Bakanlık Ferhat GÖÇER İle İlgili Açıklama Yaptı

0
39

Bakanlık Ferhat GÖÇER İle İlgili Açıklama Yaptı

‘İstanbul Tıp Fakültesi’nden mezuniyetimle başlayan 25 yıllık hekimlik hayatımda birbirinden onurlu görevler icra ettim… Emeklilik süremi doldurmuş olmama rağmen, hiçbir maddi beklentimin, ihtiyacımın, çıkarımın olmadığını kamuoyunun çok iyi bildiğinden eminim. Bu nedenle; gerek sanatçı gerek hekim kimliğimle faydalı olacağıma inandığım, canımdan çok sevdiğim ülkeme ve insanlarıma hizmet etmek üzere Sağlık Bakanlığı tarafından bana bahşedilmiş bu onurlu görev için büyük bir heyecan ve özveri ile çalıştım… Son dönemde yapılan acımasız, vicdansız, anlamsız, popülist kalitesiz bir siyasi ve medya algı operasyonu ile linç edilmeye çalışıldığıma şahit oluyoruz…

Bu sebeple, ne Sağlık Bakanlığı’mızın ne de onurumla 25 yıl icra ettiğim genel cerrahi hekimliğimin bu tarz çirkin tartışmalarla saygınlığını incitecek kötü niyetin emeline ulaşmasına müsaade etmeyeceğim… Ülkemizin içinden geçtiği bu sıkıntılı dönemde, başta meclise benim için soru önergesi vermiş olan sayın vekilimiz olmak üzere, yetkililerimizin asıl meşgul olmaları gereken hayati meselelere odaklanmasını sağlamak amacı ile hekimlikteki çalışma hayatımı emeklilikle taçlandırmaya karar verdim… Bundan sonraki süreçte sanatçı kimliğimle ülkemiz insanlarının hoşgörülü birliği beraberliği,kardeşliği adına güzel şeyler yapmaya devam edeceğim…. Saygılarımla…”

BAKANLIK AÇIKLAMA YAPTI

Sağlık Bakanlığı, sanatçı Ferhat Göçer’in kuruma danışman olarak atandığına ilişkin haberleri yalanladı.

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, sanatçı Göçer’in Bakanlığa danışman olarak atandığına ilişkin basında haberler yer aldığı, bu haberin CHP’li bir milletvekili tarafından soru önergesine konu edildiği bildirildi.

Gerçekle ilişkisi olmayan söz konusu haberde kamuoyunu yanıltıcı unsurlar bulunduğu belirtilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

“Ferhat Göçer, 31 Ekim 2016’da 2016/4. Dönem İlk Defa ve Yeniden Açıktan Atama kurası sonucu Şanlıurfa Akif İnan Eğitim ve Araştırma Hastanesine atanmış, 7 Kasım 2016’dan itibaren ise Sağlığın Geliştirilmesi Genel Müdürlüğü emrinde geçici görevlendirilmiştir. Görevlendirildiği tarih itibarıyla, Göçer’in sanatçı yüzünden istifade edilerek sağlık okuryazarlığını geliştirecek bazı projelerde değerlendirilebileceği düşünülmüştür. Habere konu kişinin ne zaman yeniden açıktan atamasının, ne zaman geçici görevlendirmesinin yapıldığı tarihler net olarak bellidir. Personel hareketinden de anlaşılacağı üzere yeni bir atama ya da danışman olarak görevlendirmesinin söz konusu olmadığı çok açıktır.”

Söz konusu haberlerin maksatlı olarak yapıldığı ifade edilen açıklamada, Göçer’in 7 Kasım 2016’da Sağlığın Geliştirilmesi Genel Müdürlüğüne yapılan geçici görevlendirmesinin de sonlandırıldığı belirtildi. 

CHP den Ferhat Göçer tepkisi. Konser yoğunluğu nedeniyle asıl mesleği olan doktorluk kariyerine ara veren şarkıcı Ferhat Göçer, Sağlık Bakanlığı’na danışman oldu. Göçer’in danışman olması tartışmaları da beraberinde getirdi.
Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan CHP’nin doktor vekillerinden Gaye Usluer, “Liyakat ve ehliyet kavramlarının bir kez daha ayaklar altına alınmıştır. Her gün konser veren bir sanatçı, devlette danışmanlık yapamaz” dedi.

BAKAN OLURU İLE AÇIKTAN ATAMA

Gerçek Gündem’de yer alan habere göre CHP Eskişehir Milletvekili Prof. Dr. Gaye Usluer, şarkıcı Ferhat Göçer’in Sağlık Bakanı Ahmet Demircan’a danışman olmasının eleştirerek şöyle konuştu:

Ferhat Göçer’in sanatına ve kişiliğine söyleyecek hiçbir sözümüz yok. Uzun yıllardan beri sağlık hizmetlerinden uzak kalmış birinin bakan danışmanı olması oldukça garip bir durum. Sağlık Bakanı Ahmet Demircan’ın mutlak suretle kamuoyunu aydınlatması gerekir. Kamuoyu şu soruların cevabını merak etmektedir:

-Ferhat Göçer açıktan atama yoluyla Şanlıurfa Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne atanmış mıdır?

– Şanlıurfa Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne girişi yapıldıktan bir gün sonra iki hafta rapor almış mıdır?

-İki hafta sonra hastaneden ayrılışını yapmış mıdır?

-Ferhat Göçer 657 sayılı Devlet Memuru Kanunu’na tabii ise nasıl konser vermeye devam etmektedir?

-Memurların ticari bir kazanç ve gelir elde edilebilecek ek iş yapmaları yasak değil midir?

-Göçer’in aylık maaşı ne kadardır?

5 BİN TL MAAŞ ALACAK, KONSER VERMEYE DEVAM EDECEK

Göçer’in aylık maaşının 5 bin lira olduğu yönünde basına yansıyan haberlere de değinen CHP’li Usluer, konuşmasını şöyle sürdürdü:

Sağlık Bakanlığı son derece önemli bir kurum. 80 milyon vatandaşın sağlık sorunlarının merkezi olan bu kurumda son yıllarda ciddi sorunlar var. Cemaat ve tarikatların oldukça etkin olduğu kurumda liyakatsiz bürokrat atamaları çalışma huzurunu bozmuş ve ciddi kutuplaştırmalara yol açmıştır.

15 Temmuz alçak darbe girişiminden sonra liyakat ve ehliyeti esas alacağız diyen AKP hükümeti anlaşılan o ki hiç ders almamış. Türkiye genelinde birçok hastanede idari kadrolar boş durumda. Sağlık sisteminin acil çözüm bekleyen birçok sorunu var.

Sayın Bakan bunlara çözüm arayacağına Bakan olduktan sonra ilk iş olarak sanatçı Ferhat Göçer’i açıktan atama yoluyla danışman yapıyor. Normal bir doktor mesaisi bitince muayenehanede kendi mesleğini bile icra edemezken Ferhat Göçer nasıl oluyor da memur olduğu halde mesleği dışında ek iş yapabiliyor? Sayın Göçer’in konser programına baktım neredeyse boş günü yok. Son dört günde her gün konser vermiş. Bir gün Edirne’de, diğer gün Antalya ve Tekirdağ, Ankara, İstanbul, Bodrum, Çeşme şeklinde devam etmiş konserlerine. Bu kadar yoğun konser programından ne zaman vakit bulup danışmanlık yapacağını çok merak ediyorum.

Gördüğüm kadarıyla Ekim ayı programı da oldukça yoğun. Ekim ayında Sakarya, Şanlıurfa gibi illerde konserleri var. Ayrıca klip çekimi gibi işler de yapacakmış. Sayın Bakan umarım kamuoyunu bu konuda aydınlatır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here