KPSS Branş Sıralaması Sağlıkçıları Şaşırttı

KPSS Branş Sıralaması Sağlıkçıları Şaşırttı

ÖSYM tarafından KPSS Branş sıralamaları açıklandı. Aldığı puana göre sıralamasına bakan adayların yüksek puanla geri sıralarda kaldığını gördü .

Yani yığılma aşırı derecede artış durumda. Örneğin 2 sene önce 80 puanla 500’ün sıralada olan bir paramedik bu yıl 80 puanla 4 bininci sırada kendine anca yer bulabildi. Hemen hemen bütün 2 yıllık önlisans bölümlerinde aynı durum söz konusu. Eğer 2019’da da 2018’deki sayılarda alım yapılırsa hemşirelik dışında 90 puan altında atamaların gerçekleşmesi çok zor. Eğitim sisteminin bir düzene ottuturulmaması, önüne gelen üniversitenin sağlıkla ilgili bölüm açması, özel ünivesitelere abartlı sayıda kontenjan ayrılması bu yığılmaya neden oldu.  Kasım 2018 itibariyle ülkemizde sağlık okullarından mezun olmuş 670 bin atama bekleyen sağlık mensubu bulunuyor. Bu sayı her geçen yıl katlayarak artıyor. Bu sayılarda mezun verilmesi durumunda durum çok daha kötü olacak, sağlık personeli  işsizlik ve asgari ücrete mahkum edilecek.

2018 KPSS- Ortaöğretim, Ön Lisans: Branş Bazında Sıralamaları ÖSYM tarafından 30 Kasım 2018 tarihi itibarıyla güncellendi. KPSS lise ve KPSS önlisans branş sıralamalarınıza son güncel hali ile bu tarihten itibaren bakabilirsiniz.

2018 Kamu Personel Seçme Sınavına (2018 yılı KPSS Ortaöğretim, Ön Lisans) katılan adayların sınav sonuçlarına göre branş bazında sıralamaları ÖSYM Aday İşlemleri Sistemine yansıtıldığı belirtildi. KPSS adayları, ÖSYM’nin Aday İşlemleri Sistemi AİS internet adresinden T.C. Kimlik Numaraları ve şifreleri ile branş bazında sıralamalarını öğrenebileceklerdir.