Diyaliz Teknikerlerinin Sorunu Sertifikalı Çalışanlar

3
58

Diyaliz Teknikerlerinin Sorunu Sertifikalı Çalışanlar

Yüksekokul bünyesinde 2 yıllık eğitim süresine sahip,önlisans programlarının önemli bir parçası haline gelen Diyaliz
bölümünün mezunları işsizlik ve atama sorunlarıyla karşı karşıyadır.Üniversitede aldığımız 2 yıllık eğitimin ve 
aylarca süren staj çalışmalarıyla öğrendiklerimizi hastalarımıza en iyi şekilde uygulamak istiyoruz.Fakat mezun
sayımız yaklaşık 15.000 iken 2 aylık kursa gidip sertifika alan hemşire,att ve ebe unvanına sahip kişilerin de bizim alanımızda yer alması diyaliz teknikerlerinin işsizliğinin en büyük sebebidir.

İnstagram sayfası üzerinden takip edebilirsiniz. https://www.instagram.com/habersaglikcilarcom/

İki aylık sertifika eğitimi ile iki yıllık önlisans eğitiminin aynı kefede tutulması,hem sağlık camiası için
hemde işin asıl sahibi olan Diyaliz Teknikerleri için çok büyük bir haksızlıktır.
Devlet hastanelerinin yanı sıra özel diyaliz merkezlerinin iş ilanlarında dahi ‘tecrübeli diyaliz hemşiresi, sertifikalı hemşire aranıyor’ ibareleri teknikerlerin önünü her türlü kapatmaktadır. Kaldı ki sertifikasız sağlık memuru,hemşire, att gibi çeşitli personellerin bile diyaliz ünitelerinde görev alması bizleri tamamen umutsuzluğa sürüklemektedir. Sertifika dışında sertifikasız personelin de bizim iş alanlarımızda çalışıyor olması diyaliz teknikerinin iki yıllık emeğiyle aldığı diplomayı hiçe sayıp boşa çıkarmaktan başka bir şey değildir. 
Halbuki Sağlık Bakanlığının 2014 yılında güncellediği görev tanımında, Diyaliz Teknikerleri Hemodiyaliz Ünitelerinde
tüm yetkilere sahip olmuştur.
Sağlık Bakanlığı geçmiş yıllarda Hemodiyaliz servislerinde yaşanan,sağlık personeli sıkıntısından dolayı Hemşire 
ünvanı olan kişilere Diyaliz Sertifikası alarak çalışma imkanı vermiştir.Günümüz itibarıyla Türkiyenin çeşitli illerinde diyaliz hastaları artmış olup bununla birlikte hemşirelere verilen sertifika imkanıda çoğalmıştır.
Aynı hızla üniversitelerin Diyaliz Teknikerliği Programlarıda yaygınlaşmıştır.Günümüzde ise Diyaliz Teknikeri mezun sayısı ortalama olarak yıllık 17500 civarında iken,sertifika alarak çalışan hemşire sayısı 10000 civarındadır.
Kamuda görev yapan Diyaliz Teknikeri sayısı ise sadece 500 civarındadır.

Bizler Diyaliz Teknikerleri olarak yapılan bu adaletsiz dağılımın önüne geçebilmek için,Sağlık Bakanlığına dilekçe göndererek durumu izah etmeye çalışıyoruz.Artık Diyaliz Teknikeri sayısı yeterli düzeyde olduğu için Sağlık Bakanlığı nın Diyaliz Teknikeri atama sayısını arttırmasını talep ediyoruz.
Sağlık Bakanlığında Diyaliz Teknikerlerinin istihdam sorununun biran önce çözülmesi için bakanlığın gerekli düzenlemeyi yapmasını talep ediyoruz.

Diyaliz Teknikerleri olarak, gerek Kamu Hastanelerinde gerekse Özel Hastanelerde çalışmak için yeterli sayıya
ulaştığımız apaçık ortadadır.Hemşire,att ve ebe gibi unvana sahip kişilere 2 ay kurs verilerek kazandıkları Sertifika
alımlarının durdurulmasını işin asıl sahipleri olan bizlerin Kamu Hastanelerinde görev almak üzere yeterli 
atama kontenjanlarına sahip olmasını umut ediyoruz

3 YORUMLAR

  1. Hemşire o işi iki aylık sertifika ile mi yapıyor neden bahsediyorsunuz 4 sene + iki aylık sertifika ile yapıyor ne saçma bakanlık zaten ferasetli davransa iki yıllık bölümleri kapatır lisans üstüne uzmanlıkla bu bölümlere eleman alır ama malesef işte şimdi önlisans mezunları hemşireleri beğenmez vah vah ülkem

  2. Hanımefendi ben 4 yıllık hemşirelik bitirdim üstüne 2 yıl diyaliz okudum.2016 da mezun oldum kpss de ilk 500 siralamasina girdim.5000 degil 500 anlatabiliyomuyum.Ve sonuc olarak 4 yil+2 aylik sizler yuzunden atanamadim.Sizde diyalizi cok istiyorsaniz benim gibi 2 yil daha okuyun.ayrica unuttuğunuz bisey var yalnızca diyaliz eğitimi 2 yıllık degil paramedik,anestezi,perfüzyon vs. Bunlarda iki yıllık ama hiç bir hemşire gidipte bir paramedigin yerine kurs alıp calismiyor.Yada bir anestezinin.Biz sağlıkçılar olarak bir bütün olamadıkça birbirimizin meslek haklarına saygı duymadıkça dediginiz gibi vah vah deriz.dedigim gibi hem hemsireyim hem diyaliz teknikeri.Burda diyaliz teknikerlerinin hemşireleri beğenmediğini düşünüyorsunuz ya bende sizin bizim meslegimize saygı duymadiginizi çektiğimiz zorlukları bir meslektaşım olarak gormediginizi düşünüyorum..

    • Ne kadar doğru konuştuğunuz tartışılır lisans mezunu biri önlisansa giremez girsede tercih veremez diğer konuya gelecek olacaksak evet iki yıllık bölümler var ama benim anlatmak istediğim de bu yardımcı eleman sınıfından çıkmak için uzmanlık gerekir bu bölümler zaten hemşirenin çalıştığı bölümlerdi ki hala da öyle olmalı sahada çok şahit oluyoruz ben iki yıllıkları kötülediğimde yok ama bu bölümler hemşireliği hor görüp yerlerini kapmışız gibi davranmaları saçma geliyor

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here