Karadağ’da, Srebrenitsa soykırımı yasa tasarısını kabul edildi

0
56

Havadist.com Yeni Haberler Listesi

Bosna Hersek’te 8 binden fazla Boşnak sivilin Sırp kuvvetleri tarafından katledildiği soykırımı inkar eden açıklamaların yapılması üzerine Karadağ’daki Boşnak Partisi tarafından soykırımın tanınmasına ait hazırlanan yasa tasarısı 55 milletvekilinin “evet” oyu kullanmasıyla mecliste kabul edildi.

Yasa tasarısına 19 milletvekili “hayır” oyu kullanırken, 7 milletvekili “çekimser” kaldı.

Yasa tasarısını meclis gündemine taşıyan Boşnak Partisi milletvekillerinden Ervin Ibrahimovic, yasa tasarısının kabulünün Karadağ’da uzlaşma için değerli bir adım olduğunu söyledi.

SOYKIRIMI İNKAR EDEN BAKAN MİSYONDAN ALINDI

Srebrenitsa’daki soykırımı inkar eden açıklamalarıyla sorunu başlatan Leposavic de 43 milletvekilinin “evet” oyu kullanmasıyla bakanlık misyonundan alındı. Bakanın misyondan alınmasına ait 27 milletvekili “hayır” oyu kullandı, 10 milletvekili ise “çekimser” kaldı.

Karadağ Başbakanı Zdravko Krivokapic’in vazifesinden alınmasını talep ettiği Leposavic, kendisini rahat hissettiğini söyledi.

Öte yandan, muhalefet kanadı Demokratik Cephe milletvekilleri meclisi boykot etme kararı aldıklarını açıkladı.

Karadağ’da Leposavic’in Srebrenitsa soykırımını inkar eden açıklamaları ile başlayan sorun, Boşnak Partisi’nin teşebbüsleriyle meclise taşınmıştı.

YAŞANANLAR SOYKIRIM OLARAK NİTELENDİRİLDİ

Sırp kumandan Ratko Mladic buyruğundaki Sırp birliklerin, 11 Temmuz 1995’te Bosna Hersek’in doğusundaki Srebrenitsa’ya girmesinin akabinde başlayan soykırımda birkaç gün içinde en az 8 bin 372 sivil Boşnak katledildi, vücutları farklı toplu mezarlara gömüldü.

Savaşın akabinde kayıpları bulmak için başlatılan çalışmalarda, toplu mezarlarda cesetlerine ulaşılan soykırım kurbanları, kimlik tespitinin akabinde her yıl 11 Temmuz’da Potoçari Anıt Mezarlığı’nda defnediliyor.

Bölgedeki Sırp nüfusun büyük çoğunluğu, bugün dahi Srebrenitsa’da yaşananları “soykırım” olarak nitelendirmekten kaçınıyor.

Öte yandan Lahey’deki Memleketler arası Adalet Divanı, 2007 yılında aldığı kararda, Eski Yugoslavya Memleketler arası Ceza Mahkemesinden (ICTY) gelen ispatlar doğrultusunda Srebrenitsa ve civarında yaşananları “soykırım” olarak nitelendirdi.

Sırp kumandan Mladic, ICTY’de görülen davada ortalarında soykırımın da bulunduğu birçok kabahatten müebbet mahpusa mahkum edilirken, temyiz davasında da cezası tekrar onandı.

Savaş periyodunda Bosnalı Sırpların önderi olan Radovan Karadzic de Sebrenitsa soykırımı dahil birçok cürümden evvel 40 yıl, akabinde temyiz davasında müebbet mahpusa mahkum oldu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here