Bıçak Parası Alan Doktorun 60 Yıl Hapsi İsteniyor

0
47

Gaziantep Cumhuriyet Başsavcılığınca yürütülen soruşturma kapsamında, “icbar suretiyle irtikap” suçunu işlediği iddia edilen Gaziantep Üniversitesi Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi tutuksuz sanık Prof. Dr. Ö.B. ile ona yardım ettiği iddia edilen özel muayenesindeki sekreteri N.Ö.K. hakkında iddianame hazırlandı. Sanık Ö.B. hakkında, gerçekleştirdiği 6 eylem için ayrı ayrı 10 yıla kadar, sekreterine de “icbar suretiyle irtikap” suçuna yardım etmekten 5 kez 5 yıla kadar hapis cezası talep edilen iddianame, 5. Ağır Ceza Mahkemesince kabul edildi. İddianamede, Ö.B’nin hastaları yönlendirdiği özel muayenehanesinde, üniversitede yapacağı ameliyatlar için hasta yakınlarından para aldığı iddiaları üzerine soruşturma başlatıldığı hatırlatılarak hasta yakınlarının ifadelerine yer verildi.

Başka bir doktorun yönlendirmesiyle eşini sanığın özel muayenehanesine götürdüğünü aktaran mağdur E.O.K, Ö.B’nin “eşinin acilen ameliyat edilmesi gerektiğini” belirterek kendilerinden 15 bin lira istediğini ve ameliyatı da Gaziantep Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’nde yaptığını anlattı. Eşinin tedavisi için Adıyaman’dan gelen M.E. de daha önce gittikleri doktorların yönlendirmesi üzerine eşiyle Ö.B’nin muayenehanesine gittiklerini ve sanığın ameliyat için kendilerinden 10 bin lira istediğini savundu. – “Tedaviyi yarıda keserim” tehdidi Ö.B’nin eşini üniversite hastanesinde ameliyat ettikten bir gün sonra odalarına gelerek “Ödemeyi yapmak için ofise uğramamışsınız. Bu ikidir başıma geliyor. Parayı almadan hastaları ameliyat etmeyeceğime yemin etmiştim. Paranın hazır olmadığını bilseydim kesinlikle ameliyata başlamazdım.

Parayı vermezsen tedaviyi yarıda keserim. Patoloji sonuçlarına da bakmam” dediğini iddia eden M.E, parayı ödeyemedikleri için Ö.B’nin eşinin hastaneden taburcu edilmesini de engellediğini savundu. Y.Y. de annesinin rahatsızlandığını, hastanede yapılan tetkiklerde vücudunda kitle bulunduğu ve kanser olabileceğinin söylendiğini belirterek bu konuda uzman kişinin Ö.B. olduğunu öğrendiklerini ve muayenehanesine gittiklerini aktardı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here