HEMŞİRELERİN HASTANE İÇİ GÖREV YERLERİ SORUNU 

0
29

HEMŞİRELERİN HASTANE İÇİ GÖREV YERLERİ SORUNU

Hemşire her işi yapar mantığında yola çıkılarak,hemşire hastanenin her yerinde çalışabilir kuramı yerleşmiş ve bu sayede hemşire kadrosunda olan arkadaşlar hastanenin hemen her yerinde çalıştırılmışlardır.Branşlaşmanın en fazla olduğu alan olan sağlıkta hemşirelere Karşı bu negatif tutum hemşirelerin iş azmini yoketme seviyelerine kadar gelmiştir.

Burda akıllara bir soru geliyor :Hemşire nerede çalışmalı ? Bu soru ise bir çok soruyu doğuruyor?

-Hemşire kendi istediği yerde mi çalışmalı?

-Hemşire sendika ve başhemşirenin istediği yerde mi çalışmalı ?

-Hemşire en verimli olacağı yerde mi çalışmalı ?

-Torpilli hemşireler için söylüyorum en rahat yerde en çok ek ödeme alarak mı çalışmalı?

Hemşirelerin hastane içi görevlendirmeleri yıllardır kanayan hatta gangren olmuş bir yaradır,idare ile takışan , yada bir sendikaya üye olmayan hemşireye karşı istenmeyen yerlerde çalıştırılma kağıda dökülmemiş bir cezalandırma sistemi oalrak karşımıza çıkmaktadır.Ya da hak arayan hemşireyi susturma metodu da denebilir bir hemşiremiz hak aradığında başhemşire ona aba altından sopa göstererek servisini değiştiririm baskısı yapmayı kendine bir hak olarak görmeye başlamıştır.

Hastane içi görev yerleri dağılımı konusu niçin bir resmi kritere bağlanmaz ,niçin bu alanda başhemşireye sınırsız yetki verilir.Oysa hastanelerde bu yetki genelde amacı dışında kullanılmaktadır,bu yetki bir cezalandırma ,bir sendikaya zorunlu üye yapma , birilerini kayırma gibi kötü niyetlerle sınırsız kullanılmaktadır.

Hak arayan onurlu insanların ödüllendirilmesi gerekirken ,hastane içinde hiç kimsenin istemediği yerlere görevlendirilerek bu kişiler etkisizleştirilmeye çalışılmaktadır.

Burda şu ayrımı iyi yapalım hastaneler bizim ekmek yediğimiz yerlerdir,bizim için kutsaldır ben burda çalışmam deme lüksüne hiçbir hemşire sahip değildir.Ama bazı zor birimler de cezalandırma yöntemi olarak kullanılmamalıdır.Yani herkes kadrosunun elverdiği işleri yapmakla mükelleftir orda sıkıntı yok ama bir yerde misal günlük 100 iş var diğer yerde 500 iş varsa bu iki hemşirede ay sonunda aynı maaşı alıyorsa ,günde 500 işlem yapan hemşireye açıkca bir haksızlık yapılmaktadır.İşte ben de o hemşirenin hakları için yazıyorum bu yazıyı .

Bu konu acilen bir yönetmelikle belli bir standarta oturtulmalı yani işe başlayan hemşire nerde başlayacağını emekli olacak olan hemşire nerde emekli olacağını bilmeli .Bu alanda yasal boşluk var, bu boşluk bazı işilerce suistimal edilebiliyor.

Hemşire geniş anlamda da tüm sağlık çalışanları artık adalet belkliyor,şucuların ,bucuların değil tüm arkadaşlara aynı adaleti ,aynı zamanda sunan bir adalet istiyoruz.Bunu bir hekim olarak,bir hekim için değil tüm sağlık çalışanları için istiyorum

Hemşire

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here