Hemşirelerin Diploması Uluslararası Geçerliliğe Sahip 

0
27

Hemşirelerin Diploması Uluslararası Geçerliliğe Sahip

Sağlık personeli ihtiyacı her geçen gün artarken, hemşirelik mesleği yeni görev alanlarıyla değişime dönüşüme uğruyor.Hemşireler ameliyathane, diyaliz, tüp bebek, doğumhane, yoğun bakım, acil, onkoloji, pediatri gibi bir çok sağlık alanında özel ve kamu hastanelerde görev alıyorlar.

 

İstanbul Aydın Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Hemşirelik Bölümü Başkanı Prof. Dr. Nuran Kömürcü,artan ihtiyaçlarla birlikte hemşirelik mesleğinin daha fazla önem kazandığını ve hemşirelik mesleğinin Avrupa’da dolaşımı serbest yedi meslekten biri olduğunu belirtti. Kömürcü,hemşirelerin mesleki diplomalarının uluslararası geçerliliği olduğunu ve yurt dışında çalışma olanağına sahip olduklarının altını çizdi.

 

HEMŞİRELERİN GÖREV ALANLARI GENİŞLEDİ

 

Hemşirelik mesleğinin görev alanlarının genişlediğini ifade eden Prof. Dr. Nuran Kömürcü, “Hastanelerde ameliyathane, diyaliz, tüp bebek, doğumhane, yoğun bakım, acil, onkoloji, pediatri hemşireliği gibi alanlarda, hastane dışındaki kamu ve özel kurumlarda ise okul sağlığı hemşireliği, halk sağlığı hemşireliği, işçi sağlığı hemşireliği gibi alanlarda uzmanlaşıp, ilgili birimlerde görev alabilirler. Ayrıca üniversitelerde akademisyen, eğitim kurumlarında eğitici (sürücü kurslarında ilk yardım eğitimcisi gibi), sigorta, sağlık hizmeti şirketlerinde, evde bakım hizmeti veren kuruluşlarda danışman olarak, araştırma merkezlerinde araştırmacı olarak ya da mesleki bilgisini kullanabileceği koordinatörlük pozisyonlarında aktif şekilde görev alabilirler.” Prof. Dr. Kömürcü, ayrıca hemşirelerin toplumun sağlığını koruma ve yükseltme amaçlı örgütlenmelere öncülük edebileceği, ulusal ve uluslararası platformlarda mesleki bilgi, donanım ve tecrübesini kullanabileceği her türlü organizasyon yapılarında planlamacı, yürütücü olarak görev alabilirler” dedi.

Hekimlik mesleğinden sonra en önemli yardımcı sağlık elemanı olarak görülen hemşirelerin mesleki diplomaları uluslararası geçerliliğe sahip yedi meslek grubundan biri.

En son teknolojik laboratuvar imkanlarından yararlanma imkanı sunulan İstanbul Aydın Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Hemşirelik Bölümü, bu yıl ilk mezunlarını verdi. Geçtiğimiz hafta yapılan yemin töreninin ardından mesleğe adım atan İAÜ’lü hemşireler; lisans eğitimleri süresince ‘Cerrahi Hastalıklar Hemşireliği’, ‘Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği’, ‘Doğum ve Kadın Hastalıkları Hemşireliği’, ‘Halk Sağlığı Hemşireliği’, ‘Hemşirelik Esasları’, ‘Hemşirelikte Yönetim’, ‘İç Hastalıkları Hemşireliği’ ve ‘Psikiyatri Hemşireliği’ ana bilim dallarında eğitim aldılar. İAÜ Sağlık Bilimleri Fakültesi bünyesinde 4 yıllık eğitim veren Hemşirelik Bölümü, ÖSYM’nin yaptığı YGS ve LYS sonucuna göre kabul edilirken; yabancı uyruklu öğrenciler, programa üniversiteye yaptıkları direkt başvuruların değerlendirilmesi sonucunda kabul ediliyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here