Devlet Hastanesi’nden Sülük İhalesi

0
41

Sakarya Akyazı Devlet Hastanesi, mevzuata “geleneksel tıbbi hizmetler” adıyla giren sülük için ihale açtı. İhalenin şartnamesinde, “Tıbbi sülük küçük boy 20 adet, tıbbi sülük orta boy 20 adet, tıbbi sülük büyük boy 20 adet. Sülük için 5000 cc’lik 24 adet kavanoz, değişik boylarda 50’şer adet hacamat kupası. Toplam 350 kupa” maddeleri yer aldı.

Sözcü gazetesi yazarı Çiğdem Toker, bugünkü “Sülük ile manyetik rot” başlıklı yazısında, sağlık alanında yaşanan sorunları yazdı. Toker yazısının ilgili bölümünde şunları kaydetti: 

Sakarya Akyazı Devlet Hastanesi, Kamu İhale Kanunu’nun “doğrudan temin” maddesine göre 17 Mayıs’ta açmış bu ihaleyi. Şirketlerden 21 Mayıs’a kadar verilmesi istenen tekliflerde bakın neler var:
– Tıbbi sülük küçük boy 20 adet, tıbbi sülük orta boy 20 adet, tıbbi sülük büyük boy 20 adet.
– Sülük için 5000 cc’lik 24 adet kavanoz, değişik boylarda 50’şer adet hacamat kupası. Toplam 350 kupa.
– Akupunktur kulak tohumu, kulak iğnesi.
Bu ihalenin şartnamesinde devletin satın alacağı sülüklerin özellikler, sayılıyor ama burada anlatmaya gerek yok… İç açıcı değil çünkü.
Bizi asıl ilgilendiren, benimsemediğimiz bu yöntemlerin parasının halkın vergilerinden karşılanması olmalı. Ve sülükle, hacamat kupasına  ayıracak kaynağı olan devletin, çok daha yaşamsal malzemelerin bedelini karşılamadığı gibi mevcut listeleri güncellemeyişinden kaynaklanan büyük mağduriyet.
Sülük tedavisini kim istiyorsa, onun vergisinden kesmeli devlet bu ihale bedellerini. Ne dersiniz?

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here