Hemşire Yardımcılarının Haklı İsyanı

2
47

Hemşire Yardımcılarının Haklı İsyanı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından büyük önem verilen ve hemen her fırsatta sahiplendiği Sağlık Meslek Liseleri’ne, Sağlık Bakanlığı Eğitim ve Sertifikasyon Hizmetleri Daire Başkanlığı’ndan darbe vuran bir karar geldi. Bir süre önce KHK ile kapatılmasına karar verilen Kamu Hastaneleri Genel Sekreterliği Ankara 2. Bölge’nin “Öğrenci Stajları” hakkındaki müracaatı üzerine alınan kararda, “öğrencilerin, invaziv işlemler ile ateş, tansiyon, nabız takibi yapmalarının uygun bulunmadığı” belirtildi. Bakan adına Genel Müdür Prof. Dr. Nurullah Okumuş imzalı kararda, Sağlık Meslek Liseleri Hemşire Yardımcılığı bölümü mezunları için “hasta bakıcı” tanımı benzeri bir tanım yapılması, akıllara Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın,“Ben diyorum ki hemşirelik liselerinden mezun olanların önünü bizim süratle açmamız lazım, hemşire yardımcısı değil hemşire olacaksınız” ifadelerini getirdi.

Erdoğan, 16 Nisan referandumu öncesinde, Bağcılar’da Güneşli Özel Erdem Hastanesi’nin açılışında yaptığı konuşmada, “bürokratik oligarşinin” önlerini tıkadığından yakınarak, “Sağlıkta şu anda en önemli eksiğimiz doktor ve hemşire. Hemşire kardeşlerim pankartları açmışlar. Onları gördüm. Onları da çözeceğiz. Hemşire yardımcısı değil, hemşire olacaksınız. Bunlar bizim gündemimizde olan maddeler. Açığımızı biliyorum, doktorda açığımızı biliyorum. İşte 16 Nisan bununu için önemli. 16 Nisan’daki evet bunun için önemli. Çünkü bürokratik oligarşi önünüzü kesiyor. Ben diyorum ki hemşirelik liselerinden mezun olanların önünü bizim süratle açmamız lazım” ifadelerini kullanmıştı.

hemşireler
Hemşire yardımcıları

Sağlık Bakanlığı’nın, Erdoğan’ın hemen her fırsatta dile getirdiği bu görüşlere rağmen, ‘bürokrat hazretleri direniyor’ dedirten bu kararı, Özel ve Devlete ait Sağlık Meslek Liselerindeki öğrenciler arasında da hayal kırıklığına sebep oldu.

Sosyal Medya ve internet üzerinde forumlar oluşturan Sağlık Meslek Lisesi öğrencileri, “Bu güne kadar yardımcı hemşirelik bölümüne ait modül programında belirtilen konuları eksiksiz olarak aldık. Hastanelerde yapmakta olduğumuz beceri eğitiminde Tansiyon ölçme, nabız sayma, ateş ölçme gibi bir çok uygulamaları bize yaptırmaktadırlar. Çerçeve programında olan ve iki aylık bir süre içinde aldığımız bu eğitim, Sağlık Bakanlığı Eğitim ve Sertifikasyon Hizmetleri Daire Başkanlığı tarafından yok sayılmaktadır. Bu yanlış uygulamanın düzeltilmesini ve mağduriyetimizin giderilmesini istiyoruz” dediler.

Uzmanlar ise, müfredat hazırlanırken, ders kitap ve modülleri hazırlanırken Milli Eğitim Bakanlığı ile Sağlık Bakanlığı’nın görüş alışverişinde bulunmamasının sıkıntısını öğrencilerin çektiğini belirttiler.

 

Sağlık Bakanlığı Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğü ile Milli Eğitim Bakanlığı Meslekî ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğü’nün görüş alışverişi ile birlikte “Sağlık Meslek Mensupları İle Sağlık Hizmetlerinde Çalışan Diğer Meslek Mensuplarının İş ve Görev Tanımlarına Dair Yönetmelik” ile “Milli Eğitim Bakanlığı Mesleki ve Teknik Lisesi Anadolu Meslek Programının Sağlık Hizmetleri Alanı Çerçeve Öğretim Programında” yapılacak değişiklikle sorunun çözülebileceğini söyleyen uzmanlar,“Öğrenciler, vital bulguları tek tek öğreniyor. Bu konuda tam donanımlılar en azından bu konuda servis çalışmalarına destek olsunlar istedik” dediler.

Veliler ise; Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın sözleri üzerine çocuklarını güvence altında hissederek Meslek Liselerine gönderdiklerini, Erdoğan’ın, “Hemşirelik liselerinden mezun olanların önünü bizim süratle açmamız lazım, hemşire yardımcısı değil hemşire olacaksınız” şeklindeki taahhütlerine karşın bürokrasinin hemşire yardımcılığı okuyan öğrencilerin staj tanımını, küçük bir yönetmelik değişikliği yerine hasta bakıcılığı andıran bir tanım kalıbına sokmasının kendilerinde hayal kırıklığına sebep olduğunu belirttiler.

Hemşire yardımcılarının görevleri için tıklayınız

 

2 YORUMLAR

  1. sağlığın temel taşı olan ,hastanelerin amelesi, en çok çalışanı, en çok yıprananı olan saglık memurları ve hemşierlerin diğer sağlık çalışanlarından.( lab tek,röntgen tek,odyemetri tek,aneztezi tek,patoloji tek,diyetisyen ,sosyal çalışmacı,psikolog,kısacası tüm sağlık teknisyenleri ve çalışanları) ayrı tutulup ona göre maaşlarında ve özlük haklarında iyileştirmeler yapılmalıdır.hastalarla ,doktorlarla,hasta yakınlarıyla,idareyle ,hastanenin sorunlarıyla uğraşan hemşireler ve sağlık memurlarıdır.bir laboratuarda en az 30,40 kişi olur makine başında 3 er kişi çalışır herseyi makıne yapar tek işleri tüpü makıneye koymaktır ve bilgisayara girmektir. hiçbir hastayla hiçbir doktorla hiçbir hasta yakınlarıyla muhatap olmadan kapalı kapılar ardında çalışırlar idare kontrol etmese işe gelip gittikleri bile belli olmaz, yıpranmazlar keyif içinde böyle rahat çalışnla bir hemşire bir tutulmamalı sadece kayıt giren bir işi teşorana vermeli, özelleştirilmedir çoğu hastane özele vermiştir.bir röntgen bölümünde en az 20,30 kişi çalışır mesai saatinde kişi başı sadece ya 5 flim çekimi düşer yada 10 bununla bereber başka birseyler yapmazlar özel olan tomografi olsun, mr ünitesi olsun gece gündüz çalışır hemde bu işi 3,4 kişi yürütür.bu kişilere başka bir iş yaptırmaya çalışsan başka bir görevde görevlendirsen bu benim işim değil bu işi ben bilmem bu iş benim görev ve çalışma sorumluluğumda değil değil çalışmazlar başka rahat bir yer olursada idarede olsun geri hizmet olnca ben bilmem benim görevim değil demezler. ancak sağlık memuru olsun hemşire olsun her türlü işi verir yapmayınca savunma isterler her türlü işe görevlendirirler kapıcı ,düz memur,hizmetli sekreter ne görevi olursa verirler ve çalışırlar.diğer teknisyenleri hiç konuşmıyorum bile yorulmadan mesailerini yaparlar.hemşireye saglık memuruna doktoru ayrı kızar, hastası ayrı kızar, hasta yakanı ayrı döver insanlarla yüzgöz olan hem bunlardır ençok yıpranan yorulandır ..ancak herkes aynı maaşı alır bence özelleleştirilmelidir tüm birimler ,artık bir fark olmalı yada çok çalışanla yıprananla bir tutulmamalıdır işyoğunluğuna göre döner ve maaş verilmelidir.şimdi arkadaşlar kızacaklar ancak gerçek olan budur artık bir fark olmalı çalışnla çalışmayanın bir farkı olmalıdır. zaten iş yerindede ayrıdır kimse laboratuarda ne oluyor bilmez kapıları kapalıdır ,bu tür örnekleri sizlerde çoğalta bilirsiniz

  2. Biz sağlık meslek liseleri kapatılsın diye her gün isyan ederken; lisans mezunu hemşireler daha fazla haksızlıklara uğramasın diye didinirken, siz meslek liseleri lehine haber yapıyorsunuz! Yazıklar olsun. Bu ülkede hemşirelik ve ebelik gibi akademik dalları lise düzeyine indirgemeye çalıştığınız için!

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here