Eli Öpülecek Hemşire

Eli Öpülecek Hemşire

Trafik kazası geçirdi, tekerlekli sandalyeye mahkum oldu. Ancak azmi ve hastane yönetimi sayesinde hayata tutundu. Yılın hemşiresi seçilen 45 yaşındaki Jülide Yıldız, tekerlekli sandalyesi ile hastanede şifa dağıtıyor. İşte azmin ve pes etmemenin hikayesi…

Jülide hemşire 18 yıl önce trafik kazası geçirdi, felç kaldı. Ancak yaşama sevincini yitirmedi. Tekerlekli sandalyesiyle yaşama dört elle sarıldı, hastalara da umut oldu. Jülide Yıldız, 2000 yılında arkadaşlarıyla tiyatrodan dönerken trafik kazası geçirdi. Aracın arka koltuğunda oturan Yıldız, ağır bir şekilde yaralandı. Belden aşağısı felç oldu. Uzun yıllar tedavi gördü.

İstanbul Üniversitesi (İ.Ü.) Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Bölümü’ndeki arkadaşlarının yardımı ile hayata yeniden tutundu. Fizik tedavi bölümünde hemşirelik mesleğine devam etti. Yıldız, “Benim çokta haberim yoktu. Benim adıma başhemşirem başvurmuş. Bu kriterlere uyduğumu düşünmüş” dedi.

“HEM HASTAYIM HEM SAĞLIKÇIYIM, HASTALARI İYİ ANLIYORUM”

Tekrar işe başlayan Jülide hemşire için hastane yönetimi de harekete geçti. Fizik tedavi bölümü, Jülide hemşirenin tekerlekli sandalye ile rahat hareket edebileceği şekilde yeniden düzenlendi. Jülide hemşire, “Normal bir hemşire gittiği zaman ‘Beni Jülide anlar’ diyorlar. Bu sözü unutamıyorum. Ben hem hastayım hem sağlık ekibindenim. Gerçekten onları daha iyi anladığımı düşünüyorum” diye konuştu.

İstanbul İl Sağlık Müdürlüğü ve Sağlık Bilimleri Üniversitesi’nin ortaklaşa düzenlediği Hemşirelik Zirvesi’nde ‘yılın hemşiresi’ ödülünü de alan Jülide Yıldız, aynı zamanda tenis milli takımında Türkiye’yi de temsil ediyor.