Hastanelerde para mı önemli, hizmet mi?

0
38
Rusya, 'dünyada bir ilk' olarak mart ayı sonunda hayvanlar için Kovid-19 aşısı geliştirdiğini açıklamış, Rusya Tarım Eserleri Kontrol Ajansı ...

Hastanelerde para mı önemli, hizmet mi?

Evet yanlış duymadınız hastanelerde döner sermaye dağıtamayan hastane idaresi  eksik personel fazla iş yükü olmasına rağmen personelin fazla mesaisini kesiyor , nöbet ücreti ödememek için Kayseri usulü cambazlık yapılıp çalışanların fazla mesaileri ödenmiyor.

Fazla mesailerin izine çevrilmesi ile gece fazla mesai yapanlar nöbet tutanlar ile gündüz çalışanlar aynı kefeye konuyor. Gece çocuğundan, eşinden, ailesinden fedakarlık eden sağlık çalışanı bu ücreti sonuna kadar hak ediyor. Bugün özellikli birimlerde çalışanların kaç yatağa kaç çalışanın olacağı kalite kuralları ile belirlenirken normal servislerde bu çalışmalar yapılmıyor. Gündüz bir serviste 6 kişi çalışması gerekirken bu sayı azaltılıp 4’e düşürülüyor ve gece nöbetlerine takviyeler yapılıyor personelin iş yükü artıyor.

Bu konuda Sağlık Bakım Müdürlerimize büyük görev düşüyor.  Hakkaniyeti bırakmadan çalışanın makine olmadığını, sosyal bir varlık olduğunu unutmadan planlama yapılmalı. Bütün memurların anlayacağı bir örnek verelim ve sağlık çalışanlarının ne denli zor şartlarda çalıştığını herkes anlasın. Diğer meslek gruplarında yıllık izin alan personelin masası veya bilgisayarı kapanır ama onun yapması gereken iş yükü başka memura yansımaz ancak sağlık çalışanları izin aldığında veya acil bir durum geliştiğinde ölüm hastalık veya acil olan bir izin onun iş yükü arkadaşlarına kalır. Geriye kalanlar fazla mesai yaparak açığı kapatırlar.

Çalışan memnuniyeti’ diyenler gerçekten ciddi mi?

Uzun süredir Türkiye’de birçok hastanede döner sermaye verilmiyor.

15 Temmuz süreci ve devamında Bakanlıktan ayrılan 50 bin kişi yerine atama yapılmamış ve bunun yanında iş yükü yüzde 35 artmış birde buna hastanelerin İdari Mali İşler Müdürlerinin fazla mesai ve nöbet ücreti vermem demesi bal üzerine kaymak oldu! Çalışan memnuniyeti sözde değil özde olmalı, en düşük memur maaşını sağlık çalışanları alıyor. Sizler eğer motivasyon yapacaksanız fazla mesai ve nöbet ücretlerine dokunmayın artık ve gününde ödeme yapın ki personele öz güven gelsin. Çalışan memnuniyeti artsın.  Buradan hastane yönetimlerine sesleniyorum, ciddiyet ve hakkaniyet ile çalışanlarınızın sesini dinleyin.

Eksik çalışan servislerin nöbet ücretlerini ve fazla mesailerini alacak iznine çevirmeyin. Zaten çalışacak adam olsa fazla mesai çıkmaz?

Eskişehir sağlık sen başkanı Hasan Hüseyin Köksal
Eskişehir Ekspres

Sağlık Bakanlığı Sonunda Çalışanlarının Sesini Duydu ve Genelge Yayınladı

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here