Doktorlar Aikido Öğreniyor

0
53

Doktorlar, artan şiddet olaylarından ötürü kendilerini savunabilmek için aikido öğrenmeye başladı.

Acil Tıp Uzmanları Derneği’nce düzenlenen ‘Emdate3 Dinamik Acil Tıp Eğitimi’ sempozyumunda, pratisyen hekim ve son sınıf tıp fakültesi öğrencilerine eğitim verildi. Son dönemde doktorlara yönelik artan şiddet olaylarının da konuşulduğu sempozyumda, kendisi de doktor olan Aydın Sinan Ceylan, hekimlere kendilerini korumaları için ‘modern Japon savaş sanatı’ olarak bilinen aikidoyu öğretti. Meslektaşlarınca ilgiyle izlenen Ceylan, aikidoyu kavga etmek için değil, olası olaylarda kendilerini korumak için yaptıklarını belirtti.

Amaçlarının, şiddetin önlenmesi ve şiddet olayları karşısında kendilerini korumak olduğunu dile getiren doktor Aydın Sinan Ceylan, “Burada bir sunum gerçekleştirdik. Bunun amacı, her insanın bir miktar da olsa kendini savunmayı bilmesi. Hangi meslek grubunda olursak olalım, başımıza şiddet olayı gelebilir. Biraz olsun kendimizi savunmayı bilirsek hayatımızda büyük değişikliklere neden olabilecek şeylerden kaçınmış oluruz. Buna yönelik bir çalışma yaptık. Doktor arkadaşları bilinçlendirmeye çalıştık. Herkesi spora ve şiddetsiz bir yaşama özendirmeyi amaçlıyoruz. Söylediklerimiz yanlış anlaşılmasın. Şiddetin her türlüsüne karşıyız. Böyle bir durumla karşılaşırsak kendimizi savunmasını bilelim, diye bunu öğreniyoruz” dedi.

‘ŞİDDETTEN YANA DEĞİLİZ’

Etkinlik hakkında bilgi veren Acil Tıp Uzmanları Derneği eğitmeni Dr. Sıtkı Sarper Sağlam ise şiddetten yana olmadıklarını, aikidoyu kendilerini savunmak için öğrendiklerini vurgulayarak, şunları söyledi:

“Etkinliğimiz Türkiye’nin her yerinden gelen 17 tıp uzmanın katılımıyla olan bilgi birikimin aktarılmasıdır. Günümüzdeki acil servislerde karşılaştığımız zor hastaları öğrenmek istiyoruz. Bu zor hastalarla ilgili spot ve hap bilgileri özellikle sahada çalışan hekimlerle son sınıf öğrencilerle paylaşmak istiyoruz. Bunu yaparken kendi içerisinde yetenekleri olan arkadaşlarımızın yeteneklerini bizimle paylaşmasını istiyoruz. Hoş vakit geçirdi. Bilimsel kongreler öğrenmeye değil, mevcut bilgileri paylaşmaya yönelik oluyor. Biz bir farklılık yapmak istedik. Bu işin içindeki aikido da günümüzün şiddet olaylarına tepkisellik değil, sadece kendimizi korumak, savunmak adına görsel şovdu. Hiçbir zaman şiddetten yana olmadık. Zaten bakanlığımızın şiddete karşı sıfır toleransı var.”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here