2023’E KADAR SAĞLIKTA DIŞA BAĞIMLILIĞI AZALTACAĞIZ

0
40

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Zonguldak’ın Alaplı ilçesinde partisinin Alaplı ilçe Teşkilatı tarafından düzenlenen aday ve proje tanıtım toplantısına katıldı. Koca, “2023’e kadar sağlıkta dışa bağımlılığı azaltacağız” dedi. Bakan Koca, “82 milyon vatandaşımızı kapsayan ve geniş çeşitliliğiyle hiçbir kısıtlamaya tabi tutmadan hizmet veren, dünya ölçeğinde benzeri olmayan bir sağlık ödeme sistemine sahibiz. Sağlıkla ilgili de biz katılım payı olarak acil hizmetlerden almıyoruz, yoğun bakımlardan, yatan hastadan, ameliyat olan hastalardan, tetkiklerden, görüntülemelerden almıyoruz. Peki nereden alınıyor, sadece poliklinik gibi acil olmayan hizmetlerde, özellikle 6-8 lira gibi rakamlarla, kronik olmayan, kanser olmayan hasta grubundan” açıklamasında bulundu.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Alaplı’da ilk olarak Ticaret ve Sanayi Odası’nı ziyaret ederek başkan Recep Ocak ve yönetim kurulu üyeleri ile görüştü. Daha sonra aday tanıtım toplantısına geçen Sağlık Bakanı Koca, Alaplı Belediye Başkan Adayı Celil Uzun’un kendisinden Alaplı Devlet Hastanesinin kapasitesinin büyütülmesi ve yeni ünitelerin açılmasına yönelik taleplerine cevap verdi. Bakan Koca, Alaplı halkına söz vererek, “Biz Alaplı’ya 50 yataklı hastanenin yanında, ilçe sağlık müdürlüğünün ve aile sağlık merkezinin olduğu bir yapıyı plan ve projesi bitmiş haliyle ihalesini en erken dönemde yapmak üzere burada söz veriyoruz. Özellikle bu hastanenin hem yanık ünitesiyle, hem diyaliz ünitesiyle, hem de yoğun bakımlarıyla hizmet verecek bir hastane olacağını da söylemek istiyorum” dedi.

“2023’E KADAR SAĞLIKTA DIŞA BAĞIMLILIĞI AZALTACAĞIZ”

2023’e kadar özellikle sağlık alanında dışa bağımlılıktan kurtulmak için çalışmalar yapılacağını belirten Sağlık Bakanı Koca, hedeflerinin 4 yılda aşıda yüzde 100 yerli hale getirmek olduğunu vurguladı. Bakan Koca, “Biz yeni dönemde özellikle sağlıkta Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nde yerlileşmeyi ve millileşmeyi son derece önemsiyoruz. Bugüne kadar yapılamayanları yapma noktasında bir gayretle çabamız oluyor, olacak. Dışa bağımlılığımızın yoğun olduğu özelikle sağlık sektöründeki ilaçta yüzde 54, malzemede yüzde 82, cihazda yüzde 84, aşıda yüzde 100’e yakın bağımlılığımızın olduğu bir Türkiye’den bahsediyoruz. Önümüzdeki dönemde en büyük sorumluluk olarak gördüğümüz yerlileşme ve millileşmeyi 2023’e kadar bu bağımlılığı en az yüzde 50 oranında azaltan, aşıyı yüzde 100 yerlileştiren bir dönem olarak tamamlamayı düşünüyoruz” dedi.

Sağlık Bakanı Koca, aday tanıtım toplantısının ardından ilçe merkezindeki esnaflarla selamlaştı çocuklara çeşitli hediyeler verdi. AK Parti seçim bürosunu ziyaret edip partililerle fotoğraf çektiren Bakan Koca daha sonra Alaplı Devlet Hastanesinde incelemelerde bulunup hastaları ziyaret etti. Ziyaret ettiği çocuk hastaların durumları hakkında bilgi alan Bakan Koca kendilerine hediyeler verip geçmiş olsun dileğinde bulundu. Bakan Koca hastane önünde toplu fotoğraf çekimin ardından Zonguldak il merkezine hareket etti.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here