İlk 500 Arasında 2 Türk Üniversitesi Var

0
47
Sıhhat Bilimleri Üniversitesi (SBÜ) İzmir Bozyaka Eğitim ve Araştırma Hastanesi bünyesinde hizmet veren Klâsik ve Tamamlayıcı Tıp Uygulama ...

İngiltere menşeli Times Higher Education (THE) adlı dergi, dünyanın en iyi üniversiteleri başlıklı bir liste hazırladı. Listede ülkemizden de Çankaya ve Sabancı üniversiteleri yer alıyor.

Dünyanın en iyi üniversiteleri konusu her zaman tartışmalı olmuş bir konudur. Zira herkesin farklı kıstası vardır. Ne kadar çok farklı parametre kullanılırsa, sıralamalar o kadar gerçekçi ve doğru olur.

Times Higher Education (THE) tarafından hazırlanan araştırmada, öğrenim kurumlarının bilimsel araştırmaları, uluslararası çalışma ve konumları, gelirlerindeki artış, geçen yıl listede bulunduğu konum gibi 13 farklı kıstas göz önüne alındı.

Listede geçen yıl ilk 500 içerisinde Sabancı ve Koç üniversiteleri yer alıyordu. Bu yıl Sabancı Üniversitesi ilk 500 içerisinde kalmayı başarırken Çankaya Üniversitesi de Koç Üniversitesi’nin yerini aldı.

Oxford Üniversitesi bir kez daha dünyanın en iyi üniversitesi

Listenin zirvesinde, dört yıldır olduğu gibi İngiltere’deki Oxford Üniversitesi yer alıyor. Onun ardından ABD’den California Teknoloji Enstitüsü (CalTECH), üçüncü sırada ise Cambridge yer alıyor.

92 ülkeden 1400 üniversitenin yer aldığı listede İngiliz üniversiteleri gerilerken, ABD’nin hala en prestijli ülke olduğu ortaya sürüldü. Listede ABD’den 60, İngiltere’den 28, Almanya’dan 23 okul yer alıyor.

THE’nin yaptığı değerlendirmeye göre Çin üniversiteleri, aldıkları devlet fonları sayesinde güçlendi ve sıralamada yükseldi. Kanada, İtalya ve Almanya da listede yükselen ülkelerden oldu.

Listeye 11 okul daha sokan İran, temsil sayısında 40 üniversiteye ulaştı. Latin Amerika ülkelerinin ise genel olarak üniversiteler konusunda iyi durumda olmadığı ortaya çıktı.
Dünyada yılın en iyi üniversiyelerinin sıralandığı listede ilk 3 şu şekilde oldu:

Oxford Üniversitesi – İngiltere
California Teknoloji Enstitüsü (CalTECH) – ABD
Cambridge Üniversitesi – İngiltere

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here