Hastanelerde Personel Yetersizliği Var Fakat 250 Bin Sağlıkçı Atama Bekliyor

0
49

Hastanelerde Personel Yetersizliği Var Fakat 250 Bin Sağlıkçı Atama Bekliyor

Türkiye’deki hemen her hastanenin muzdarip yarası personel yetersizliği bu konuyla ilgili yeterli çalışma sanırım maddi gerekçeler nedeniyle yapılamıyor.Atanmış sağlıkçı 2 kişinin yapması gereken işi tek başına yaparken atanamayan sağlıkçı ise yıllarca okumuş olmasına rağmen verdiği emeğin karşılığını işsizlik olarak alıyor.Yani hem atanmış sağlıkçı sıkıntılı hem de atanmamış.

Geçmiş yıllarda özellikle sözleşmeli personel alımı ile sağlık kuruluşlarında yeterli sayıya ulaşan sağlık çalışanı sayısı bir kaç yıldır hatrı sayılır bir şekilde düşüşe geçmiştir. Bunda emekli olan, istifa eden ,ya da kurumlar arası geçişle başka kuruma tayin olan personel hareketleri etkili olmuştur.

Bir de emekliliği gelmiş hatta epey de geçmiş olan personeller var bu personellerimiz sağlıkçının emekli maaşının yeterli olmaması nedeniyle emekli olamamakta ve bu nedenle çalıştığı kadroyu boşaltmadığı için yerine yeni atama yapılamamaktadır.İnsanlar yıllarca emekli olma hayaliyle yaşıyor ogün gelip çattığında ise ya üniversitede okuyan bir yavrusu , ya bitmeyen ev kredisi için emekli olamıyor. Emekli olamayan sağlıkçılar da sağlık teşkilatının ciddi sorunları arasındadır

Dışarda okulu bitirmiş 250 bin sağlıkçı her gün haberleri kontrolediyor ,umutla atama yapılacağı günleri bekliyor.Bu arkadaşlarımız yıllarca sağlıkçı olabilmek hayaliyle çalışıp sonra hayalleri suya düşmüş meslektaşlarımızdır.

Bu çocuklar hastanelerde bu kadar ihtiyaç varken dışarda işsiz olarak gezmemeli ,iş başında olan sağlıkçılar ise yapılacak bir genç kan takviyesi ile artık 2 kişinin yapması gereken işin altında tek başlarına ezilmemeliler .

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here