3600 Ek Gösterge Yasası Reddedildi.

1
33

Seçimlerinin ardından mecliste gündeme geleceği belirtilen 3600 ek gösterge yasa teklifi AKP ve MHP’nin oylarıyla reddedildi. 3600 ek göstergede yeni düzenlemenin yapılması halinde memurların maaşları, emekli ikramiyesi ve emekli maaşı artacak.

00:15 – 25 Mayıs 2019

31 Mart seçimlerinin ardından mecliste görüşülmeye başlanacağı açıklanan ve Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, Devlet Personel Başkanlığı ile ilgili bakanlıkların çalışmaları sürdüğü belirtilen 3600 ek gösterge için İYİ Parti’nin yaptığı 3600 ek gösterge yasa teklifi AKP ve MHP’nin oylarıyla reddedildi. Aylıkları ve emekli ikramiyelerini önemli ölçüde etkileyen 3600 ek göstergede son durumu binlerce kişi tarafından takip ediliyor.

ERDOĞAN SEÇİM VAADİ OLARAK KULLANMIŞTI

Geçtiğimiz 14 Mart’ta Bilkent Şehir Hastanesi açılışında konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan 3600 ek gösterge ile ilgili “Hemşirelerimizin de 3600 ek gösterge meselesini söz verdiğimiz şekilde çözeceğimizi ifade etmek istiyorum. Seçimden sonra ele alacağımız konulardan biri de budur” demişti.

EK GÖSTERGE NEDİR?

Ek gösterge memurların, aylık ücretlerinin, emekli aylıklarının ve emekli ikramiyelerinin belirlenmesinde önemli unsurlardan biridir. Ek göstergelerin yüksek olması emekli aylığı ve ikramiyesinin de yüksek olması demektir. Bu nedenle memurlar bulundukları unvanların 1’inci derece kadroları için belirlenen ek gösterge rakamlarının yüksek olmasını istemektedirler. Ek göstergesi 3600 olan bir memur ile 2500 olan bir memurun alacağı zam oranı ya da maaş miktarı aynı olmayacaktır. 657 sayılı Devlet Kanunu’na tabi olan öğretmen, polis, din görevlileri, hemşireler gibi birçok meslek grubu ek göstergelerin artışını dört gözle bekliyorlardı.

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here