Amerika’da Hemşire Olarak Çalışmak

0
39
İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, İçişleri Bakan Yardımcısı Prof. Dr. Tayyip Sabri Erdil ve Çalışma ve Toplumsal Güvenlik Bakan Yardımcısı Prof. Dr ...

Yurt dışında Hemşire Olarak Nasıl Çalışırız?

Değerli Ziyaretçilerimiz. Sitemize gelen yorumlar üzerine bu araştırmayı sizin için yaptık. Özelikle yeni mezun olan ve mesleğini yurt dışında değerlendirmek isteyen meslektaşlarımız yurt dışı iş imkanlarını araştırıyor. Dünyanın en bilinen ve köklü mesleği olan hemşirelik, ebelik gibi mesleklerin tüm dünyada sürekli açık bir pozisyonu bulunuyor. özelikle gelirinin yüksek olması yurt dışında hemşirelik yapmayı cazip hale getiriyor. İnternette genel olarak, Kanada da hemşirelik, Amerika da hemşirelik ve Avrupa da hemşirelik gibi yoğun bir aranma hacmi var. Bu yazımızda sizlere Amerika Birleşik Devletlerinde Hemşirelik nasıl yapılır, eğitimi nasıl onları anlatacağız.

Herşey Özel Şirketlerde

Öncelikle bilinmesi gereken Amerika birleşik devletlerinin sağlık sistemi tamamen özeldir. Devlet Politikaları gereği Sağlık sistemi tedavi ile ilgili olan 2. ve 3. basamak sağlık hizmetlerini özel şirketlere bırakmıştır. bu hastanelerde çalışmak ise özel şirketlere işe girmeye benzer. Ayrıca Sağlık hizmeti inanılmaz derecede pahalıdır.Öyle ki bir antibiyotik yazdırmak için 250 Dolara yakın hastane masrafı ödemeniz gerekebilir. Bu nedenle sağlık sigortası çok önemlidir. Amerika birleşik devletlerinde çalışmak isteyen meslektaşlarımız bu konuyu öncelikle çözmeleri gerekir.

ABD ‘deki Hemşirelik Sistemi Nasıl?

Amerika birleşik Devletlerinde Hemşirelik mesleği kademeli olarak yapılabiliyor. Hemşirelik her hemşire kendi seviyesine uygun olarak çalışıyor ve ona göre yetki ve sorumluluk veriliyor.

 • CNA – Certified Nursing Assistant: Bu hemşireler daha çok hasta bekıcı gibidir, temel vital bulguları alma yetkileri vardır (kan şekeri, tansiyon, nabiz v.s)
 • LPN -Licensed Practical Nurse : 1 veya 2 yıl Meslek kurslarına da gitmeleri gerekmektedir. Bu Hemşireler CNA hemşirelerine ek olarak IV ilaç uygulaması ve pansuman yapma yetkileri vardır.
 • RN – Registered Nurse : Lisans hemşirelere verilen ünvandır. Hastanın değerlendirilmesi, bakım planınının yapılması, gibi görevleri vardır bu hemşirelerde kendi arasında 3 e ayrılır
  • Associate’s Degree-ADN 2 Yıllık Hemşirelik Eğitimi almış (Ön Lisans Mezunu)
  • Diploma in Nursing 3 Yıllık Hemşirelik Eğitimi Alan Hemşireler
  • BSN (Bachelor of Science in Nursing) Yüksek Lisans ve doktora yapabilme hakkına sahip 4 Yıllık Hemşirelik Bölümünü bitiren hemşireler. Türkiyedeki Lisans Mezunu Hemşireler bu grubun içinde sayılabilirler.
 • APN  ya da APRN ( Advanced Practice Registered Nurse ) İleri Seviye Hemşirelik için verilen addır. birkaç farklı farklı uzmanlık alanı vardır. bu ünvana sahip olmak için yüksek lisans veya doktora yapmış olmak gerekir. APN yada ARPN hemşireler de 3 gruba ayrılır
  • CRNA : Anestezi uygulama yetkili hemşirelerdir.
  • CNS : Klinik Hemşiresidir. uzmandırlar
  • CNM : GEBE takibi ve normal doğumlardan sorumlu hemşirelerdir. doğum oncesi ve sonrası hasta muyanesi yapabilirler. Ülkemizdeki lisans mezunu Ebe arkadaşlarımız gibidirler.

Diplomam ABD de geçerli mi?

Diplomanızın etkisi tabiiki olur fakat ABD de bu diplomanızın geçerli olması için Dil sınavından ve yeterlilik sınavlarından geçmeniz gerekir. ayrıca bazı eyalet ve hastaneler hemşireleri pratik  sınavda yapmaktadırlar.

Amerikaya nasıl göç edebilirim?

Ameriaka Birleşik devletlerine göç etmek gerçekten zordur. Öncelikle Green Kart sahibi olmanız yada iş icabı özel olarak çağrılmanız gerekiyor. diğer türlü çalışma izniniz olmadan oradaki hiçbir yerde çalışamazsınız. Sosyal güvenlik numarası olmayan elaman çalıştırmak şirketler açısından çok büyük cezalar ile karşılaştıklarından kesinlikle bu duruma düşmezler.

Green Kart başvurusu Nasıl yapılır ?

Green kart başvuruları sadece ABD Göçmenlik Bürosu web sitesinden yapılabilmektedir. başvuru için herhangi bir ücret alınmaz. fakat bu sitede istenilen tüm bilgileri doğru ve eksiksiz doldurmak önemlidir.

Web sitesi üzerinden yapılan başvuru sonucunda başvuru yapana bir kod verilir ve Green Kart çekilişi yapılır. Green Kart Çekilişi sonucunda kazanırsanız ABD de çalışma hakkı kazanırsınız.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here