Canı Sıkılan Sağlıkçıya Saldırıyor

1
86

Olayı şiddetle kınadıklarını belirten Taşkın, sağlık çalışanlarına yapılan şiddetin son bulmasını ve hükümetin gerekli tedbirleri almasını istediklerini söyledi. 

Edinilen bilgiye göre, Acil Serviste kadın hastanın kolundaki serum iğnesini çıkarırken oluşan kanamaya sinirlenen hastanın oğlu tarafından, hemşirenin boynunun sıkılıp kafa atılmasıyla gelişen darp olayı sonucunda mahkemenin adli kontrol şartıyla şüpheliyi serbest bırakmasının bütün sağlık çalışanlarını üzdüğünü ve artık görev yerinde endişe ve korkuyla görev yaptıklarını belirten Necip Taşkın, “Vahim olay Konya Numune Hastanesi Acil Servisinde meydana geldi. Kolunda kanama oluşması neticesinde hastanın oğlu tarafından darp edilen hemşireyi çalışma arkadaşları kurtarmışlar, alnına da dikiş atılmış. Darp eden şahsın, “canım zaten burnunda” diyerek hemşireye saldırması dikkat çekicidir. Canı sıkılan herkes sağlık çalışanlarına saldırırsa bu ülkede sağlık sistemi işleyemez. Sağlık Bakanlığı’nın, sağlık çalışanlarına karşı gün geçtikçe artan şiddet karşısındaki tutumu anlaşılır gibi değil. 

Şiddetin ekonomik ve sosyolojik baskılarının yanı sıra, hasta ve hasta yakınlarına ilişkin faktörlerin, sistemle ilgili sorunların çözülemeyişi ve medya gibi unsurların etkilerinin olabileceği hususunda yetkililerin dikkatine daha önce de çekmiştik. 

Son zamanlar da vatandaşlarımızın psikolojilerinin bozulduğunu, ekonomik gelişmelerin insanlar da buhrana neden olduğunu, bu tür sıkıntıların insanları ailesine, çevresine ve hizmet aldığı kurum ve kuruluşlarda çalışan kişilere karşı da hoşgörüsüz yaptığına şahit oluyoruz. Bu olumsuzlukların incelenmesi ve önlem alınması devletin görevidir. Görevlerini özverili bir şekilde yerine getiren, ağır iş yükü, ekonomik, sosyal ve kültürel olarak çeşitli zorlukları göğüslemeye çalışan sağlık çalışanlarının tükenmişlik sendromu yaşadığını, işyeri koşullarının her geçen gün ağırlaştığını, işyerinde emniyet tedbirlerinin yetersiz olduğunu ve çalışanların hayati tehlikeyle karşı karşıya kaldığını Sağlık Bakanlığı başta olmak üzere, hükümet yetkililerinin anlaması ve derhal çözüm üretmesi zorunludur. Korku ve endişe sağlık çalışanlarının psikolojisini olumsuz etkiliyor. Sağlık sisteminin temelindeki olumsuzluklar bir an önce giderilmelidir. Huysuz, anlayışsız, geçimsiz, merhamet duygusundan yoksun, bencil, hak, hukuk, adalet, örf, adet, gelenek ve göreneklerden soyutlanmış insanlar şiddete başvurmakta çekinmiyor ve her yerde huzursuzluk çıkarabiliyorlar. Sağlık çalışanlarına karşı şiddetin önlenebilmesi amacıyla caydırıcı olması bakımından ağır müeyyideler getirilmelidir.

Anadolu Sağlık Sen olarak, Konya Numune Hastanesi’nde hemşire kardeşimize yapılan saldırıyı şiddetle ve nefretle kınıyoruz. Şiddetin son bulması istiyoruz. İnsanların, özveriyle çalışan sağlık hizmetkârlarına karşı daha hoşgörülü ve anlayışlı olmalarını istiyoruz. Sağlık çalışanları robot değildir. Onların da insan olduğu, onların da, diğer insanlar gibi çeşitli sıkıntılar içinde yaşadıkları unutulmamalıdır. Empati duygusu gelişmiş, kültürel seviyesi zenginleşmiş bir toplum da bu tür elim olaylar yaşanmaz. Umuyoruz ki Sağlık Bakanlığı, insanların empati duygularını geliştirecek çalışmalara da imza atarak şiddet gibi çağ dışı bir sorunun çözümüne katkı da bulunur.” dedi.

1 YORUM

  1. SAĞLIK DEMEK DOKTOR,HEMŞİRE,SAĞLIK MEMURU DEMEKTİR HİÇ BİR SAĞLIK KURULUŞU BUNLARSIZ OLMAZ OLAMAZ HASTA İLE BİREBİR İLGİLENEN HASTAYI GÖREN TEDAVİ EDEN ELLER DİĞER PERSONELLERDEN AYRI TUTULUP MAŞINA VE DÖNER SERMAYESİNE ZAM YAPILMALIDIR.DİĞER TÜM BİRİMLER LABORANTLAR,RÖNTGEN BİRİMLERİ ŞİRKETE VERİLMELİDİR. KİMSE HASTALANINCA LABORANT YOK MU DEMEZ RÖNTGENCİ YOK MU DEMEZ ANEZTEZİ TEK VB VB YOK MU DEMEZ DOKTOR YOK MU HEMŞİRE SAĞLIKÇI YOK MU DİYE BAĞIRIR DİĞERLERİNİN ENJEKSİYON YAPMAYA BİLE YETKİLERİ YOKKEN ARTIK ÇALIŞANLAR ARASINDA DA BİR FARK OLMALI HASTA ODAKLI ÇALIŞAN HEMŞİRELER DOKTORLAR ,SAĞLIK MEMURLARI SAĞLIĞIN TEMEL TAŞLARIDIR VE BUNA GÖRE ÜCRETLENDİRİLMELİDİRLER BİR HEMŞİRENİN BİR SAĞLIK MEMURUNUN İŞ YÜKÜ ÇALIŞMASI DİĞER SAGLIK PERSONELLERİNDEN FAZLADIR KARDEŞİM BİZLER HASTANIN ALTINI TEMİZLER,BANYOSUNU YAPTIRIR,ENFEKSİYONUYLA UĞRAŞIR,BULAŞICI HASTALIĞIYLA UĞRAŞIR TEDAVİSİNİ YAPAR HASTA İLE BİREBİR İLGİLENİRİZ ELBETTE SİZLERDEN BİR FARKIMIZ OLACAKTIR.BÜTÜN SAHA GÖREVLERİNDE DOĞAL AFETLERDE DEPREMDE,SELDE BULAŞICI HASTALIKLARDA MİTİNGLERDE VB VB YERLERDE HEP BİZLER GÖREV ALIRIZ HANGİ BİRİNİZ VARDIR BU İŞLERDE HASTANEDE ÇALIŞMAYI CAZİP HALE GETİRİLİP HASTA İLE UĞRAŞAN SAGLIK ÇALIŞANI İLE BİR MÜDÜRLÜKTE MASA BAŞLARINDA OTURUP ÇALIŞAN BİR OLMAMALIDIR YÜKSEK ÜCRET İSTEYEN DÖNER SERMAYE İSTEYEN ÇALIŞMAYI İSTEYEN HASTANEDE ÇALIŞMAYI İSTEYEN VARSA AYRI OLMALI, YOK BEN RAHAT İŞ OLSUN, AZ RİSKSİZ İŞ OLSUN,NÖBET İSTEMEYEN 8,5 MESAYİ İSTEYEN DÖNER SERMAYE İSTEMEYEN VARSA MÜDÜRLÜKLERE MASA BAŞINDA OLMALI KISACA HASTANEDE ÇALIŞMAYI TEŞVİK EDİP HASTANEDEN KAÇMANIN ÖNÜNE GEÇİLMELİDİR YOKSA İLERİDE HASTANELERDE ÇALIŞACAK PERSONEL BULUNAMAZ DÖNER SERMAYE YÖNETMENLİĞİ BUNA GÖRE DÜZENLENMELİDİR

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here