2020’de Hemşire Maaşları Ne Kadar Hemşireler (Net-Brüt) Ne Kadar Maaş Alıyor ?

Üniversitelerin hemşire kısımlarından mezun olan adaylar hem kamuda hem de özel sektörde hemşire olabilmektedir. Özel sektörde çalışan hemşirelerin ücretleri, çalıştıkları müesseselere göre farklılık gösterirken kamu da çalışan hemşirelerin ücretleri devlet memurları yasasına göre çoğalış göstermektedir.

Lise eğitiminin ardından sıhhat lisesi tamamlayan talebeler hemşire destekçisi olurken, sıhhat lisesinden sonra ön lisans / lisans eğitimini tamamlayan veya lise sonda sıhhat kısımlarını kazanıp tamamlayan adaylar hemşire olabilmektedir. Üniversitelerin ya da liselerin sıhhat kısımlarını tamamlayan adaylar aşinayı üzere hemşire olabilmektedir. Tabi yeni çıkan yasa ile artık lise mezunları yalnızca hemşire destekçisi olabilecek başka bir deyişle temel hemşire olamayacaktır.

Üniversitelerin hemşire kısımlarından mezun olan adaylar kamu da ya da özel sektör de hemşire olabilmektedir. Liseden sıhhat lisesi tamamlayan talebeler hemşire destekçisi olurken bu liseden sonra lisans eğitimini tamamlayan veya lise sonda sıhhat kısımlarını kazanıp tamamlayan adaylar hemşire olabilmektedir. Üniversitelerin hemşire kısımlarından mezun olan adaylar kamu da ya da özel sektör de hemşire olabilmektedir. Hemşirelerin toplu kontrat uyarınca 2020-2021 ocak ayında alacağı zam merak ediliyordu.

TÜFE’de 2003=100 2019 seneyi Ağustos ayında bir evvelki aya göre %0,86, bir evvelki senenin Aralık ayına göre %7,35, bir evvelki senenin aynı ayına göre %15,01 ve on iki aylık ortalamalara göre %19,62 çoğalış hakikatleşti.

Yurt içi üretici maliyet endeksi Yİ-ÜFE, 2019 seneyi Ağustos ayında bir evvelki aya göre %0,59 düşüş, bir evvelki senenin Aralık ayına göre %6,39, bir evvelki senenin aynı ayına göre %13,45 ve on iki aylık ortalamalara göre %30,51 çoğalış gösterdi. İkinci 6 aylık enflasyon yüzde 5’i geçmesi gidişatında memurlar aşılan ölçüde enflasyon farkı alacak.

2020 Hemşire maaş ne kadar Açıklandı detaylar haberimizde
2020 Hemşire maaş ne kadar Açıklandı

Zam kararının ardından yeni senede ücretler şöyle olacak :

Hemşire lisans- 5/1 – Temmuz:4.871 TL 2020 Ocak: 5.066 TL

Hemşireler üniversitelerin sağlık kurumularında, dispanserlerde, özel sıhhat müesseselerinde, fabrikalarda, mekteplerde, huzur konutlarında, anaokulularda ve daha çok rakamda alanda çalışma imkânı elde ederler. Çalışma alanlarının oldukça geniş olması bu işe olan alakalı da çoğaldırmaktadır.

TÜİK bilgilerine göre, 2019 Ocak ayında enflasyon yüzde 1,06, Şubat ayında yüzde 0,16, Mart ayında yüzde 1,03, Nisan ayında yüzde 1,69, Mayıs ayında yüzde 0,95, Haziran ayında da yüzde 0,03 arkasıydı. 6 aylık toplam enflasyon yüzde 5,01 oldu. 6 aylık enflasyon, ücret zam oranını geçtiği için %1,01 oranında enflasyon zammı oluştu. Sosyal Sigortalar Kurumu ve BAĞ-KUR emekli aylıklarına Temmuz ayında yüzde 5 oranında zam yapıldı. Memur ve memur emeklilerinin aylıkları da yüzde 6 seviyesinde arkasıydı.

Diğer Makalemizde’de Diyetisyelerin 2020 Yılında alıcak olduğu Maaşı Söylemiştim göz atmak isterseniz bakabilirsiniz..

Diyetisyenler 2020 yılında ne kadar maaş alacak

Zam oranı nasıl tanımlanıyor?

Memur ve emeklilerin zam oranları toplu kontrata göre evvelden tanımlanıyor, geçmiş 6 aylık enflasyondan kaynaklı bir fark oluşursa da bu fark zam oranının üzerine ücretlere yansıtılıyor. Emekçi ve Bağ-Kur emeklileri de memurlar gibi yılda iki kere zam alıyor ve zam oranı da bir evvelki 6 aylık yarıyılda, Türkiye İstatistik Müesseseyi TUİK tarafından söylenen, TÜFE’deki enflasyon oranına göre hesaplanıyor.

Zamlı 15 Temmuz 2019 net ücretleri eş ve çocuk desteği hariç Türkiye İstatistik Müesseseyi tarafından söylenen sayılara göre 2019 seneyi Haziran ayında harcayıcı maliyetleri endeksi bir evvelki aya göre %0,03 çoğalış gösterdi. Sayılara göre TÜFE’de bir evvelki senenin Aralık ayına göre %5,01, bir evvelki senenin aynı ayına göre %15,72 ve on iki aylık ortalamalara göre %19,88 çoğalış reelleşti.

Bu haysiyetle, 2019 senesinin ilk altı ayında reelleşen toplam %5,01 oranındaki enflasyon çoğalış oranı, Temmuz ayında yapılacak %5’ lik toplu kontrat zammına ilave olarak % 1,01 enflasyon farkı zammı yapılacağı anlamına geliyor. Tablo, bekar veya eşi çalışan ve çocuksuz personele göre hazırlanmış olup, eşin çalışmıyor olmasına ve/veya çocuk rakamı ile yaşlarına göre aylık net ücret ölçüyü tabloda gösterilenden daha fazla olabilecektir.