Aile Hekimi Maaşı Ne Kadar?

1
38

Aile hekimi maaşı ne kadar,Pratisyen hekimin aile hekimliğinde alacağı en düşük maaş ve en yüksek maaşı hesapladık. Aile hekimlerinin bir kısmı aldıkları cari giderlerinin neredeyse tamamını ASM giderlerine harcarken bir kısmı ise cari giderin yarıya yakınını tasarruf edebilmektedir. Burada kira, sigortalı eleman, fatura giderleri gibi birçok kalem mevcut.

Vatandaş artık her rahatsızlığı için hastaneye gitmek zorunda kalmıyor. Evlerinin, mahallelerinin yakınlarında bulunan aile hekimlerine giden vatandaşlar kolayca işlerini halledebilmektedir. Türkiye’de genci yaşlısı 7’den 70’e milyonlarca kişi aile hekimine gitmektedir.

Göreve yeni başlamış olan, bekar ve çocuksuz bir aile hekimi 2019 yılında 5 bin TL ile 5500 TL arasında görev yerine göre değişen bir maaş almaktadır. Bu ücrete hasta başı ücretler de eklenecektir. Ayrıca hasta başı ücretler görev yapılan mahalleye ve nüfus durumuna göre farklılık gösterir. Tüm bu ek ücretler ile maaşları bir hayli yükselmektedir. Aşağıdan bu ücretleri inceleyebilirsiniz.

  • Aile hekimi sözleşmeli olarak çalışan personel sisteme kayıt olan kişi sayısı bakılmaksızın ilk 1000 kişi üzerinden bu kişi uzman ise 2000 TL ücret almaktadır.
  • Kadrolu olarak çalışan uzman tabip ya da tabip olan aile hekimi için sisteme bakılmaksızın kayıtlı olan 1000 kişi üzerinden 1500 TL ücret alır. Uzman tabip ya da tabip olan aile hekimi için 1000 kişi üzerinde sisteme kayıtlı olmuş her bir kişi için 1 lira ücret ödemesi ekstra olarak yapılır.
  • Muayenesi olmayan bakanlık tarafından gönderilmiş olan uzman tabip ya da tabip unvanı ile çalışan aile hekimi sisteme kayıt olmuş her bir kişi üzerinden 40 kuruş ödeme alır.
  • Muayenesi bulunan bakanlık tarafından görevlendirilmiş uzman ya da tabip unvanı ile çalışan aile hekimi sisteme kayıt olmuş Her bir kişi için 20 kuruş ücret ödemesi alır.
  • Sisteme kayıt olan kişi sayısı 4 binden fazla olur ise fazla olan kısım için aile hekimlerine hiçbir ücret ödemesi yapılmaz.
aile hekimi nasıl olunur

Aile hekimlerin maaşlarına ek olarak almış oldukları ücretler bunlarla sınırlı değildir. Bunun yanında aile hekiminin hizmet vermiş oldukları yaşam alanlarının kirası, suyu, yakıtı, elektrik ücreti, telefon ve internet ücretleri gibi tüm masraflar maaşına ek olarak hesabına yansıtılmaktadır.

Ancak tüm bu masrafların maaşlarına eklenmesi akabinde maaşlar belirli bir rakamı geçememektedir. Bir aile hekimi almış olduğu maaşlar tavan ücretin 6 katını aşamaz. Rakamsal olarak bakıldığında 18 bin 720 TL’yi aşan bir aile hekimi maaşıbulunmamaktadır. Fakat bu rakama kadar maaş alabilmektedirler. Görüldüğü üzere yazımız başında belirtmiş olduğumuz rakam sadece net olarak almış oldukları maaştır. Ancak bu maaşa ek olarak çok sayıda gelir kalemleri bulunuyor. Bu gelir kalemleri ile maaşları bir hayli yüksek seviyelere çıkabilmektedir.

Bu yazımızda sıfır nüfuslu uzman aile hekimi maaş hesaplaması ile aile hekimi maaşı ne kadar hakkında detaylı bilgiler verdik. Konu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz.

Aile Hekimi Nedir?

Türkiye sağlık sektörüne son yıllarda büyük yatırımlar yapmıştır. Türkiye’nin dört bir noktasına sağlık hizmetleri götürülmüş ve sağlık hizmetinin kalitesi artırılmıştır. Sağlık hizmetinden faydalanmayan vatandaş kalmamıştır. Milyonlarca vatandaşın sağlık hizmetlerinden faydalanabilmesi için yeni uygulamalar hayata geçirilmiştir. O uygulamalardan biri de aile hekimliği uygulamasıdır. Türkiye’de pek çok kişi “Aile hekimi nedir? Nasıl olunur?” sorularını sormaktadır. Peki aile hekimliği nedir? Aile hekimi nedir? Aile hekimliği uygulaması 2000’li yılların başında hayata geçirilmiştir. Aile hekimliği uygulaması ile doktor ve sağlık hizmeti vatandaşın ayağına gitmektedir. Vatandaş hastaneye gitmektense ikamet ettiği bölgede bulunan aile hekimliğine gider. Aile hekimliğinde çalışan doktorlara da aile hekimi denmektedir. Aile hekimliklerinde bir hastanede olan her türlü donanım ve hizmet bulunmaktadır. Genç yaşlı erkek kadın demeden tüm vatandaşlar aile hekimliklerine giderek sağlık hizmeti alabilir.

Aile Hekimi Çalışma Şartları 2019

Aile hekimleri Türkiye’nin dört bir noktasında bulunan aile hekimliklerinde çalışmaktadır. Türkiye’de sağlık sektörü sürekli büyümekte ve personel alımları devamlı yapılmaktadır. Tıp Fakültesi mezunu olan doktorlar Aile hekimi olmak istemektedir. Bu noktada pek çok kişi “aile hekimi çalışma şartları 2019 nasıl?” sorusunu sormaktadır. Aile hekimi çalışma şartları 2019 yılında bölgeden bölgeye ve doktordan doktora değişiklik gösterebilmektedir. Örneğin nüfusun yoğun olduğu bölgelerde görev yapan aile hekimlerinin günleri oldukça yoğun geçer. Ancak nüfusun daha az olduğu, çevresinde hastane olan aile hekimlerinin günleri daha rahat geçer. Ne kadar çok vatandaş ve hasta gelirse aile hekimlerinin yoğunlukları artar.

Aile hekimi çalışma şartlarını belirleyen bir diğer unsur da aile hekimliklerinin bulunduğu bölgelerdir. Ulaşımın, eğitim kalitesinin iyi olduğu bölgelerde aile hekimleri daha rahat koşullarda çalışır. Ayrıca aile hekimliğinin fiziksel özellikleri, kapasitesi ve donanımı da çalışma şartlarını etkiler. Çoğu aile hekimliği binaların giriş katında bulunmaktadır. Eski binalarda bulunan aile hekimliklerinde çalışma şartları daha kötüdür. Genel itibariyle aile hekimlerinin çalışma şartları iyidir. Kendilerine ait bilgisayar, oda ve donanımlar bulunmaktadır.

Aile Hekimi Çalışma Saatleri 2019

Aile hekimleri aile hekimliklerinde çalışan doktorlardır. Türkiye’nin 81 ilinde ve yüzlerce ilçesinde görev yapan aile hekimlerinin çalışma saatleri ve mesai saatleri merak edilmektedir. Pek çok kişi “aile hekimi çalışma saatleri 2019 nasıl?” ve “aile hekimi mesai saatleri 2019 nasıl?” sorularına cevap aramaktadır. Aile hekimi çalışma saatleri 2019 tıpkı diğer devlet memurlarınki gibidir. Aile hekimi 2019 yılında haftada maksimum 40 saat çalışır. Aile hekimi çalışma saatleri bazı durumlarda değişiklik gösterebilmektedir. Bunun nedeni de yatalak olan hastaları aile hekimleri evlerinde ziyaret edebilir. Aile hekimlikleri hafta içi sabah 08.00’de açılır ve akşam 17.00 itibariyle kapanır. Aile hekimleri de bu saatler arasında çalışır. Yani aile hekimi çalışma saatleri 2019 yılında sabah 08.00 ile akşam 17.00 arasında toplam 9 saattir.

Aile hekimi çalışma saatleri ile ilgili merak edilen bir kaç konu da vardır. “Aile hekimi hafta son açık mı 2019?” ve “aile hekimi bayramda açık mı 2019?” soruları en çok sorulan sorular arasındadır. Aile hekimlikleri haftasonu yalnızca cumartesi günleri açıktır. Ve nöbet usulüyle çalışıldığı için yalnızca 1 doktor görev yapmaktadır. Ayrıca aile hekimlikleri dini bayramların arefe günlerinde açıktırlar. Geri kalan dini bayram günlerinde ve resmi tatillerde aile hekimlikleri hizmet vermez.

1 YORUM

  1. Cumartesi tatil,yalnış bilgi vermişsiniz.Aile hekimliği çalışanları ve yaşadıkları sorunları da araştırıp haber yaparsanız seviniriz,teşekkürler.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here