2 – 8 Kasım 2019 Lösemili Çocuk Haftası

2 – 8 Kasım Lösemili Çocuk Haftası

Uluslararası Lösemili Çocuklar Haftası dünya genelinde her yıl 2 – 8 Kasım tarihleri arasında lösemiye dikkat çekmek ve farkındalık oluşturmak için yapılan çok önemli bir faaliyettir. Kan kanseri olarak da bilinen lösemi, çocuklar arasında en yaygın ve yüksek oranda görülen kanser hastalıkları arasında ilk sırada yer alır. Ülkemizde farkındalık yaratmak ve bu hastalığı ortaya çıkaran unsurlara dikkat çekerek çocukların hastalıktan korunması için LÖSEV tarafından 2 – 8 Kasım tarihleri arasında yurt genelinde çeşitli etkinlikler düzenlenmektedir.

Çocuklar arasında yaygın olarak görülmesine rağmen lösemi yetişkin bireylerde de görülmektedir. Bu nedenle hastalığa dikkat çekmek ve çeşitli sosyal sorumluluk projeleri ile hem ulusal hem de uluslararası düzeyde hastalığa dikkat çekmek oldukça önemlidir. 8 Kasım 1998 yılında Ankara’da kurulan LÖSEV (Lösemili Çocuklar Vakfı) tarafından tüm lösemili çocuklara armağan edilen haftada bu yıl ‘’Maskemi Takarım Farkındalık Yaratırım’’  başlıkla proje ile lösemiye bir kez daha dikkat çekilmiştir.

Maskemi Takarım Farkındalık Yaratırım

Lösemili Çocuklar Vakfı tarafından her yıl 2 – 8 Kasım tarihleri arasında gerçekleştirilen farkındalık haftasında bu yıl LÖSEV tarafından ‘‘Maskemi Takarım Farkındalık Yaratırım’’ sloganı ile yeni bir sosyal sorumluluk ve farkındalık projesi başlatılmıştır.

Türkiye ve dünyada her yıl maalesef birçok çocuk ve yetişkin lösemi yüzünden hayatını kaybetmektedir. Doğru korunma yöntemleri ve gelişmiş tedavi yöntemleri ile %80 oranında tedavi edilebilen hastalık için tüm insanların hastalık hakkında bilgi sahibi olması ve hastalığa sahip kişilere karşı bir farkındalık yaratması oldukça önemlidir.

2 – 8 kasım tarihleri arasında Lösemili Çocuklar Haftası kapsamında lösemili çocukları yalnız bırakmamak ve onlara moral olmak için tüm vatandaşların maskelerini takarak lösemiye farkındalık oluşturulması adına ‘’Maskemi Takarım Farkındalık Yaratırım’’ kampanyasına katılmaları, hastalığa dikkat çekmek için oldukça önemli bir projedir.

2 - 8 Kasım Lösemili Çocuk Haftası 2019
2 – 8 Kasım Lösemili Çocuk Haftası

Lösemi Hastalığı Nedir?

Lösemi en basit tanımlama ile bir kan hastalığıdır. İnsan vücudunda damarlarda dolaşan kanın üretildiği, yapıldığı kısım kemik iliğidir. Kök hücrelerin vücutta anormal ve düzensiz bir hücreye dönüşmesi ile ortaya çıkan lösemi hastalığı en çok 1 ve 5 yaş arası çocuklarda görülmektedir. Tedavinin başarılı bir şekilde yapılması adına erken teşhis diğer tüm kanser rahatsızlıklarında olduğu gibi lösemi içinde oldukça önemlidir. Lösemi hatalığının en tipik belirtileri arasında:

  • Solukluk ve halsizlik,
  • Deride morarma ya da kanama,
  • Nedeni belirlenemeyen ateş,
  • Lenf bezlerinde anormal büyüme,
  • Eklem ve kemiklerde ağrı,
  • Zayıflama ve iştahsızlık vb.

Yer almaktadır. Belirtiler daha ortaya çıkmadan çocuklarınız için hastalığa farkındalık kampanyaları ile erken teşhisi teşvik etmek bu nedenle oldukça önemlidir. Lösemi; kanser yapan gıdalar, radyasyon yayan cihazlar, ilaç veya diğer kimyasallar, psikolojik şoklar ve depresyon, virüsler vb. birçok farklı nedene bağlı olarak ortaya çıkabilir.

Lösemi Önlenebilen Bir Hastalıktır

Löseminin farkında olmak, çocukları bu hastalığın ölümcül pençesinden kurtarmak için en önemli unsurlardan biridir. Her ne kadar lösemi önlenebilen bir hastalık olsa da tedavisi oldukça pahalıdır. Bu nedenle en azından yılda sadece 2 – 8 Kasım tarihleri arasında lösemiye bir farkındalık oluşturarak LÖSEV gibi kurumlara bağış kampanyalarına katılmak ve hasta çocuklara destek olmak son derece önemlidir.

Fast food gıdaların tüketilmesi, gazlı, boyalı, suni şekerli içeceklerin tüketilmemesi, kanserojen ve radyons içeren eşyalara maruz kalınmaması gibi daha pek çok basit önlem sayesinde çocuklarınızı bu hastalıktan koruyabilirsiniz. Her yıl tüm dünyada 2 – 8 Kasım tarihleri arasında düzenlenen farkındalık haftasına katılarak hastalığın önlenmesi için bir ışıkta siz tutabilirsiniz.