Kalp Atışı Deri Üzerinden Görülebilecek

Kalp Atışı Deri Üzerinden Görülebilecek

Araştırmacılar, kalp hızı, sıcaklık ya da tansiyon gibi sağlık bilgilerimizi gerçek zamanlı olarak görmeyi sağlayan esnek bir elektronik deri ekranı geliştirdi.

Tokyo Üniversitesi’nde çalışan araştırmacılar, geçen hafta yaptıkları duyuruyla giyilebilir teknolojide yeni bir başarı elde ettiklerini açıkladı. Araştırmacılar, sağlık bilgilerinizi gerçek zamanlı olarak görmenizi sağlayan son derece esnek bir elektronik deri ekranı geliştirdi.

Nanomeş adı verilen materyalden yapılan ekran esneyebiliyor ve nefes alabiliyor. Bu e-deri, üzerindeki microLED’ler sayesinde kalp hızı, sıcaklık ya da tansiyon gibi sağlık verilerinizi okuyabiliyor. Bilgiler gerçek zamanlı olarak güncelleniyor ve e-deri bir haftaya kadar kullanılabiliyor.

Üç yıl içinde piyasaya sunulabilir

E-deri, kullanıcının biyometrik veriyi dalga şeklinde okumasına imkan sağladığı için veriyi işlemek için bir telefona ya da uygulamaya ihtiyaç duyulmuyor. Yine de e-derinin bir cihazla birlikte de kullanılması da mümkün. Profesör Takao Someya’nın liderlik ettiği araştırma grubu, geçtiğimiz yıllarda çeşitli  e-deri sensörleri üzerine çalışmalar yaptı. Hatta Someya, geçtiğimiz yıl yayımlanan bir makalede cihazın yapısını ve nasıl nefes alabilir hale getirildiğini anlatmıştı.

Elde edilen bu son başarı, Stanford Üniversitesi araştırmacılarının geçtiğimiz yıl ortaya koyduğu ‘bodyNET’ (insan-teknoloji etkileşiminin son aşaması olabilecek nitelikte, vücudun tamamını kaplayan sensör ve giyilebilir ağ sistemi) fikrine bir adım daha yaklaşmamızı sağladı. Tokyo Üniversitesi’nin açıklamasına göre, e-deriyi üreten şirket ürünü önümüzdeki üç yıl içinde piyasaya sürülecek hale getirmeyi planlıyor.