Kadın Doğum Hastanesi’nde Skandal

İzmir’de 2012’de kapatılan Konak Doğum Hastanesi‘nin 8 yıl önce büyük bir skandala sahne olduğu ortaya çıktı. Hamile kadının 150 bin liraya sattığı bebek, işbirlikçi personelin de yardımıyla çocuğu olmayan bir çifte verildi. Olayla ilgili Cumhuriyet Savcılığı soruşturma açtı.

İzmir’de Yeşilçam filmlerini aratmayacak bir skandal ortaya çıktı. Buna göre, şu an İl Sağlık Müdürlüğü olarak kullanılan Konak’taki eski Dr. Ekrem Hayri Üstündağ Kadın ve Doğum Hastalıkları Hastanesi’nde (Konak Doğumevi) 8 yıl önce doğan bir bebek, öz annesi ve bazı hastane çalışanlarının işbirliğiyle çocuğu olmayan bir başka çiftin üzerine kaydedildi.

CEZAEVİNDEN İHBAR ETTİ
İddiaya göre cezaevinde yatan mahkum S.R., 8 yaşındaki E.R. isimli kızlarının eşi M.R. ile kendi öz çocukları olmadığını anlatan bir ihbarda bulundu. S.R., eşi M.R. ile çocukları olmadığı için 8 yıl önce Konak Doğumevi Hastanesi’nde doğum yapan bir kadının kimliği ile karısının kimliklerini değiştirip kendi üzerlerine kaydettirdiklerini söyledi. S.R. bunun için de bebeğin gerçek annesine 150 bin TL verdiklerini ifade etti. İhbar sonrası Sağlık Bakanlığı ve İzmir İl Sağlık Müdürlüğü soruşturma başlatırken, kente gelen müfettiş, hastane arşivinde yer alan eski evrak ve belgeleri incelemeye aldı. Ayrıca o dönem hastanede görev yapan ve E.R’nin doğumunda bulunan bir ebe hemşirenin de tanık olarak adının geçtiği, ifadesine başvurulacağı öğrenildi. Savcılığın olayla ilgili inceleme başlattığı ve gelen rapor doğrultusunda gerekli işlem için harekete geçeceği belirtildi.‘YAKINLARIMIZ BULDU’
Eşi M.R. ile iyi giden bir evliliklerinin olduğunu ancak, bebekleri olmadığı için mutsuz olduklarını belirten S.R., 8 yıl önce bir yakınlarının yardımı ile doğum yapmak üzere olan bir kadınla bebeğini kendi üzerlerine kaydettirmek için 150 bin TL’ye anlaştıklarını söyledi. Anlaştıkları bu kadının soyadını hatırlamadığını ancak adının H. olduğunu belirten S.R., “Kadın 9 aylık hamileydi. Eşimle birlikte bu kadını da alıp, Konak Doğumevi Hastanesi’nde bizim için ayarlanan ve o gün bilgi işlem servisinde olan bizim işleri halledecek kişinin yanına gittik. Bize, Cumartesi günü gelmemezi söyledi” dedi.

KİMLİK DEĞİŞTİRDİLER
“Söylendiği gibi Cumartesi günü Konak’taki Doğumevi’ne gittik. Burada hamile kadının kimliği yerine eşimin kimliğini vererek kayıt yaptırdık” diyen S.R. şöyle devam etti: Doğumhane kayıtlarına ise H.’nin yerine eşim M.R’nin adı yazıldı. O kadına da eşimin adı M. diye hitap ediyorduk. Bu olay sırasında tanıklık yapan ve doğuma şahit olan bir ebe hemşire vardı. Anlaştığımız kadın bir kız çocuğu dünyaya getirdi. Adını E.R. koyduk. Resmi kayıtlarda bebeğin annesi ve babası olarak biz gösterildik. Her şey yasal prosedüre uydurulmuştu. Sezaryanla doğum yapan kişi eşim olarak gösterilmiş, terayağından kıl çeker gibi bir planla bebek sahibi olmuştuk. Bir gün sonra Konak Doğumevi’nden çıktık. Söz verdiğimiz gibi de doğum yapan gerçek anneye 150 bin TL ödedik.

İNTİKAM ALMAK İÇİN…
“Bebek sorunu çözülmüştü. Ama işlerim bozuldu. Geçtiğimiz yıl da iflas ettim. Bir olay nedeniyle cezaevine girdim” diyen S.R., yaşananları anlatmaya devam etti: Cezaevine düştükten sora eşim M.R. hiç aramadı. Ayrıca yakınlarımdan artık çok da iyi şeyler yapmadığını öğrendim. İntikam için 8 yıl önce yaşanan bu olayı ihbar etmek istedim.

​RAPOR BEKLENİYOR
İZMİR İl Sağlık Müdürü Bedia Salnur, ihbarın ardından olayla ilgili başlatılan soruşturmasının devam ettiğini ve bir ekibin bu dosya için görevlendirildiğini doğruladı. Cumhuriyet Savcılığı’nın da bu soruşturma sonucu hazırlanacak raporun ardından gerekli işlemi yapacağı belirtildi

​SAĞLIK BAKANLIĞI HAREKETE GEÇTİ
S.R.’NİN yaptığı bu ihbar üzerine harekete geçen cezaevi yönetimi, durumu Savcılığa ve Sağlık Bakanlığı’na aktardı. Bakanlık yapılan inceleme sonrası 8 yıl önce 150 bin TL karşılığı yapıldığı ileri sürülen olayla ilgili inceleme ve soruşturma başlattı. İzmir’de bir müfettiş şu anda İl Sağlık Müdürlüğü olarak kullanılan tarihi eski Konak Doğumevi’nin arşivinde araştırma başlattı. Bir uzman doktorun da dosya ile ilgili görevlendirildiği öğrenildi.

FATİH ŞENDİL