4/B li Sözleşmeli Personel Tekrar Atanabilecek

0
42

4/B li Sözleşmeli Personel Tekrar Atanabilecek

Atama sorunlarından biri olan 4/b lilerin tekrar tercih yapıp yapamayacağı yada hangi şartlarda tekrar atanabileceği hakkında DPB sonuca bağladı.

Devlet Personel Başkanlığı, Türk Sağlık Sen’e verdiği görüşte; hizmet sözleşmesini yenilemeyen ve bu durumu 1 ay öncesinden kurumuna bildiren personelin, 1 yıl sınırlamasına tabi olmayacağına karar verdi. Bunun sonucunda bir sınıra tabi olmayan sözleşmeli sözleşmesini yenilemezse tekrar aynı puanla atanabilecek.

Bilindiği üzere, sözleşmeli personel hizmet sözleşmesinin fesih ederse veya sözleşmeye aykırı davrandığı için kurumunca sözleşmesi fesih edilirse, 1 yıl boyunca yeniden 4/B’li sözleşmeli personel olarak istihdam edilememektedir.

Ancak; Kısmi zamanlı veya proje süresi ile sınırlı olarak çalışanlar, unvan değişikliği yapacak olanlar, eş veya sağlık durumu nedeniyle yer değişikliği yapamayanlar bu 1 yıl sınırlamasına takılmamaktadır.

Devlet Personel Başkanlığı, 1 yıl sınırlaması için önemli bir görüş daha vermiştir. Başkanlığın 28.12.2017 tarihinde verdiği görüşe göre, hizmet sözleşmesinin süresinin sonunda sözleşmesini yenilemeyen ve bu durumu 1 ay öncesinden kurumuna bildiren personel de 1 yıl sınırlamasına tabi olmadan, yeniden 4/B’li sözleşmeli personel olarak istihdam edilebilir.

İŞTE BAŞKANLIĞIN GÖRÜŞÜ

memurlar net

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here