Ağız ve Diş Sağlığı Teknikerleri Mağdur

1
39

Ağız ve Diş Sağlığı Teknikerleri Mağdur

Atama bekleyen Ağız ve Diş Sağlığı teknikeri sayısı 5000’i geçmiştir.2017 yılı içerisinde bu alana tahsis edilen kadro sayısı düşünüldüğünde bu sayının  ilerleyen yıllarda daha da artacağı görülebilmektedir.
Kaybedilmiş dişlerin ve fonksiyonlarının yeniden oluşturulmasını sağlamak amacıyla; diş hekimi tarafından planlanan tedavi şekline göre çene ve yüz bölgesine uygulanan tedavi çalışmaları için ortamı hazırlayan hekim ile dört elle yaklaşım ile tedavide kolaylik sağlayan işlemlerin takibi ve ilerlemesini yapan personel olarak Sağlık Bakanlığı’na bağlı çalışan ağız ve diş sağlığı teknikerleri ek atamada 500 kişilik kadro talep ediyor.
Ağız ve diş sağlığı bölümünü seçerek 2 yıllık eğitim süresi boyunca anatomi, implant protezler, diş anatomisi ve oklüzyon, teknikerler için kimya-fizik, davranış bilimleri, protez I-II, maddeler bilgisi ve meslek teknolojisi, ortodontik apereyler, protetik freze tekniği, modern protez gibi meslek dersleri yanında, Türk dili, yabancı dil ve Atatürk ilkeleri ve İnkılap Tarihi gibi genel kültür gibi derslerin eğitimini alarak ayrıca, özel diş protez laboratuarlarında 45 işgünü yaz stajı uygulamasında eğitim gören ağız ve diş sağlığı teknisyenleri ek atamada Sağlık Bakanlığı’ndan 500 kişilik kontenjan için talepte bulunuyor
İŞTE TEKNİKERLERİN TALEPLERİ
“Bölümümüz mezunları yerine, ebe ve/veya hemşire mezunları ile taşeron ve sertifikalı kişilerin alınması bu mağduriyetin asıl kaynağını teşkil etmektedir. Alanında uzman olmayan kişilerin liyakat ilkesine uymayan bir şekilde istihdam edilmesi sonucu oluşan adaletsizlik bir yana; alanında uzman,liyakatli kişilerin de işsizler kervanına dahil olmasını beraberinde getirmekte , oluşabilecek çapraz enfeksiyon riskini oluşturmakta, hasta – hekim ve çalışan hayatını tehlikeye atmaktadır. Devletimizden; bölümümüze verilen kadro sayısının artırılmasını, memur alımlarında adaleti tesis etmesini, kadroları liyakati olan bölüm mezunlarına tesis etmesini, dışarıdan sertifika alınmak suretiyle kısa yoldan bölüm mezunlarının önüne geçiren sistemin kaldırılmasını talep ediyoruz.”
Seslerini sosyal medya aracılığıyla duyurmaya çalışan mezunlar, diğer kamu alanlarında olduğuğu gibi taşeron mağduru…
“Biz Ağız ve Diş Sağlığı Mezunları (Diş Teknikerleri) olarak, Ağız ve Diş Sağlığı Merkezlerinde yerimize çalıştırılan taşeron, temizlik personelleri ve alan dışı görevlendirilen memurların Ağız ve Diş Sağlığı Merkezlerinden çekilmesini talep ediyoruz.Yapılan her atamada ağız ve diş sağlığı bölümüne verilen kadro sayısının azlığı, bu alanda yapılan ‘taşeronlaşma’ oranının büyüklüğünü gözler önüne seriyor.Sağlık gibi bir alanda eğitimli teknikerlerin yerine alınan taşeron çalışanlar, insan sağlığını tehlikeye atabiliyor.”
Habersaglikcilar

1 YORUM

  1. Merhabalar biz diş protez teknikerleri olarak senelerdir mağduruz mezun sayımız 10 bin e dayanmak üzereyken alım sayıları ters oranda düşmektedir . Bunum en büyük sebebi de ağız ve diş sağ has nin laboratuvarlarının sırf ucuz diye ihale usulüyle diplomasız insanlarla çalışılmasıdır .
    Üzerine üstlük bu kadar ciddi önem ve hijyen isteyen bir bölümde fabrikasyon tarzı adeta sürümden kazanma çabasıyla halk sağlığıyla oynanmaktadır .

    Diş protezcileri olarak üniversitelerden ve sağlık meslek lisesinden mezun olan öğrencilerine bağlı olarak alım sayıları ilk alımda “0” son alımda yani 12.500 kişide tekniker 38 teknisyen 7 kişi alınmıştır. Bunca mezuna karşı bu kadar komik alımlar mesleğimizi tercih eden kişileri ve tercih edecek kişileride hayal kırıklığına neden olmaktadır. Ağız ve Diş Sağlığı Merkezlerindeki olması gereken kadrolar ve olan kadrolar arasında çok fark vardır. Bu sorunun en yakın sürede halledilmesini ve mesleğimizin elde kalmasını sağlamanız temennisiyle. Adsmlerde çalışan taşeronlar yerinede bu işin dersini almış bu iş için çabalayan kişilerin atanması dileğiyle. DİŞ PROTEZ MÜCADELE GRUBU #DişProteze500Kadro
    Şimdiden teşekkür ederiz bizimle ilgilendiğimiz için iyi çalışmalar

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here