Hekim Başına Düşen Hasta Sayısı Azalıyor

0
41

Hekim Başına Düşen Hasta Sayısı Azalıyor

İstatistik Atölyesi tarafından, Sağlık Bakanlığı verileri derlenerek Türkiye Sağlık Personeli çalışması tamamlanmıştır. Çalışma kapsamında sağlık personelinin, hekim başına düşen hasta sayısının ve hekim başına düşen hasta müracaat sayısının yıllara göre değişimi incelenmiştir.

hekim

Sağlık personelinin yıllara göre değişimi incelendiğinde hekim sayısı 2017 yılında,2009 yılına göre %26 oranında artış gösterirken diş hekimi sayısı %35, hemşire sayısı %58, ebe sayısı %9 ve diğer sağlık personeli sayısı %66 oranında artış göstermiştir.

Bununla birlikte hekim başına düşen hasta sayısının ve hekim başına düşen hasta müracaat sayısının yıllara göre değişiminin incelenmesi sonucunda hekim başına düşen hasta sayısının 2017 yılında, 2009 yılına göre %12 oranında azalma gösterirken hekim başına düşen hasta müracaat sayısının %8 oranında artış gösterdiği belirlenmiştir.

Elde edilen bulgular değerlendirildiğinde yıllara göre hekim ve diğer sağlık personeli sayısının sürekli artış gösterdiği, bununla birlikte hekim başına düşen hasta sayısının ise düzenli olarak azalma gösterdiği sonucuna ulaşılmıştır. Bu da sağlık personeli istihdamının hekim başına düşen hasta sayısının iyileşmesine katkı sağlayacak düzeyde yapıldığını göstermektedir.

istatistik

Kaynak: https://www.istatistikatolyesi.com/

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here