Anestezi Teknisyenlerinin Sayısının Artması Tehlikeli

2016102717545719_36c0a64c7ef1e149f2111c338978151b-1

Anestezi Teknisyenlerinin Sayısının Artması Tehlikeli

Cerrahi müdahalede ekibin en önemli parçası. Ameliyat öncesinde kullandığı ilaçlarla sizi uyutuyor. Ameliyat sırasında yaşamınız onun ellerinde. Ameliyat sonrasında ise bakımınız yine anestezi uzmanı hekim tarafından yapılıyor. En basit cerrahi müdahalede bile doktorumuzu, hastanemizi sorguluyoruz, peki iyi ama anestezi uzmanımızı tanıyor muyuz?

Türk Anesteziyoloji ve Reanimasyon Derneği tarafından Haliç Kongre Merkezi’nde düzenlenen 50. ulusal kongresine 2 bine yakın anestezist katıldı. Dün başlayan kongre 30 Ekim’e kadar sürecek. Anestezi uzmanları dün alanlarıyla ilgili bilgi vermek üzere basının karşısına geçti. Anestezistlerin en büyük sorunu toplum tarafından tanınmamaları. Türk Anesteziyoloji ve Reanimasyon Derneği Başkanı Prof. Dr. Hülya Bilgin, “Anestezistimizi sorgulamıyoruz. Hasta sormalı, ‘Beni kim uyutacak? Canım kime emanet? Bir müdahaleden önce anestezistimizi görmeyi talep etmeliyiz” dedi.

Anestezi uzmanları, 6 yıl tıp eğitimi aldıktan sonra Anestezi ve Reanimasyon Anabilim Dalı’nda en az 4 yıl ihtisas yapıyorlar. Ancak Sağlık Bakanlığı anestezi uzmanı hekim kadrosunu her geçen yıl daraltıyor. Bakanlık, artan nüfusa karşılık anestezi teknisyen ya da tekniker sayısını arttırıyor. Bunun sakıncalı olduğunu söyleyen Prof. Dr. Hülya Bilgin sözlerine şöyle devam etti: Teknisyen ya da teknikerlerin hastaya anestezi vermeye yetkileri yok. Bizler hekimler olarak, teknisyenlerle çalışmaktan mutluluk duyuyoruz. Onlar bizim elimiz ayağımız, bize uygulamada yardımcı oluyorlar. Ancak lise sonrası 2 yıllık bir meslek yüksek okulundan mezun olan birisinin en az 10 yıl tıp eğitimi almış bir uzman hekime alternatif olması son derece yanlış. Pek çok sağlık kuruluşu yasal olmamasına rağmen anestezi uzmanı hekimler yerine tekniker çalıştırıyor. Ancak buradan doğacak bir hatanın geri dönüşü yok. Onun için cerrahi işlem öncesinde size anesteziyi kimin vereceğini mutlaka sorgulayın.