3600 Ek Gösterge (Öğretmen, Hemşire, Diyanet Personeli) Ne Zaman Verilecek ?

Memurların büyük bir kısmının yıllarca beklediği memur özlük haklarını da büyük ölçüde etkileyen, emekli olacakların da o göstergeye nazaran emekli olmak istediği 3600 ek gösterge seçim öncesi Cumhur lideri Recep Tayyip Erdoğan tarafından müjde olarak verilmişti. 3600 ek göstergenin memur ve emekli maaşlarına tesiri de merak edilen hususlar arasında yanını aldı. Ek göstergenin 3600 olması durumunda memur ve emekli maaşlarında neler değişecek bu haberimizin ayrıntılarında bunu öğrenebileceksiniz.

3600 ek gösterge konusu bugün memur emekli maaşı toplu bağıt içtimasında da görüşüldü. Görüşmelerde maaş artışının yanı sıra 3600 ek gösterge, yardımcı hizmetler sınıfının kaldırılması, üniversiteli emekçilerin memur takımına alınması üzere talepler de ele alındı. Milyonlarca memurun gözü kulağı devletten gelecek müjdeli habere çevrildi. Daha evvel müjde olarak verilen 3600 ek gösterge havada kaldı. Hükumetin atacağı adım bekleniyor.

1 milyon Hoca, Polis ve sağlık çalışanı, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklaması sonrasında merak konusu olan 3600 ek göstergenin çıkmasını bekliyor ama ek göstergenin bugüne kadar çıkmaması hayal kırıklığı yaratmış durumda. Mezkur husus ek göstergenin memurun konum aldığı sınıf ve vazifelerde bulunduğu sürece ödeneceği tabir edilmiş olup, ek göstergenin takıma bağlı olduğu belirtilmiştir. Üçüncü fıkrasında ise öbür hizmetlere atanma halinde ek göstergelerin kazanılmış hak oluşum etmeyeceği kuralına istisna bir karar getirilerek yüksek ek göstergeden yararlanmakta iken mezkur kararda belirtilen takım unvanlarına atananlara, bu vazifelerde kaldığı sürece daha evvel almış olduğu en yüksek ek gösterge üzerinden ödeme yapılacağı hususu düzenlenmiştir. Ak Parti seçim beyannamesi içtimasında ek gösterge müjdesini veren Cumhurbaşkanı Erdoğan, emeklilik ek göstergelerinin 3 bin 600’e çıkacağını ve adaletsizliğin giderileceğini söz etti.

Erdoğan, daha evvel genel seçimlerden evvel 4 meslek kümesine ek göstergesi müjdesi vermişti. 3600 ek gösterge Hocalara, polislere, Diyanet hizmetlilerine ve itfaiye işçisine ek gösterge müjdesi vermişti. Gelgelelim bu güne kadar ek gösterge ile ilgili somut bir adım atılmadı.

3600 EK GÖSTERGEDE SON DURUM

Kamu işçisinin 3600 ek gösterge beklentisiyle ilgili taslak çalışmaların yakında devirde Meclis gündemine gelmesi bekleniyor.
Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, mahallî seçim öncesinde 3600 ek göstergenin, Meclis çalışmalarına başladıktan sonra birinci gündeme gelecek mevzulardan olacağını açıklamıştı. Meclis’te gündeme gelmesi beklenen yeni düzenlemeye ait Aile, Çalışma ve Toplumsal Hizmetler Bakanlığı, Devlet Işçi Başkanlığı ile ilgili bakanlıkların çalışmaları sürüyor. Hoca, polis, hemşire ve diyanet hizmetlilerini kapsaması beklenen düzenlemeyle 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’ndaki ek gösterge cetveli yine belirlenecek.

Ek göstergenin 3600’e çıkarılmasıyla memurların emekli aylıkları ve ikramiyeleri artacak. Böylelikle yaklaşık 1,5 milyon memurun ek gösterge beklentisi karşılanacak. Memur sendikalarınca, 3600 ek gösterge düzenlemesinin tüm kamu işçisini kapsayacak formda genişletilmesi istenirken, düzenlemeyle hoca, polis, hemşire ve diyanet hizmetlilerinin ek göstergelerinin yükseltilmesi bekleniyor.

Düzenlemeden halihazırda bu hizmetlerden emekli olan vatandaşların da yararlandırılması öngörülüyor. Memurların aylık fiyatlarının, emekli aylıklarının ve emekli ikramiyelerinin hesaplanmasında uygulanan bir hesaplama sistemi olan ek göstergenin yüksek olması, emekli aylığı ve ikramiyesinin yüksek olması mealine geliyor. Ek gösterge rakamları unvan, hizmet sınıfı ve raddelere nazaran farklılık gösteriyor. 3600 ek göstergenin yürürlüğe girmesiyle birlikte emekli ikramiyelerinin de 25 bin TL artması bekleniyor.

3600 EK GÖSTERGE NEDİR ?

Ek gösterge memurların, aylık fiyatlarının, emekli aylıklarının ve emekli ikramiyelerinin belirlenmesinde değerli tarafı olan ögelerden bir adedidir. Ek göstergelerin yüksek olması emekli aylığı ve ikramiyesinin de yüksek olması demektir. Bu nedenle memurlar bulundukları unvanların 1 inci kademe takımları için belirlenen ek gösterge rakamlarının yüksek olmasını istemektedirler. Ek gösterge rakamları unvan, hizmet sınıfı ve noktalara nazaran farklılık göstermektedir. Ek göstergesi 3600 olan bir memur ile,2500 olan bir memurun alacağı artırım orantısı ya da maaş ölçüsü birebir olmayacaktır.
Ek gösterge rakamı 3000 olan muallim ve hemşireler mahsusen ek göstergelerin artışını beklemekteydi. Ek göstergenin mahsusen emeklilik haklarına tesirinin ziyade olması nedeniyle, memurlar emekli olmadan evvel 3600 ek göstergeli bir vazifeye atanma ya da ek göstergelerinin bu seviyeye çıkarılması isteği oluşturmaktadır. 657 sayılı Devlet Kanunu’na tabi olan muallim, polis, diyanet hizmetlileri, hemşireler üzere birçok meslek kümesi ek göstergelerin artışını dört gözle bekliyorlardı.

ÖĞRETMEN VE POLİSLERİN EK GÖSTERGE TALEBİ

30 hizmet yılında ve 1 inci aşamanın 4 üncü kademesinde bulunan “öğretmen” ve “hemşire” takım unvanlı işçinin ek göstergesinin 3600’e yükselmesinin, bu işçinin; aylık ecrine, emekli aylığına ve emekli ikramiyesine büyük ek yapacağı tartışılmaz. Muallimlerin emeklilik süreçleri Haziran ve Temmuz aylarında yapılırken, bu aylar dışında emeklilik talebinin gerçekleştirilmesi vilayet hadlerinde sınıf ve branş hoca ziyadesinin bulunması ve süreçlerin Bakanlık tarafından münâsib görülmesine bağlıdır.

Öğretmenler için ise her yıl 24 Kasım Muallimler Günü’nde, kasım ayı net maaşı fiyatında ikramiye verilmesini öngören kanun teklifi Meclis Plan ve Bütçe Komitesine sunulmuştu. TBMM başkanlığına polis memurlarına 3600 ek gösterge verilmesine ait kanun teklifi, sonrasında Meclis Plan ve Bütçe Encümeni’ne gelmişti. Göstergenin yükselmesi ile birlikte bir polis memurunun maaşında 400 ila 500 lira emekli ikramiyesinde ise 17 bin ile 27 bin lira arasında bir artış meydana gelecek. Kanun teklifi yasalaştığında polis memurlarının çevre ve özlük haklarına ait mağduriyetleri giderilmiş olacak.

EK GÖSTERGE 3600 OLURSA NELER DEĞİŞECEK ?

Ek gösterge hemşire ve hocalar için 3000’den 3600’e çıkarsa memur maaşları, emekli aylığı ve emekli ikramiyesinde büyük değişiklikler olacak. Ek göstergenin yükselmesi ile meydana gelecek maaş değişikliği aşağıdaki üzeredir;

Ek gösterge 2200’den 3600’e çıkarsa;

ARTIŞ AYLIK NET MAAŞ 23 TL
EMEKLİ MAAŞI 641 TL
EMEKLİ İKRAMİYESİ 123 BİN 121 TL

Ek gösterge 3000’den 3600’e çıkarsa;

ARTIŞ AYLIK NET MAAŞ -38TL
EMEKLİ MAAŞ 569 TL
EMEKLİ İKRAMİYESİ 20 BİN 516 TL