Diş Hekimlerinin Sorunları

2
48
Havadist.com Aktüel Haberler Listesi Türkiye Motosiklet Federasyonundan yapılan açıklamaya nazaran Deniz Öncü, Memleketler arası Motosiklet ...

20 ve 21 Ağustos tarihlerinde Genç Diş Hekimleri Ve Stajyerler Grubu ve Diş Hekimleri Topluluğu’un öncülüğünde Twitter’dan etkinlik düzenleyerek atama, üniversite kontenjanları ve Stajyer Diş Hekimi öğrencilerinin hastalarda kullanacakları malzemeleri kendileri tarafından temin edilmeye zorunlu bırakılması,  sigortasız çalıştırılarak emeklerinin maddi karşılığını alamaması ile ilgili sorunlara dikkat çekti.

Etkinliğe katılım oldukça çoktu öyle ki 21 Ağustos Çarşamba günü Diş Hekimleri 5 saat kadar Türkiye gündemindeydi. Diş hekimlerinin konu başlıkları öncelikli olarak acilen üniversite kontenjanlarının azaltılarak artan mezunların ve hekim kalitesinin azalmasının önüne geçmek oldu. Daha sonra 2016 yılında sağlık bakanı Recep Akdağ ın bahsettiği Aile diş Hekimliği nin hala gündem dışı olduğuna dikkat çektiler. Ülkemizde diş hekimlerinin işsiz kalması Twitter da etiketi gören halk tarafından da şaşkınlıkla karşılandı. 2016 yılında 6 2017 yılında 3 2018 yılında 2 atama yapan sağlık bakanlığı 2019 da yalnızca 1 atama gerçekleştirdi.

Etkinlik #dishekimleridurdiyor Hastagı ile gerçekleşti. 


Diş hekimi öğrencilerinin sorunları neler?

 1. Diş Hekimi Öğrencileri günde onlarca hasta bakmasına rağmen diğer sağlık branşındaki öğrenciler gibi maddi bir karşılık alamıyor hatta sigortaları bile yapılmıyor. 25 yaşını geçen erkek öğrencilerin sağlık sigortalarının düşmesiyle onlarca hastayı tedavi etmelerine rağmen kendi tedavilerini yaptırmak istedikleri zaman ücret ödemek zorunda kalıyorlar. 

2. Hastada kullanacakları malzemeleri kendileri alıyorlar. Bu konuda herhangi bir destek görmüyorlar ve bu malzemelerin toplamı yıllık 5000 ₺ tutuyor. Bu yük o kadar fazla geliyor ki maddi durumu yetmeyen insanlar  tercih edemiyor hatta tercih edip gelenler öğrenimini tamamlamadan bırakmak zorunda kalıyorlar. 
3. Kadın stajyer öğrenciler tacize maruz kalıyor hasta ve hasta yakınları tarafından, bazen şiddete maruz kalıyorlar ama hukuki destek birimleri bulunmuyor öğrenciler için. Darp ve tacize kalan öğrenciler hukuki masraflarını karşılayamadıkları gerekçesi ile çoğu zaman dava bile açamıyor ve olayların üstü kapanmak zorunda kalıyor. 
4. Tek bir ders yüzünden sınıfta kalıyorlar. Gerçekten böyle çoğu Üniversitede beden eğitimi dersinden bile kalsanız ertesi sene başka ders alamıyorsunuz.  sadece kaldığınız dersi almak zorunda kalıyorsunuz. Bu durum da öğrencileri akademisyenlerin kölesi haline getiriyor ve suistimal edilmeye çok müsait.
5. Fakülterde labaratuvarlar denetlenmiyor ve fiziki olarak çok yetersiz kalıyor. Yanıcı ve enfeksiyon riski yüksek malzemeler ile çalışmalarına karşın havalandırmaları yetersiz. Yanıcı maddeler yüzünden her yıl onlarca öğrenci iş kazası geçiriyor ve yaralanıyor. 
6. Ortak eğitim standartı bulunmuyor bugün 63 diş hekimliği fakültesinin hepsinde ayrı eğitim sistemi uygulanıyor. Eğitimler arası eşitsizlik mağduriyetlere yol açıyor. 
7. Öğrenciler mobinglere ve psikolojik yıldırma yöntemlerine maruz bırakılıyor. Bu baskılar öğrencileri depresyona hatta bazı durumlarda intihar ile sonuçlanacak kadar ilerliyor. 


Diş Hekimleri işsiz 


Bunca sorun ile birlikte artık bir sorun daha bekliyor. Diplomalarını alan diş hekimleri işsizlik ile karşı karşıya geliyor.  Üniversite sınavlarında yüksek puanlar çekerek bölümü tercih eden öğrenciler inanılmaz bir son ile karşılaşıyor. Artan kontenjanlar ve yeni açan fakülteler ile birlikte büyük bir yığılma meydana geliyor. Sağlık bakanlığı artık atama yapmıyor. 2016 yılında 6 açıktan atama, 2017 de 3 açıktan atama, 2018 de 2 açıktan atama. 2019 daha 1 açıktan atama yapıldı. Kamu istihdamı çalışan diş hekimlerinin yüzde 40ını oluşturuyor bu orandaki azalış yığılmayı artıyor. Özel sektörde diş hekimi olmayan sahte doktorlar muayene açarak halkın sağlığı ve Diş Hekimlerinin ekmeği ile oynuyor. Çok yüksek bir oranda sahte diş hekimi bulunuyor. Bu konuda vatandaş bilgilendirilmiyor ve denetimi yapılmıyor. 

Kaynak: https://www.habersaglikcilar.com

2 YORUMLAR

  1. Öğrencilikte olduğu gibi mesleğe atıldığınız zaman da devlet bünyesinde çalışıyorsanız emeğinizin karşılığını hiç bir zaman alamayacaksınız.. Bekleyin ki sesinizi birileri duysun da bugüne kadar düşünülmeyen mağduriyetimizi gidersinler.. Ümitsizim..

  2. Selam ben bölümü yeni kazandim ama her yerde olumsuz yazilar var gözüm korktu yani seneye sinava giricem belki degistiririm diye cok masrafliymis sanirim tek dersten sinifta kaliyormussun vs.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here