Dünya Çocuklarının Sağlığı Türk Hekime Emanet

0
34

140 ülkeden, 156 kurumla bir milyon 200 bin çocuk hekimini temsil eden küresel kuruluş Uluslararası Pediatri Kurumu’nun (International Pediatric Association) IPA Direktörlüğüne tarihinde ilk kez bir Türk getirilerek geçtiğimiz yıl Kerem Hasanoğlu ‘nin atanmıştı. Bu yıl ise başkanlık seçiminde oyların %70’ni alan Türkiye Milli Pediatri Derneği Genel Sekreteri Prof. Dr. Enver Hasanoğlu gelecek dönem Başkanı olarak göreve başladı.

Prof. Dr. Hasanoğlu geçtiğimiz günlerde her ülkenin yalnızca 1 oy hakkına sahip olduğu tüm ülkelerin katılımıyla Panama’da yapılan seçimde IPA’nın gelecek dönem başkanı olarak göreve başladı. Bu görevlendirme sonrası saygın kuruluşun iki önemli tepe noktasında iki Türk boy göstermeye başladı.

Dünyanın en önemli çocuk kuruluşlarından bir tanesinin iki Türk’e emanet olmasından mutluluk duyduğunu ifade eden Kerem Hasanoğlu ise birçok tebrik telefonu aldıklarını ve tebrik için arayan bakanlar ve YÖK Başkanı’na da teşekkür ettiklerini iletti.

 “ÜLKEM ADINA SEVİNÇLİ VE GURURLUYUM” 
Kerem Hasanoğlu Uluslararası Pediatri Kurumu’nun başkanlığı için babasına teklif götürdüğünde çok zor iknâ olduğunu ifade ederken, Prof. Dr. Hasanoğlu ise süreci şöyle anlattı: “Oğlum, ‘Baba Dünya Pediatri Kurumu’na bağlı 1 milyon 200 bin çocuk doktoru var. Dünyanın en büyük çocuk sağlığı kuruluşu, Sen de gel başkanlığını yürüt’ dedi. Biz de bu şekilde başladık. Ben ülkem adına sevinçliyim ve gururluyum. İyi oldu.”

 1 MİLYON 200 BİN ÇOCUK DOKTORU BABA VE OĞUL TÜRKLERE EMANET 
Panama’da bu anlamda dünyanın en büyük organizasyonlarından bir tanesini gerçekleştirdiklerini söyleyen Kerem Hasanoğlu, “IPA 1 milyon 200 bin çocuk doktorunu kendi çatısı altında topluyor ve bu anlamda dünyadaki en büyük çocuk sağlığı kurumu. Başkanlık seçiminde bir takım kriterlerimiz var. Birincisi bütün ülkeler tarafından tanınan ve saygınlık gören bir kişi olmalısınız çünkü her ülkenin, her delegenin 1 oy hakkı var. Tüm dünyada tanınan bir akademisyen kimliğiniz olması gerekiyor. Enver Hoca’da bu anlamda IPA tarafından dünyadaki en 5 pediatristten biri olarak gösteriliyor. Enver hocanın rektörlük, YÖK üyeliği gibi birçok özelliği vardı ama esas önemli olan uluslararası başarılarıydı. Çünkü dünyanın en büyük kurumlarından birini yöneteceksiniz. Sonuç olarak Türk bilim insanı Enver Hasanoğlu, oyların yüzde 70’ini alarak başkanlığa seçildi.

Enver Hasanoğlu kimdir? Türk pediatrik nefroloji uzmanı, doktor, akademisyen. İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden 1969’da mezun olmuştur. 1973’te Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde çocuk sağlığı ve hastalıkları alanında ihtisasını tamamlamıştır. 1975’te pediatrik nefroloji alanına geçmiştir. 1984’te profesör olmuş, sırasıyla: Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi ve Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde dekan olmuştur. 1992-2000 yılları arasında Gazi Üniversitesi Rektörlüğünü yapmıştır. Rektörlük görevinin ardından Gazi Üniversitesi ve Başkent Üniversitesi’nde görev yapmıştır. 2006 yılında Bakanlar Kurulu kontenjanından YÖK üyeliğine seçilmiş ve cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer tarafından bu göreve atanmıştır.2010 yılında 4 yıllık görev süresi dolduğu için ayrılmıştır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here