Bakandan Röntgen Cihazından Alınan Radyasyon İtirafı

0
30

Bakandan Röntgen Cihazından Alınan Radyasyon İtirafı

Bir röntgen cihazından alınacak radyasyonun, nükleer santralin yanında bir yıl yaşayıp da alınacak radyasyondan daha fazla.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak nükleer santraller ile ilgili yaptığı açıklamasında aslında çarpıcı bir açıklama yaptı.  Bir Röntgen cihazından alınan radyasyon miktarının nükleer santralin yakınında yaşayan bir kişiden daha çok olduğunu söyledi. Radyasyon kanserin bir numaralı nedeni olarak gösterilirken greenpeace üyeleri radyasyon için bu kadar mücadele ederken.

Sağlık personeli hergün bir çok kez radyasyona mağruz kalıyor. Özellikle sikopi ile heryerde röntgen filmi çekilmekte ve gerek hastalar gerekse sağlık personeli radyasyona maruz kalıyor. Özellikle ameliyatlarda,servislerde çekilen yüzlerce sikopi filmi sağlıkçıları kanser ediyor. Bakan’ın açıklamasına göre 1 röntgen filmi nükleer santralden daha zararlıysa hastanelerde ki radyasyon durumu ne olacak.

Şu istatistikleri duymuşsunuzdur. Dünya da en çok röntgen filmi çekilen, en çok MR istemi yapılan ve kişi başına düşen sağlıkçı miktarının en az olduğu ülkeyiz. Peki bu  şartlarda radyasyondan bizi kim koruyacak… Bakana göre röntgen cihazı  bu kadar fazla radyasyon yayıyorsa hastaneler nükleer santralden daha zararlı..

Sağlıkçılar toplumun sağlığını iyileştirmeye çalışırken kendi sağlığından olmamalı..Bunun için devletin sağlıkçıların sağlığını düzenleyici ve koruyucu önlemler almalı ve kaliteyi arttırmalıdır.

Habersaglikcilar

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here