Hastayı Hem Hastane Götür, Giderkende Sana Ateş Etsin

0
32
Havadist.com Şimdiki Haberler Listesi 2020 yılında yapılması planlanan fakat koronavirüs salgınından ötürü ertelenen 2020 Avrupa Futbol ...

Hastayı Hem Hastane Götür, Giderkende Sana Ateş Etsin

Sağlıkçılara son günlerde artan şiddet olaylarına her geçen gün şaşırıyoruz. Bu sefer şiddetin adresi Balıkesir.

Balıkesir-Çanakkale Karayolu’nun Havran İlçesi yakınlarında, bugün saat 07.30 sıralarında, 56 yaşındaki R.D., alkollü kullandığı motosikletinin direksiyon kontrolünü yitirdi. Kontrolden çıkan motosiklet savrularak, devrildi. Yoldan geçen diğer araç sürücülerinin haber vermesiyle gelen 112 ekibi, yaralanan motosiklet sürücüsü R.D.’yi hastaneye götürmek üzere ambulansa bindirdi. Bu sırada ambulanstan inmek için direnen R.D., bir anda belindeki ruhsatsız tabancasını çekip, sağlık görevlilerine doğrultu. Sağlık görevlilerinin panikle ambulanstan inip, kapıları kilitlemesi ardından R.D., silahı peş peşe 4 el ateşledi. Tabancadan çıkan mermiler ambulansın yan kapısına isabet ederken, camı kırıldı, şans eseri ölen ve yaralanan olmadı. 2.06 promil alkollü olduğu belirlenen R.D., olay yerine çağrılan jandarma ekiplerine teslim edildi. Gözaltına alınan R.D.’nin jandarmadaki işlemlerinin sürdüğü bildirildi.
Sağlık-Sen Şube Başkanı Ömer Seyfettin Çelebi olay yerine gelerek sağlık ekibine destek verdi, saldırganın cezalandırılmasını istedi.

SAĞLIKÇILARDAN SALDIRIYA TEPKİ
Sağlık çalışanlarına yapılan saldırıya tepki göstermek amacıyla ortak bir basın açıklaması yapan Balıkesir Tabip Odası, Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) Balıkesir Şubesi, Balıkesir Diş Hekimleri Odası ve Balıkesir Eczacı Odası, saldırıyı kınadı. Açıklamayı okuyan Balıkesir Tabip Odası Başkanı Necdet Uçan, sağlık çalışanlarına ve kadına yapılan şiddetin hız kesmeden arttığını belirterek, bu olaydaki tek tesellilerinin herhangi bir can kaybı ve yaralanmanın yaşanmaması olduğunu dile getirdi. Uçan, her geçen gün artan saldırılar karşısında ne iyi hekimlik, ne iyi ebelik, ne iyi hemşirelik yapılamayacağını dile getirerek, nitelikli sağlık hizmeti almanın imkansız hale geldiğini söyledi.
“112 ÇALIŞANLARINA SAHİP ÇIKIN”
Türk Sağlık Sen Balıkesir Şube Başkanı Musa Bilal’de sendika binasında yaptığı basın toplantısında saldırıyı kınadı. Bilal, 112 sağlık çalışanlarının en çok şiddete maruz kalan kesim olduğunu savundu. Bilal, şöyle dedi:
“Gittikleri yerde hiçbir güvenlik tedbiri alınmıyor. Dolayısıyla kime gidildiği belli olmadan; yanlış ihbarlarla gittikleri kişiler tarafından her an tuzağa düşürülebilirler. Yetkililerin bununla ilgili bir çalışma yapması gerekir. Sağlık Bakanlığı’nı buradan uyarıyoruz; 112 çalışanlarına sahip çıkın. Ülkemizin her yerinde sağlık çalışanları şiddet görüyor. Samsun’da ve Gaziantep’te birer hekim öldürüldü. Sayısını belirleyemeyeceğimiz sağlık personeli fiili şiddete maruz kaldı. Bunların derhal önlenmesi gerekir. Her olay olduğunda yetkililer çıkıp, ‘gerekli önlemler alınıyor, gerekli cezalar veriliyor’ deniyor. Fakat sağlık çalışanlarına şiddetin önüne geçilemiyor. Saldırılar en ağır şekilde cezalandırılmalı” dedi.
Fatih Emrah ERDOĞAN/HAVRAN(Balıkesir), (DHA)-

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here