Doktor Yanlış Ameliyat Yaptı Savunması İlginçti

0
35

Doktor Yanlış Ameliyat Yaptı Savunması İlginçti

Bolu F Tipi Cezaevi’nde hükümlü Duran Kıvanç sol kasığındaki ağrılar nedeniyle Bolu İzzet Baysal Hastanesi’ne kaldırıldı. Fıtık nedeniyle şiddetli ağrı yaşayan Kıvanç’ı muayene eden doktor ameliyata karar verdi. 20 Haziran tarihinde ameliyata alınan Kıvanç, sol kasığındaki ağrıların geçmediğini ayrıca sağ kasığında da ağrı olduğunu fark etti. Ameliyat bölgesine bakınca sol taraftaki fıtığı yerine sağ kasığından ameliyat edildiği ortaya çıktı.

Doktordan hastayı suçlayan savunma

Ameliyatı gerçekleştiren Bolu İzzet Baysal Hastanesi’nde görevli Genel Cerrahi Hastalıkları Uzmanı Eren Dağ, sağ tarafta da bir fıtık olduğunu öncelikle onu aldığını söyleyerek, “Öğrendiğim kadarıyla mahkûm terörden tutukluymuş. Kendisi DHKP/C’li. Çıkar amaçlı böyle bir şey yapıyor” dedi.”Hemşireye rahatsızlığımın sol tarafta olduğunu söyledim”

Kıvanç, tüm yaşadıklarını anlatan bir dilekçe yazarak şikâyetçi oldu. Kıvanç, şikâyetini Adalet Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı ve Bolu Cumhuriyet Başsavcılığı’na bildirdi. Dilekçesinde, ağrılarının şiddetlenmesi üzerine önce hastanenin revirine çıkarıldığını, ardından hastaneye sevk edildiğini anlatan Kıvanç, “Doktor Eren Dağ tarafından sol kasığıma el ile muayene yapıldı. Ultrasona götürüldüm. Daha sonra ise cezaevine getirildim” diye anlattı.

Bir hafta sonra ise cezaevi görevlilerinin koğuşa gelerek doktorun ameliyat önerdiğini aktardıklarını belirten Kıvanç, “Ameliyat için 19 Haziran’da hastaneye yatırıldım. Doktor Eren Dağ, kaldığım odaya gelerek elle sol kasığımı muayene etti. Sabah ameliyat olacağımı söyledi. Ameliyata alınacağım sırada hemşire rahatsızlığımın ne tarafta olduğunu sordu. Sol tarafımda olduğunu söyledim. Uyandığımda ise sağ tarafımda acı hissediyordum. Hemen kontrol ettim. Ameliyatın sağ tarafa yapıldığını gördüm” dedi.

“Haftaya gelirsin, soldan ameliyat ederiz”

Sağ tarafından ameliyat edildiğini öğrenmesiyle hemen doktoru çağırdığını belirten Kıvanç, dilekçesinde özetle şu ifadelere yer verdi:

“Doktora yanlış yerden ameliyat etmişsiniz dedim. ‘Ameliyattan önce sen hemşireye sağ taraftan ağrım var demişsin. Bende sağdan ameliyat ettim’ dedi. Ancak ameliyatın başından sonuna kadar bana refakat eden, güvenliğimden sorumlu asker de beni doğruladı. Bunun üzerine Eren Dağ, ‘Olsun sağda da fıtık vardı. Almış olduk haftaya bir daha gelirsin soldan ameliyat ederiz. Ameliyattan çıkan parçayı patolojiye gönderdim. Sağda da fıtık olduğu tespit edilir’ diyerek cevap verdi. Sağ kasığımda hiç bir şekilde rahatsızlık hissetmiyordum. Her şey yazılı raporlarla ortadadır. Sağ kasığımda bir fıtık yoktu ama olsa dahi bu Eren Dağ’ı aklamaz. Gerekli soruşturmanın açılmasını, maddi, manevi olarak mağduriyetimin giderilmesini, sorumlu kişilerin cezalandırılması yönünde Türk Tabipleri Birliği’nce gereğinin yapılmasını talep ediyorum.”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here