ECZACILIK MESLEĞİ

0
30
Tarih boyunca birçok medeniyete konut sahipliği yapan ve Büyük İskender'in vefatından sonra kumandanlarından Seleucus I. Nikator tarafından M.Ö ...

ECZACILIK MESLEĞİ

Günümüzde eczacılık malesef ki eskisi kadar revaçta değildir. Ancak son yıllardaki düzenlemelere rağmen yine de mesleğimiz saygınlığını korumaktadır.Eczacılar halkın bir numaralı sağlık danışmanıdır.Çünkü hasta en kolay eczacıya ulaşabilir. Para ödemesi ya da randevu alması gerekmez ve her an açık bir eczane bulabilir. Malesef ki insanlar eczacıya danışmak yerine komşusundan bile ilaç tavsiyesi alabiliyor. Ancak bunun değişmesi için halkımız bilinçlendrilmeli, en basit ağrı kesicinin bile bir çok yan etkisi olabileceği unutulmamalıdır.

Eczacılık mesleği son zamanlarda bazı değişimlere uğramıştır. Özellikle yeni mezun meslektaşlarımız bazı sınırlandırmalara tabi tutulmaktadır. Bu sınırlamalar her ilçeye nufusa göre eczane sayısı düzenlenmesidir. Yani mezun olan bir eczacı hemen istediği şehirde eczane açamaz ancak ihtiyaç olan şehirlere gidip açabilir. Bu yaptırımdaki amaç çok fazla olan eczane sayısını azaltmak ve eczane olmayan bölgelere açılımı teşvik etmektir.
Yeni mezun eczacının tabi tutulduğu bir kriter daha vardır ki o da yardımcı eczacılıktır. Bu demektir ki eczacı mezun olduktan sonra bir sene boyunca bir eczanenin yanında çalışmak zorundadır ki yardımcılığı kalksın sonrasında kendi eczanesini açabilsin. Bu da malesef ki yeni mezun arkadaşlarımızın meslek hayatına atılmasını bir sene daha ertelemektedir. Ancak mesleğimizde güzel gelişmeler de var. Örneğin eczacılıkta uzmanlık sınavı son iki senedir yapılmakta ve onkoloji ya da klinik alanda eczacıların uzmanlaşması sağlanmaktadır. Çok yeni bir uygulama olduğu için henüz fakülteler az sayıda mezun almaktadır ama zamanla artacak ve eczacılara yeni bir iş kapısı daha açılacaktır. Bunların dışında eczacılar ilaç firmalarında ya da depolarda da çalışabilirler. Ayrıca devlet ve özel hastanelerde de hastane eczacılığı yapabillirler. Devlet ataması içinse kpss şartı aranmaz.

Herşeye rağmen mesleğimiz güzeldir. Her platformun ayrı ayrı tatmin edici özellikleri vardır. Eczane eczacılığında hastalara birebir danışmanlık yapmak her ne kadar karşılığı maddi olarak alınmasa da manevi olarak kişiyi tatmin eder.Hastane eczacılığında da doktora ilaç danışmanlığı yapmak ya da ilaç firmasında üretim kısmında çalışmak her eczacıyı mesleki açıdan doyuma ulaştırır. İlaç sektörü hiçbir zaman bitmeyecek bir sektördür ve gerekli düzenlemeler yapıldığı takdirde mesleğimiz çok daha iyi yerlere gelecektir.

Habersaglikcilar.com

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here