Kenya’da Sağlık Çalışanları Toplu Eylemde

0
36

Kenya’da Sağlık Çalışanları Toplu Eylemde 

Sağlık çalışanlarının eyleminin nedeni hükümetin toplu sözleşme şartlarına uymaması maaşlarında ki artışın gerçekleşmemesi olarak gösteriliyor.

Doğu Afrika ülkesi olan Kenya’nın Başkenti Nairobi`de protesto yürüyüşü düzenleyen sağlık çalışanları, hükümetle 2013 te yapılan toplu iş sözleşmesi gereği maaşlarına zam yapılmasını ve sağlık sektöründe iyileştirmeye gidilmesini istedi.

Kenya Doktorlar ve Dış Hekimleri Birliği (KMPDU) başkanı Dr. Samuel Oroko, yaptığı açıklamada, hükümetten istedikleri maaş artışı gelene kadar ülkedeki bütün devlet hastanelerinde başlattıkları iş bırakma eylemine devam edeceklerini belirtti.

Dr. Samuel Oroko, Toplu İş Sözleşmesi (CBA) gereği en düşük doktor maaşının 3 bin 400 dolar, cerrahları ve uzman doktorları kapsayan en yüksek maaşın ise 9 bin dolar civarı olmasını istediklerini belirterek, , “Kenya hükümeti 2013 yılında yaptığı (CBA) Toplu İş Sözleşmesi gereği sağlık çalışanlarının maaşlarına zam yapacağı ve çalışma şartlarını iyileştireceği sözünü verdi, fakat 3 yıl oldu hala hiç bir şey yapmadılar” dedi.

Kenya`da sağlık çalışanları yıllardır çok düşük ücretlerle çalıştığını söyleyen Kenyatta Devlet Hastanesi doktorlarından 32 yasındaki diş hekimi Dr Felix Otieombo, ,”Şu an doktorların aldığı aylık maaş ortalama 300 ile 400 dolar arası. Hükümet yetkilileri milyon dolarlar yolsuzluk yaparken bize aylık 5 bin dolar maaşı çok görüyorlar.” dedi.

Kenya`da doktorların saat başına 1 dolardan az ücret aldığını söyleyen Otiembo,” ,”Her şeyin fiyatı yükselmiş durumda. Biz bu paralarla nasıl geçineceğiz. Hepimizin ailesi var çocukları var onlara bakmak zorundayız.”dedi.

Kenya Sağlık Bakanlığı Kabine Sekreteri Cleopa Mailu, basına yaptığı açıklamada hükümetin duruma çözüm bulana kadar sağlık çalışanlarının görevlerine geri dönmesi gerektiğini belirtti.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here