Ameliyat 400 Kilometre Uzaktan Gerçekleştirildi.

0
49

Çin’de yapay zeka+5G ile ilk kalp ameliyatı gerçekleştirildi. Yapay zeka teknolojisiyle hasta kalbinin modeli 2 dakikada çıkarıldı. Ameliyat 400 kilometre uzaktan gerçekleştirildi.

Çin’in güneyinde bulunan Guangdong Halk Hastanesi ile Gaozhou Halk Hastanesi arasında 400 kilometre mesafe bulunuyor. Bu iki hastane bugün ülkenin ilk yapay zeka+5G ameliyatını gerçekleştirdi.

Yapay zeka ve 5G ilk kez kalp ameliyatı yaptı

Gaozhou ameliyathanesinde doktor endoskopik cerrahi yaparken, Guangdong hastanesinde uzmanlar 5G ile aktarılan ultra görüntülerden yararlanarak ameliyatı uzaktan yönetti.

Ameliyat öncesinde yapay zekalı model yazıcı 2 dakikada kalbin bir kopyasını aldı.

Tedavi gören hasta 41 yaşındaki bir kadın. Kalp çarpıntısı ve nefes darlığı sebebiyle hastaneye başvuran kadının kalbinde delik (atriyal septal defekt) tespit edildi.

Hastalığı küçükken tespit edilseydi operasyonu daha kolay olabilir, riski çok daha düşük bir ameliyat geçirebilirdi. Fakat 41 yaşındaki kadın aynı zamanda pulmoner hipertansiyon ve kalp yetmezliği yaşıyor. Doğuştan kalp hastalığı karışık bir kalp hastalığına dönüştü.

İdeal tedavi dönemini kaçıran hastayı normal kalp ameliyat kurtaramazdı. Kalp-akciğer nakli veya ölüm ihtimali yüksekti.

Hastanın kalp yetmezliği ciddileşiyordu. Ameliyat çok dikkatle yapılmalı, miyokart korunmalıydı. Torakoskopi ile yapılan ameliyatın operasyonu doktorlar için son derece zorlu bir sınavdı.

Guangdong Halk Hastanesi’nden uzmanlar VR teknolojisiyle görsel bir plan yaptı, operasyon adımları ve önemli notlar çıkarıldı. Uzmanlar ameliyat sırasında 5G ağından yararlanarak ameliyat sürecini anbean takip etti ve yönlendirdi.

Guangdong Halk Hastanesi’nde kurulan ekranda görüntü gecikmesi 30 mikro saniyeye düştü. Görüntüler neredeyse eşzamanlı olarak aktarıldı.

Haritada Gaozhou Halk Hastanesi ile Guangdong Halk Hastanesi arasında 400 kilometre mesafe gözüküyor

Gaozhou Halk Hastanesi başhekimi ameliyat sırasında “perikardı buradan mı açıyorum” diye soruyor. Guangzhou’da bulunan uzman “3cm yukarından açın” diye karşılık veriyor.

Sağlık sektöründe devrim yaratabilir

5G ağının hızı 4G ağının 10 katına çıkıyor. Guangdong Halk Hastanesi, son günlerde ABD hükümetiyle yaşanan tartışmaların ilgi odağı olan Huaiwei şirketiyle işbirliği yaparak 5G dönemine girdi.

Yapay zeka ve 5G teknolojisinin tıp alanında kullanılması sağlık sektörünün geleceğini yakından ilgilendiriyor.

Guangdong Halk Hastanesi Başhekimi Yu Xueqing, 5G teknolojisinin gelişmesiyle internet ağında ultra görüntü ve ses ile büyük verilerin eşzamanlı aktarımının, büyük hastanelerdeki uzmanların, uzak mesafelerde bulunan küçük hastanelerdeki ameliyatlara zamanında müdahale etmelerine imkan tanıdığını söyledi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here