Hulusi Akar, Almanya Savunma Bakanı ile görüştü

Havadist.com Aktüel Haberler Listesi

Ulusal Savunma Bakanı Hulusi Akar, Almanya Savunma Bakanı Annegret Kramp-Karrenbauer ile bir ortaya geldi.

Ulusal Savunma Bakanı Akar’ın askeri merasimle karşıladığı Karrenbauer, merasim kıtasını selamlamasının akabinde Gurur Defteri’ni imzaladı. İki Bakan baş başa gerçekleştirdikleri görüşmenin akabinde açıklamalarda bulundu.

“PKK EŞİTTİR YPG”

Türkiye’nin çabasının her türlü terör ve teröristle olduğunu vurgulayan Akar, “Bizim Kürt kardeşlerimizle, rastgele bir etnik, dini yapı ile asla gayretimizin kelam konusu olmadığını, Kürtlerin bizim kardeşimiz olduğunu gündeme getirdik” dedi. “PKK eşittir YPG” diyen Akar, şöyle konuştu:

“BUNUN HER TÜRLÜ AÇIK KANITLA ORTADA OLDUĞUNU SAYIN BAKAN’A TABİR ETTİM”

“Bunun her türlü açık kanıtla ortada olduğunu, gerçek olduğunu ve buna nazaran hareket etmemiz gerektiğini de Sayın Bakan’a söz ettim. Türkiye’nin mülteci konusunda büyük fedakarlıklar, büyük çalışmalar yaptığını da görüşme sırasında gündeme getirdik. 4 milyonu ülkemizde, 5 milyon Suriye’nin kuzeyinde olmak üzere toplam 9 milyon Suriyeli kardeşimizin güvenliğini ve insani gereksinimlerini karşılamak durumunda olduğumuzu görüştük. 5 milyon Suriyeli kardeşimizin rastgele bir biçimde Suriye’nin kuzeyinde güvenliği ve insani muhtaçlıkları sağlanamazsa yeni bir mülteci akımına sebep olacağına ve bunun da hem Türkiye hem Avrupa için önemli düşünceler doğuracağında da karşılıklı olarak mutabık kaldık.”


SAVUNMA VE GÜVENLİK ALANINDA DA GÖRÜŞTÜLER

Akar, görüşmede savunma sanayi ile askeri eğitim, iş birliği hususlarında da yapılanların gözden geçirildiğini belirterek, savunma ve güvenlik alanında ek somut olarak neler yapılabileceğini de görüştüklerini söyledi.

Türkiye ve Almanya ortasındaki savunma sanayi alanındaki yakın iş birliğine dikkati çeken Akar, şu açıklamalarda bulundu:

“KISITLAMALARIN KALDIRILMASI GEREKTİĞİNİ SÖYLEDİM”

“Birçok silah, araç, gereç konusunda ortak çalışmalarımız var. Önümüzdeki devirde bu yaptığımız faaliyetlerin, ortak çalışmaların daha da gelişebilmesi için birtakım mevzularda, bilhassa kısıtlamalar konusunda birtakım somut adımlar atılması gerektiğini kendilerine tabir ettim. Kısıtlamaların kaldırılması gerektiğini Sayın Bakan’a söyledik. NATO’nun bir müttefiki olarak, NATO’nun içinde, merkezinde misyon yapmakta, kendisine düşen gerekli sorumlulukları, karada, denizde, havadaki faaliyetleri çalışan, tatbikatlarda, operasyonlarda her türlü katkıyı sağlayan Türkiye’ye karşı lisans ihraç kısıtlamalarının yalnızca Türkiye’nin değil, tıpkı vakitte ittifakın da bir grup sorunlar yaşamasına sebep olduğunu da Sayın Bakan’la görüşme, konuşma, izah etme fırsatı bulduk. Muhakkak ölçülerde de olsa, bu çeşit kısıtlamaların ülkemizin ve münasebetiyle NATO’nun da aktifliği ve caydırıcılığı bakımından çok önemli, olumsuz tesirler yaptığını söylemek yanlış olmayacak. TSK yalnızca kendi ülkesinin değil birebir vakitte NATO’nun AB’nin ve Avrupa’nın 70 yıldan beri güney ve güneydoğu hudutlarını korumaktadır. TSK tıpkı vakitte NATO’da tatbikatlara, kuvvet yapısına ve başka takımlara da önemli biçimde katkı sağlamaktadır. Rastgele bir kısıtlama Türkiye’nin hasebiyle da İttifak’ın bir grup zaaflara düşmesine sebebiyet verebilir.”