İran 13. cumhurbaşkanını seçiyor

0
59

Havadist.com Yeni Haberler Listesi

İran’da 13. Cumhurbaşkanlığı Seçimleri için ülke genelinde lokal saatle 24.00’e kadar devam edecek oy verme süreci 07.00’den itibaren başladı.

İran İçişleri Bakanlığı Seçim Merkezinin bilgilerine nazaran, yaklaşık 83 milyon nüfusa sahip ülkede, 29 milyon 980 bin 38’i erkek, 29 milyon 330 bin 269’u bayan olmak üzere 59 milyon 310 bin 307 seçmen oy kullanabilecek.

Lokal saatle 07.00’de başlayan oy verme süreci 24.00’te sona erecek fakat bu mühlet muhtaçlık halinde Seçim Merkezi’nin kararıyla birkaç saat daha uzatılabilecek.

SONUÇLAR YARIN NETLEŞECEK

Seçim sonuçlarıyla ilgili birinci dataların gece yarısından itibaren açıklanmaya başlanması, yarın öğlene kadar sonuçların netleşmesi bekleniyor.

Adaylıkları onaylanan 7 isimden muhafazakar Milletvekili Ali İstek Zakani, eski Ulusal Güvenlik Yüksek Kurulu Genel Sekreteri ve Nükleer Başmüzakereci Said Celili ile reformist eski Cumhurbaşkanı Yardımcısı Muhsin Mihralizade seçim yarışından çekildi.

4 ADAY YARIŞIYOR

Buna nazaran muhafazakar adaylar eski İhtilal Muhafızları Ordusu Genel Kumandanı ve Tertibin Maslahatını Teşhis Kurulu Genel Sekreteri Muhsin Rızai, Milletvekili Buyruk Hüseyin Kadızade Haşimi, Yargı Erki Lideri İbrahim Reisi ve reformist eski Merkez Bankası Lideri Abdunnasır Himmeti cumhurbaşkanlık için yarışıyor.

İran’da cumhurbaşkanı 4 yıl müddetle misyon yapıyor ve bir kişi en fazla 2 sefer üst üste bu makama seçilebiliyor. Cumhurbaşkanı Hasan Manevî bu nedenle aday olamadı.

50+1 KURALI

Adayların birinci tıpta seçilebilmesi için yüzde 50+1 oy alması gerekiyor. Birinci cinste yüzde 50+1’in üzerine çıkan aday olmaması halinde en fazla oyu alan 2 aday ikinci tipe kalacak ve kazanan ülkenin 8’inci cumhurbaşkanı olacak.

Reformistlerin vetosu nedeniyle muhafazakar aday İbrahim Reisi’nin seçimleri birinci çeşitte kazanmasına ve 8. Cumhurbaşkanı olmasına kesin gözüyle bakılıyor fakat halkın seçim sonrası için umutlu bir beklenti içinde olmadığı görülüyor.

BOYKOT ORANI YÜKSEK

Hollanda merkezli İranlılar Anket Kümesi (GAMAAN) tarafından yapılan ankete katılan 19 yaş üstü 80 bin kişinin yaklaşık yüzde 75’i sandığa gitmeyeceklerini belirtirken, yüzde 18’i oy kullanacağını, yüzde 6’sı ise kararsız olduğunu söz etti.

İranlı Öğrenciler Kamuoyu Yoklama Merkezi Anket Ajansının (ISPA) yaptığı kamuoyu yoklamasında ise sandığa gideceğini belirtenlerin oranı yüzde 38’de kaldı. Bunun 1979’dan bu yana seçimlere iştirak noktasındaki en düşük düzey olduğu belirtiliyor.

Seçimlere iştirakin düşük olacağı ve halkın büyük kısmının boykot eğiliminde olduğu yorumları yapıldığı için ülke önderi Ali Hamaney çarşamba günü, Cumhurbaşkanı Manevî de dün halka hitap ederek oy kullanılması davetinde bulundu. Hamaney ve Manevî, “düşmanın seçimlere iştirakin düşük olmasını istediğini” savunarak İran halkından “düşmanın oyunlarını boşa çıkarmalarını” istedi.

Ruhani’nin kazandığı 2017’deki 12. Cumhurbaşkanlığı Seçimlerinde iştirak yüzde 73, geçen yıl yapılan 11. Periyot Meclis Seçimlerinde ise yüzde 42,57 olarak gerçekleşmişti.

Ülkede seçmenler 13. Cumhurbaşkanlığı Seçimlerinin yanı sıra vilayet, ilçe ve beldelerde idare kurulu seçimleri ile İran Meclisi ve Uzmanlar Meclisi orta seçimleri için de oy kullanıyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here