Mahkemeden Eş Durumu Tayini Hakkında Emsal Karar

0
33

Mahkemeden Eş Durumu Tayini Hakkında Emsal Karar

Mahkeme Eşi özelde çalışanların eş durumundan tayin hakkından yararlanmaları için atama talep edilen ilde 720 gün sigortalı çalışma şartı hakkında önemli bir karar verdi.

İstanbul’da görev yapan Türk sağlık sen üyesi bir ebe Bir bankada yönetici olarak görev yapan eşinin İstanbul’dan Manisa’ya tayinin çıkması üzerine Türk sağlık sen üyesi ebe eş durumundan tayin talebinde bulunmuştu. Bakanlık ise başvuruyu kamu görevlisi olmayan eşin yayına tayin olabilmek için tayin istenen yerde 720 günlük sigorta şartı arandığı ve bu kritere uyulmadığından tayin talebini reddetmişti.
Red talebi üzerine açılan davayı görüşen İstanbul 3. İdare Mahkemesi verdiği kararda yönetmelikteki hükmün 15 yıldır aynı bankada çalışan birinin başka bir şubeye atanması  ile ilgili durumu tam karşılamadığına dikkat çekildi. Bu hususla ilgili yönetmelikte ayrıca bir hüküm bulunmadığına da vurgu yapıldı.
Eş durumuna ilişkin ilişkin düzenlemelerin amacının aileyi parçalamaktan kurtarmak, ailenin huzuru ve bu yolla kamu görevlilerinin ailevi kaygılarından uzak bir biçimde kamu hizmetlerini etkin ve verimli bir biçimde sürdürmesi olduğuna vurgu yapılan mahkeme kararında idarenin verdiği red işleminin hukuka uygun olmadığına hükmedilerek yürütmesinin durdurulmasına karar verildi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here