Dünya’nın En İyi 10 Hastanesi

0
44

Dünya’nın En İyi 10 Hastanesi

ABD’li Newsweek dünyanın en iyi hastaneler listesini yayınladı. Liste, Statisca ve küresel bir pazar araştırması, müşteri datası şirketi tarafından oluşturuldu. Listede yer alan sağlık kurumlarının beşi Kuzey Amerika’dan. En iyi hastaneler listesinde Avrupa’dan ve Uzak Doğudan da sağlık kuruluşları bulunuyor. Listenin oluşturulmasında, başarılı sağlık çıktıları, bilimsel yayınlar, üstün teknoloji kullanımı gibi birçok faktör bulunuyor. İşte Dünya’nın en iyi hastaneler listesi;

1.The Mayo Clinic

19. yüzyıl sonlarında İngiltere’den ABD’ye göçen Dr. William Worrall Mayo ve iki oğlunun çalışmaları sonucu yirminci yüzyıl başlarında Minnesota’da açılan özel hastane ve tıp araştırma kurumu. Amerika, Minnesota merkezli bir sağlık grubu olan Mayo Klinik, 150 yıldan fazladır sağlık hizmeti veriyor. Toplam 19 hastanesi olan grup, yılda 1.3 milyon hastaya hizmet sunuyor. Ayrıca, mayo clinic alix school of medicine ve 57 araştırma merkeziyle, tüm sağlık camiası için hayati değere sahip inovasyon çalışmaları yapıyorlar. Kurumun, hakemli akademik dergilerde yayımlanmış 7200’den fazla çalışması mevcuttur. 

2.Cleveland Clinic

Hastane, dünya’nın ilk yüz naklinin yapıldığı sağlık kuruluşudur. Tüm dünyada, en çok hasta gören sağlık kuruluşlarından biridir. 2017 yılında 7.6 milyon’dan fazla hastaya hizmet sağlamışlardır. Amerika, Kanada ve Birleşik Arap Emirliklerinde hizmet sunmaktadırlar. Hastanenin Miller Family Kardiyoloji Enstitüsü, 1995 yılından beri her yıl Amerika’nın en iyi kalp hastalıkları çalışma merkezi olarak değerlendirilmektedir. Ayrıca, tek bir hastalık veya organ sistemi için ilk büyük kliniğin kurulduğu sağlık merkezidir. Buna ek olarak, 10 yıldır Hasta Deneyimi Merkezi, hasta deneyimini iyileştirmek için çalışmalar yapıyor. Bu konu üzerine gerçekleştirilmiş en büyük konferans olan Hasta Deyimi: Empati ve İnovasyon zirvesini gerçekleştirdiler.

3.Singapore General Hospital

1821 yılında kurulan ve Singapur’un en eski ve en büyük hastanesi olan sağlık kurumu, Singapur nehrinin kenarında kurulan küçük bir hastaneden, yılda 1 milyondan fazla hastaya sağlık hizmeti sunan adanın en büyük sağlık kurumu haline geldi. 3. Basamak sağlık hizmeti sunan hastane aynı zamanda tıp eğitimi de veriyor. Hastane, Singapur hükümeti tarafından fonlanıyor ve kamusal sağlık hizmetlerinin amiral gemisi konumunda.

4.Johns Hopkins Hospital

Amerika, Baltimore merkezli hastane, 1800’lü yılların sonunda bir bankacı ve hayırsever tarafından kuruldu. Üniversite Hastanesi olan sağlık kuruluşu, Amerika’nın en çok talep edilen ikinci Tıp Fakültesine sahiptir. (Harvard Tıp Fakültesinden sonra) Bünyesinde 6 üniversite hastanesi, bir özel hastane, 4 cerrahi tıp merkezi ve 40’dan fazla hasta bakım merkezi bulunan sağlık kurumu, yılda 3 milyondan fazla hastaya hizmet sunuyor. Beyin cerrahisi ve çocuk psikiyatri kliniği tüm ülkede lider olarak gösteriliyor.

5. Charité

Almanya, Berlin’de bulunan eğitim araştırma hastanesi, Humboldt Üniversitesi ve Berlin Freie Üniversitesi ile afiliasyon halinde. Hastanenin 13.700 çalışanı mevcut ve bu kişiler insan sağlığı ile ilgili binden fazla disiplinler arası proje üzerinde çalışıyorlar.  Psikoloji ve Tıp alanlarında Nobel kazanmış Almanların yarısı bu hastaneden çıkmış. Charite hastanesi, 2010 yılında kuruluşunun 300. Yılını kutladı. Sağlık kurumunda, bioteknoloji, biyomedikal, sağlık ve teknoloji işbirliği üzerine odaklanmış birçok laboratuvar bulunuyor.

6.Massachusetts General Hospital

Amerika, Boston’da bulunan sağlık kurumu, ülkenin en büyük üçüncü hastanesi ve Harvard Üniversitesi Tıp Fakültesinin, uygulama hastanesi. Yıllık 912 milyon dolardan fazla araştırma bütçesine sahipler. Amerika’daki, diğer hastanelere göre, yayınları en yüksek etkiye sahip olan sağlık kurumu, 2016-17 yılında Nature Index’in en üst sırasında yer aldı. 1200’den fazla klinik araştırma yürütüyorlar.

7.Toronto General Hospital

Hastane, Kanada Üniversitesi Sağlık Network’ünün sekiz hastanesinden biri. Ayrıca, ülkedeki en büyük ve en iyi fonlanan sağlık kuruluşu. Kuzey Amerika’daki en büyük nakil merkezi.  Toronto Üniversitesinin uygulama hastanesi, nakil araştırmaları ve inovasyon çalışmalarına liderlik yapıyor. Hastane ayrıca birçok ilke sahip. 2015 yılında bir hastaya ilk kez üçlü organ nakli (akciğer, karaciğer, pankreas) yapıldı. Hastane bünyesinde bulunan Peter Munk Kardiyoloji Merkezi, açık kalp ameliyatlarında ve kardiyovasküler hastalıklarda, dünyanın en başarılı tanı ve tedavi merkezlerinden biri.

8.University of Tokyo Hospital

Listede Japonyadan bir hastanede yer alıyor. Tokyo Ünivesitesi Hastanesi, ülkenin en önemli eğitim, araştırma ve uygulama hastanesi.  Hastane, yılda bir milyondan fazla hastaya hizmet sunuyor. Ülkede yoğun olarak gerçekleşen depremler ve diğer doğal afetlerden dolayı, 2012 yılında Afet Tıbbı Ünitesini açtılar.

9.Lausanne University Hospital

İsviçre’de Geneva Gölü’nün kıyısında bulunan hastane, Avrupa’nın en iyi tıp eğitimi veren hastanelerinden biri olarak gösteriliyor. İsviçre’de Fransızca konuşan vatandaşlar tıp eğitimlerini bu hastanede sürdürebiliyorlar. İsviçre’nin sağlık teknolojileri geliştirdiği, Sağlık Vadisi projesinin iki hastanesinden biri olan sağlık kurumunda, bine yakın sağlık teknolojileri ve biyoteknoloji firması bulunuyor.  Hastane, Ekim 2014’de Dünya Sağlık Örgütü tarafından, Ebola için yapılan tüm aşı denemelerini yönetmekle görevlendirildi.

10.Sheba Medical Center at Tel HaShomer

İsrail, Tel Aviv’de bulunan hastane, yeni tıp uygulamaları, sağlık sistemleri ve biyoteknoloji alanlarında, Ortadoğu ve tüm dünyaya liderlik yapıyor. Üçüncü basamak sağlık hizmetinin sunulduğu hastane, Tel Aviv Üniversitesi ile afiliasyon halinde ve yılda bir milyondan fazla hastaya hizmet sunuyor. İsrail’de yapılan tıp araştırmalarının dörtte biri bu hastanede gerçekleştiriliyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here