Binlerce Hemşire Atama Bekliyor

0
30

Binlerce Hemşire Atama Bekliyor

Sağlık Bakanlığı hastaneleriyle üniversite hastaneleri arasında hemşirelere uygulanan farklı özlük hakları, binlerce hemşireyi mağdur etti. Lisans, ön lisans ve lise eğitimi almış binlerce hemşireye, aynı unvanı taşıdıkları ve aynı işi yaptıkları halde ücretlendirme, geçiş hakkı vb gibi özlük hakları farklı uygulanıyor. Yetişmiş binlerce insan gücü, 2010 yılından beri üniversite hastanelerinde sözleşmeli, Sağlık Bakanlığına bağlı hastanelerde ise ÖSYM üzerinden başvurularını yaparak atama yoluyla çalışıyor. Mevzuata aykırı olarak yürüyen bu durum, 2018 Mayıs ve Haziran aylarında, bir grup üniversitenin itirazıyla iyice arapsaçına dönüştü ve binlerce hemşire ortada kaldı.

ATANMA KRİZİ

Sağlık Bakanlığı KPSS 2018/5 ile 18 bin sağlık personeli için kadro dağılımını bu yıl mayıs ayı sonunda duyurdu. Üniversite hastanelerinde çalışan hemşireler de geçiş hakkından yararlanmak üzere yasal prosedürlere uygun olarak, atamadan bir ay önce istifa dilekçelerini üst makamlara bildirdiler. Kurumları, istifalarını uygun bulup onayladı, karşılıklı olarak sözleşmeleri feshetti ve hemşireler de görevinden ayrıldı. Yaklaşık on yıldır yapılagelen bu karşılıklı danışıklı dövüş, bir grup üniversitenin şikayetiyle atama krizine yol açtı. Birkaç üniversite, atanma maksadıyla karşılıklı sözleşmeyi iptal ettiği hemşireleri, “Sözleşmeyi tek taraflı feshetti” iddiasıyla Sağlık Bakanlığı’na şikayet etti. Gerekçesini de 657 Sayılı Devlet Memurları Kanunu’nda belirtilen “Sözleşmeyi tek taraflı feshetmeleri halinde, fesih tarihinden itibaren bir yıl geçmedikçe kurumların sözleşmeli personel pozisyonlarında istihdam edilemezler” ibaresine dayandırdı. İtiraz Bakanlıkça kabul edildi ve bu kez ataması yapılan hemşirelere sözlü olarak “atamalarının iptal edildiği” duyuruldu. CİMER’e yapılan başvurular da aynı şekilde yanıt aldı. Oysa sistem, 2010 yılından beri bu uygulamaya izin vermiş ve yıllardır tam da bu yolla atamalar yapılmıştı.

HEMŞİRELERİ HIRPALAMAYIN

Konuyu, Florence Nihgtingale Hemşirelik Fakültesi ve Yüksekokulu Mezunları Derneği Başkanı Sevgi Oktay’a sorduk. Oktay, şunları söyledi:

“Mağdur edilen hemşire arkadaşlarımızın kamu kuruluşlarına kazandırılması için Bakanlık ve Üniversite Hastanesi yetkililerinin anlaşması, böylece hemşirelerin hırpalanmaması, küstürülmemesi, çaresiz bırakılmaması, motivasyonlarının kaybolmaması dikkate alınmalıdır. Esasen bu anlaşmazlıklar, hastalarımızın tanı-tedavi-bakım hizmetlerini gerilettiği için bir an önce çözümlendirilmelidir. Sağlık Bakanlığı Personel Genel Müdürlüğünün, konuyu etraflıca inceleyip, bu hemşirelerin kamu hastenelerine geçişine izin vermesi ve mevzuatı yeniden düzenlemesi her bakımdan makul bir yaklaşım olur.”

Arkadaşlar sesinizin daha çok çıkması için lütfen haberin altına yorum bırakın..

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here