Ben Önce Hemşireyim Sonra Belirtisiz Sıfatlar Zinciri

Ben Önce Hemşireyim Sonra Belirtisiz Sıfatlar Zinciri

Herkesin basitçe hastanenin olmazsa olmazı diye tanımladığı, her isteyenin isteğini karşılıksız yerine getirmesi gereken somut bir varlık olan Hemşireyim ben.

Ama Dünya Sağlık Örgütü (WHO) beni; sağlığı korumak, yükseltmek, geliştirmek ve tedavi etmek;
Ayrıca;
– planlama,
– örgütlenme,
– uygulama,
– değerlendirme,
– ve bu hizmetleri yerine getirecek kişileri eğitme,
– bilim ve sanat ile pekiştirme
Yetilerini düstur edinen önemli bir sağlık disiplini ve en önce meslek olarak görüyor beni…

*Fakat ben şu an neyim biliyor musunuz?*
Kısaca bahsedeyim,

– Hemşirelik Hizmetleri Müdürüyüm, mesleki gelişim, birimler arası iletişim/koordinasyon, yönetim ile staf çalışanlar arasında düzenleyici/geliştirici lider, meslektaşlar arasında yeniliğe açık, realist, sorun ve süreç yöneticisi olmam gerekirken; Başhekim, Direktör, Mali Müdürler, Hastane Sahipleri, Ortaklar, Doktorlar tarafından sürekli istekleri çalışanlara empoze etmesi gereken, tek sorun ve sorumluluk Hemşirelik hizmetlerindeymiş gibi odaktaki, kısa yoldan iş yükünü devrettikleri, hiç bir zaman bir Başhekim kadar değer görmeyen, az eleman çok iş kaidesine tüm sağlık profesyonellerini kurban etmesi istenen ve bunu Hemşirelik hizmetleri istiyor gibi göstermek istenen sözde yönetici özde sözcüyüm.

– Süpervizör Hemşireyim ben, gece hemşirelik Hizmetlerinde oluşan olası sağlık müdahalelerinde yardımcı, organizatör ve süreç yöneticisi olmam gerekirken; gündüz Direktör, Başhekim, Hemşirelik Hizmetleri Müdürü, İdari Müdür, Mali Müdür, Biyomedikal Müdür, Teknik Müdür, Hasta Hizmetleri Müdürü, Temizlik Hizmetleri Müdürü, Aşçıbaşı ve birim lider/sorumluluların olduğu koca hastanede, gece bir başıma her şeyin sorumluluğunun atıldığı, Allah’a emanet bir karar yönetimi ve ertesi gün bir çok departmana sorumlu bulunduğum kalifiyeli, gelecekte bir İdari Müdür kadar saygınlığı olmayıp ama tüm yetkinlikleri hakkıyla yerine getirme teveccühünde bulunmuş, kendi yanımda profesyonel ama realite de enayi bir hemşireyim.

– Eğitim Hemşiresiyim ben, hakikatte Hemşirelik mesleğinin eğitim olanak ve ulaşılabilirliğini sağlayan, tüm tıbbi gelişim ve iletişim kaynaklarına ulaşabilen, kongre detaylarını meslek elemanları ile paylaşan, pratik ve akademik yayın ve gelişimlere açık ve yayıncı, mesleki görev, yetki ve sorumluluklar adına takipçi, iç hizmet eğitimlerinde primer kişi, üniversiteler ile saha arasındaki sağlık profesyonelleri arasında bir köprü olmam gerekirken; gündüz hasta odasıydı, yataktı, eksik elemandı, süpervizör yokluğundan primer işçilikti, onun kaşı, başhekimin emri, zorunlu göstermelik Sağlık Bakanlığı eğitimleriydi, slayttan uyku seanslarıydı derken, 3-5 yıl öncesine ait materyallerle sağlığı geliştirmeyi hedeflemiş, eğitim dışında her şeyden sorumlu tutulmuş biriyim.

– Enfeksiyon Kontrol Hemşiresiyim ben, yatış anından itibaren, gerek hasta ve sağlıklı hasta yakınlarından, gerek iç müşteri (çalışanlar) için hali hazırda var olan ve/veya oluşması muhtemel enfeksiyonlar, nozokomiyal enfeksyonların varlığına karşı profilaktik önlem sağlayıcı, enfeksiyon takip ve kontrollerinde hassasiyet, taburculuk sürecini hızlandırması gereken biri olmam lazım iken; sürekli kağıtlar arasında boğuşan, indikatör/veri peşinde koşan, göstermelik enfeksiyon kaynaklarını tespit ve tedavi süreç formlarını arşivlemede hızlı olmam beklenen, özde hiç bir enfeksiyon sürecine katılamamam, hiç ameliyathane görmemiş olmam, Sterilizasyon süreçlerine eşlik etmemiş olmam, post-op süreçte antibiyotik ve kültür dışında önlem yeteneği aşılanmamış, eğitim süreçlerine izin verilmemiş, az elemanla uzayan taburculuk süreçleri buna bağlı enfeksiyon oranlarının sorumlusu tutulmam, sağlık elemanlarının kesici/delici yaralanmalarında kan verdirip ötesinde tedavi olanak ve şartlarını bilmeyen, enfeksiyon nasılsa deyip her yerde ve birimde ara eleman, Başhemşirenin yaveri makamında değerimden değer kaybederken, sağlık kaynak ve harcamalara katkıda bulunan primer zorunlu günahkar hemşireyim.

– Birim Sorumlusu Hemşireyim ben, birim çalışanlarıma takım liderliği ile hasta-doktor-hemşire-personel arasında iletişim, veri akışı, sağlıklı süreç yönetimini sağlayan, organizasyon yeteneği ve sorun çözücü, birimin ilk eğitim ve kişisel danışmanı olacakken, şartları iyileştirmek adına sürekli evrak ve kayıtlarla uğraşan, gerektiğinde rapor, dosya, satın alma, malzeme tedarik etme, naz çekme, yönetimden diretilen haksız yetkisizliği çalışana makul göstermeye çalışan günah keçisi, sorunların temel noktası görünüp ama arkasında bir üst sorumlular sorunu saklayan, eleman yoksa staf çalış varsa işleri yetiştir, üzülme ileride Başhemşire yapacaklar seni diye 50 kişiye söz verilmiş bir kadroyu, ileride sağlık sorunlarımla baş başa kaldığım bir hasta odasında unutturulan Hemşireyim ben.

– Ben öyle sadece kendinden nihayet HEMŞİRE’yim, özünde de sözünde de bilirsiniz aslında. Bilerek yapılan haksız davranışları hatırlatmakta fayda var.

– Ben hasta odasını ayarlattırıp, yatışı organize eden değilim, hasta-yatış birimi neden var?
– Hasta dosyası karmaşasında boğulup, eksikleri kontrol edip, denetleyip, doktor vs adına tamamlama zorunda olan kişi değilim. İşini zamanında yapması gerekenler neden var? Tıbbi sekreter neden var?
– Ameliyata asistan değilim, ekip hekimler neden var?
– Günde 10 saatin üzerinde çalışıp 100 doğru işin içinde bir insanlık haliyle eksik kalmakla kötü Hemşire değilim.
– Bir hastanın iki hastanın tüm bakım, tedavi ve sağlık süreçlerinde daima yanındayım, bunun üzerindeki sayı hem süreci hemde sağlık bakımının kalitesini düşürür. Bunca işsiz Hemşirenin ülkeye ne yararı var?
– Az eleman çok iş yükünün altındaki çığlıklarımız artık hasta ve topluma yayıldı. Tedavinin kalitesi düştü. Enfeksiyon oranları, paralel olarak taburculuk süreleri uzadı. Yapmayın. Sağlığınızdan olduğunuzda bu sistem herkesi öldürür. Sizi de!
– Hastamla arama girmeyin. İşimizin üzerine görev, yetki ve sorumluluğuz dışında yükler çıkarmayın. Ben Hemşireyim yahu sayım memuru değil.
– Üniversiteden çıktık, çıktığımızla kaldık. Okumamıza olanak verilmiyor, klinik bilen akademi bilmiyor, akademi bilen klinik bilmiyor. Bizi hastanelere, Hocaları okullara gömmeyin.
– Liseden sonra Hemşire yardımcısı safsatası ile çocukların tüm hayat enerjilerini ve zihinlerini hastanelerde tükenmişlik sendromlarına terk etmeyin. Onlara şartsız lisans hakkı tanıyın.
– Hemşireye, Doktoru eğitim danışmanı, yönetici adayı, hoca veya hayat lideri tayin etmeyin. Hemşirenin hocası da Hemşire’dir. Mutlaka bir yerlerde Profesyonel danışmanlar kalmıştır.
– Çocuklarla aramıza bilgisizliğe dayalı malpraktis riskleri sokmayın.
– Beni birimim dışında çalıştırıp, insanların tecrübe ve yetkinliğimin zayıflığından zarar görmesine sebep olmayın. Bu zararın kaynağı siz, mahkumu ben, vicdan eri sizsiniz.
– 24 saat uyumamış bir pilotun uçağına binmeyeceğiniz gibi benimde sağlık bekleyenlere felaket olmama sebep olmayın, mesleğimden olmama neden olmayın.
– Ben insanım hasta olurum, tatil isterim, sanat isterim, tiyatro-müzik benimde hoşuma gider, bende gezebilirim, dünyayı tanıyabilirim. Sizden daha fazla öğrenip, ülkeme katkı sağlayabilirim. Beni elinizdeki haksız ve orantısız güç uğruna ekmeğimle tehdit etmeyin. Şartlara mecbur kılmayın.
– Fazla mesai, kazanılmış haklar, bayramlar, icaplar… bir saatte ciro yaptığınız rakamın küsüratı kadar etmeyen maaşım için bunları lütuf görmeyin.

YAHU BİZ HEMŞİREYİZ. SEKTÖRÜN EN DİNAMİK VE KALABALIK YAPISINDA BAŞKA MESLEK KALMADI. SAKIN BİZE DAHA FAZLA ZARAR VERMEYİN.

ÇEKİN O ELLERİNİZİ HEMŞİRELİK MESLEĞİNİN ÜZERİNDEN VE SİZ KÖŞESİNDE BİRİLERİNİN ELİNİ TAŞIN ALTINA SOKMASINI BEKLEYEN CESARETSİZLER, EN AZINDAN MÜNFERİD HAKLARINIZ UĞRUNA MESLEĞİNİZİ AYAKLAR ALTINA ALMAYIN. UNUTMAYIN! KİMSE SİZE İSTEMEDİĞİNİZ BİR ŞEYİ YAPTIRAMAZ. SEN HEMŞİRE’SİN, HEMŞİRE DE İNSAN!