4/C den 4/B ye Geçenlerin Maaşını Tablo İle Anlatıyoruz

4/C den 4/B ye Geçenlerin Maaşını Tablo İle Anlatıyoruz

4/c-4/b brütleri ve ek ödemesi nasıl olacak ? 4-C geçici personel stütüsündeki 21 bin kamu çalışanını, 4-B sözleşmeli personel statüsüne geçirdi.

Kamuoyuna müjde olarak duyurulan bu geçişin altından ek ödemede ayrımcılık çıktı. 4-B’li sözleşmeli personel her ay en az 670 lira ek ödeme alırken, 4-C’den 4-B’ye geçirilen 21 bin kamu çalışanı ise aylık 206 lira ek ödeme alacak.

Düzenleme daha ilk günden davalık oldu. Türkiye Kamu-Sen’e bağlı Türk Sağlık- Sen düzenlemenin iptali için Danıştay’a dava açtı. Düzenleme ile yükseköğretim mezunu olan 4-C’lilerin tamamı idari büro görevlisi, yükseköğretim mezunu olmayanlar ise idari destek görevlisi yapıldı. Sendika dava dilekçesinde, geçişte tüm eğitim ve öğrenim durumunun hiçe sayıldığına, sadece yükseköğrenim mezunu olup olmadığına yönelik bir ayırım yapıldığına, bunun da eşitlik ilkesine aykırı olduğuna dikkat çekti. Ayrıca 4-B’ye geçirilen 4-C’lilerin ek ödeme oranları da yüzde 20 olarak belirlendi. Sendika, haksızlık ve eşitsizlik olduğuna dikkat çekti, düzenlemenin iptalini istedi.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nda taşeron işçilerin kamuda istihdamıyla ilgili toplantı yapıldı. 1 milyon 20 bin kişinin kadroya geçirileceği açıklanmasına karşın Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu düzenlemenin 900 bini aşkın kişiyi ilgilendirdiğini söyledi. Bu rakamın içerisinde sadece taşeron işçiler değil, 4-B kapsamına geçirilen 4-C’liler ile mevsimlik işçiler de bulunuyor.

Toplam rakam yok,

Toplantıda toplam kaç kişinin sınavlarda ve güvenlik soruşturmalarında elendiği hakkında net bir bilgi verilmedi. Rakamların gelmeye devam ettiği belirtilirken, sadece bazı kurumlara ilişkin rakamlar paylaşıldı. Cumhurbaşkanlığı’nda 819 kişi kadroya geçirildi. TBMM’de 1162 başvuru oldu. 5 kişi güvenlik soruşturmalarında elendi. Bin 157 işçi kadroya geçti. Başbakanlık’ta 1221, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nda 7 bin 480, Sağlık Bakanlığı’nda 148 bin 489 taşeron işçi kadro aldı. Sağlık Bakanlığı’nda 572 işçi güvenlik soruşturmasında elendi. Gençlik ve Spor Bakanlığı’nda 35 bin 697 işçi kadroya geçti. 6 işçi ise güvenlik soruşturmasında elendi. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nda 31 bin 991, Milli Eğitim Bakanlığı’nda 31 bin 908 işçi kadro aldı. En fazla taşeron işçinin kadroya geçtiği İstanbul’da rakam 114 bin 432 oldu. Ankara’da 66 bin 510, İzmir’de 34 bin 400 taşeron işçi kadroya geçti. İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nde 21 bin 888 işçi kadroya geçti.