2017 Yılından 60 Bin Alım Olacak

0
34

2017 Yılından 60 Bin Alım Olacak

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu tarafından yapılan açıklamaya göre 2017 yılında kamuya 60 bin personel alınacak. Alınacak olan personelin önemli bir kısmı öğretmen, sağlık personeli ve güvenlik görevlisi olarak ağırlık kazanacak. Bakan Müezzinoğlu, “2017’de öğretmen, sağlık personeli ve güvenlik görevlisi alımı dışında neredeyse tüm alımlar minimize edildi” dedi.

Isparta’da partisinin il başkanlığını ziyaret eden Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, kamuya personel alımları konusunda da açıklama yaptı. Bakan tarafından yapılan açıklamaya göre alımların önemli bir kısmı asgari düzeye çekildi. 60 bin personel alınacağını ifade eden Müezzinoğlu, ağırlıklı olarak öğretmen, sağlık personeli ve güvenlik görevlisi istihdam edileceğini açıkladı.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, yaptığı açıklamada alımlar konusunda şu ifadeleri kullandı: “MEB planlamasını yapacak ve hangi branşlarda ne kadar öğretmen alınacaksa bunu duyuracak. Hükümetimizin ayırdığı 60 bin kadronun üç önemli ayağını sağlık personeli, öğretmen ve güvenlik görevlisi alımı olacak.” Bakan Müezzinoğlu, alımların zamanı konusunda detaylı açıklama yapmadı. Atama tarihleri Devlet Personel Başkanlığı’nın talepleri doğrultusunda netleşecek.

Başbakan Binali Yıldırım ise “Bir kere şu anda kamunun ihtiyaçları bize geliyor. Başbakanlığa geliyor. Yeni araç, bina, personel alımı. Merkezden koordine ediliyor. Mecbur kalmadıkça yeni personel almayacağız. Öğretmen ve güvenlik görevlileri onlarla ilgili, polis jandarma korucu bunlarla ilgili belirlediğimiz bir şey var. Eldeki personelin ihtiyaç fazlalarını ihtiyaç olunan yerlere kaydıracağız.” şeklinde açıklama yaptı. Bu haberimizde net şekilde 2017’de yaşanacakları aktaracağız.
2017 Yılında Kamunun Personel Durumu Gözden Geçirilecek
Taşerona kadro ve devlet memurları kanunundaki değişiklikler ile ekonomik tedbirler kapsamında 2017 yılı kamu personel alımları noktasında sönük geçecek. Yani belli alanlar dışında personel alımları gerçekleşmeyecek. Yıl boyunca da kurumlar personel norm durumlarını gözden geçirecek. Kurum içi veya kurumlar arası personel hareketliliğiyle personel eksiklikleri giderilmeye çalışılacak.

Acil Personel İhtiyaçları Sözleşmeli Yoluyla Karşılanacak
Personel alımları noktasında 2017’de kurumların elinde fazla kadro olmayacak. Ancak acil ihtiyacım var diyen kurumlara gerekli araştırma yapıldıktan sonra sözleşmeli alım vizesi verilecek. Gerekirse belirli bir süre çalışma şartına bağlı olarak hizmet alımı yoluyla personel alımları olacak.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here