Beyaz Saray, Ukrayna’ya askeri yardım paketinin dondurulduğu iddialarını reddetti

0
58

Havadist.com Şimdiki Haberler Listesi

Beyaz Saray Sözcüsü Jen Psaki, yaptığı yazılı açıklamada, “Ukrayna’ya güvenlik yardımımızı geri çektiğimiz fikri saçma. Yalnızca geçen hafta, ABD-Rusya doruğu yaklaşırken, ortalarında silahların da olduğu 150 milyon dolarlık güvenlik yardımını Ukrayna’ya verdik.” tabirini kullandı.

Kongre onayını alan Ukrayna yardımlarının tamamını şu ana kadar bu ülkeye ulaştırdıklarının altını çizen Psaki, kelam konusu doruktan iki gün evvel Biden’ın NATO’da yaptığı açıklamada, Ukrayna’ya yardımların süreceği iletisini verdiğini anımsadı.

UKRAYNA’NIN EGEMENLİĞİ VE TOPRAK BÜTÜNLÜĞÜNE SARSILMAZ TAKVİYEMİZİ SÜRDÜRECEĞİZ”

Rusya’nın Ukrayna’ya müdahalesi durumunda Ukrayna’ya ek fonlar sağlamaya da hazır olduklarını kaydeden Psaki, “Biden’ın Putin’e de direkt söylediği üzere, Ukrayna’nın egemenliği ve toprak bütünlüğüne sarsılmaz takviyemizi sürdüreceğiz.” iletisini verdi.

POLITICO’DAN “UKRAYNA’YA YARDIM” SAVI

Politico gazetesinin üst seviye yetkililere dayandırdığı haberinde, Rusya’nın nisan ayında Ukrayna sonuna askeri yığınak yapmasının akabinde Beyaz Saray’ın Ukrayna’ya bir yardım paketi üzerinde çalışmaya başladığı belirtilmişti.

Haberde, Ukrayna için 100 milyon dolarlık silah yardımı hazırlandığı fakat kelam konusu paketin 16 Haziran’daki Biden-Putin tepesi öncesi dondurulduğu ileri sürülmüştü.

Kelam konusu yardım paketinin içinde kısa menzilli hava savunma sistemleri, küçük silahlar ve tanksavar silahların yer aldığı kaydedilmişti.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here