Memurlar Arasında En Çok Çalışan Sağlıkçılardır

3
39

Memurlar Arasında En Çok Çalışan Sağlıkçılardır

İstanbul İl Sağlık Müdürü Prof. Dr. Kemal Memişoğlu: ‘Tek bir ferdi senede iki kere sağlıkçıya ulaşabilir haldeyken bunu 8,9 kereye çıkartabilen ve bunu insan gücü olarak çoğu ülkenin yarısından az insan gücüyle başarabilen başka bir ülke yok’

İstanbul İl Sağlık Müdürü Prof. Dr. Kemal Memişoğlu, Türkiye’nin sağlıkta çoğu ülkenin bir asırda yapamadığını 10-15 yılda yaptığını belirterek, “Tek bir ferdi senede iki kere sağlıkçıya ulaşabilir haldeyken bunu 8-9 kereye çıkartabilen ve bunu insan gücü olarak çoğu ülkenin yarısından az insan gücüyle başarabilen başka bir ülke yok.” dedi.

İl Sağlık Müdürlüğü ve Sağlık Bilimleri Üniversitesi iş birliğiyle “Hemşireler her yerde” temalı “İstanbul Hemşirelik Zirvesi 2018″ etkinliği, Bağlarbaşı Kongre ve Kültür Merkezi’nde yapıldı.

Etkinlikte konuşan İl Sağlık Müdürü Prof. Dr. Kemal Memişoğlu, Türkiye’nin sağlıkta çoğu ülkenin bir asırda yapamadığını 10-15 yılda yaptığını, sağlığı dönüştürerek örnek sağlık sistemi sunabilen bir ülke haline geldiğini ifade etti.

Sağlıkta dönüşümü, “Mucizevi bir olay.” diye nitelendiren Memişoğlu, “Tek bir ferdi senede iki kere sağlıkçıya ulaşabilir haldeyken bunu 8-9 kereye çıkartabilen ve bunu insan gücü olarak çoğu ülkenin yarısından az insan gücüyle başarabilen başka bir ülke yok. Üstelik bunu başarırken de hasta memnuniyetini yüzde 75 bandına çıkarabilen başka bir ülke yok. Burada büyük bir özveri var. Özellikle sağlık çalışanlarının, sağlık çalışanlarının içinde de en çok hekim ve hemşirenin büyük çabası var.” diye konuştu.

Prof. Dr. Memişoğlu, konuşmasını şöyle sürdürdü:

Bugün 657’ye tabi olup ayda 6-7 kere nöbet tutan başka bir meslek grubu yok. Bu esasında kendini bu mesleğe adanmışlıkla olur veya 18-20 saat ameliyatta, mesaide kalan kendisi yazılmamışsa bir meslek grubu yoktur. Sağlıkçılar hariç. Onun için biz özveri mesleğiyiz. Hemşirelik bunun esasında çok daha ilerisidir. Çünkü, 24 saat hastanın yanında kalan meslek grubu esas sağlıkçılar içinde hemşireliktir. Biz hekim olarak 2-3 saat hastanın yanında kalabiliriz ama özellikle yatan hasta için hastanın kardeşi demek, hemşire demektir. Onun için bu meslek çok ulvi bir meslek. Bunu yapan herkese ben minnet duyuyorum.”

Türkiye’nin sağlıkta dünyanın en ileri ülkesi olabilecek kapasiteye sahip olduğunu belirten Memişoğlu, daha önce Miami’de çalıştığını ancak oradaki çalışanların Türkiye’deki sağlıkçılar kadar özverili olmadığını dile getirdi. Memişoğlu, İstanbul’da 17 bini kamuda, 12 bini özel sektörde, 4 bini de üniversitelerde olmak üzere yaklaşık 35 bin hemşire olduğunu, Bakanlığın çalışmalarıyla ve bu sayının artırılacağını söyledi.

– “Nerede bir sağlık hizmeti varsa orada mutlaka hemşire olmalı”

Sağlık Bilimleri Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Cevdet Erdöl de sağlık çalışanı dedikleri zaman çocukluğunu hatırladığını dile getirdi. Geçmişte az sayıda doktor olduğunu, kırsal kesimde ebelerin, hastanelerde ise hemşirelerin görev yaptığını hatırlatan Erdöl, şöyle devam etti:

“Sağlıkçı deyince biz onları görüyorduk. Yıllar geçse de bu değişmedi. Yani nerede bir sağlık hizmeti varsa orada mutlaka hemşire olmalı. Anestezist yoksa hemşire onu takviye eder. Pansumanı yapacak kişi yoksa hemşire yapar. Hasta taşınacaksa hemşire hanım yardım eder. Hemşire deyince hasta ile birebir iletişim içinde olan ilk kişi aklımıza geliyor. Elbette ki bu hizmetin ve fedakarlığın karşılığını maddiyatla ölçmek mümkün değil. Karşılığını Allah’ın vereceği çok ulvi bir meslek yapıyoruz, sizler, bizler ve diğer sağlık çalışanları…” dedi.

Mesleğimiz aşk ile yapılması halinde mutluluğun da yakalanacağının altını çizen Erdöl, Türkiye’deki hemşirelerde bunu gördüğünü ifade etti.

Bu sayede Türkiye’nin sağlıkta devrimi ve büyük dönüşümü başardığını vurgulayan Prof. Dr. Erdöl, “Yüzde 30-35’lerdeki memnuniyeti yüzde 75-80’lerdeki zirveye tek başına sağlık yöneticilerinin, tek başına hekimlerin taşıması asla mümkün değildir. Dolayısıyla sağlık sistemini bir dişliler bütünü olarak düşündüğümüz zaman en önemli dişlilerden birinin hemşireler olduğunu kabul ediyorum.” ifadelerini kullandı.

Kaynak : AA

3 YORUMLAR

 1. Prof.Dr. Erdöl konuşmasında hemşirelerin sağlık alanındaki yerinin öneminden güzel bahsetmiş ama Anestezistin yerini hemşire takviye eder cümlesini bi profesöre yakıştıramadım bi hemşire başka bi branşı hiçbi şekilde takviye edemez hem hemşire hem anestezist olarak bu cümleyi yanlış ve yersiz buldum o zaman radyoloji anestezi paramedik gibi tüm sağlık bölümleri kaldırılıp yerine hemşireler getirilsin mantık bu değildir birilerinin Artık bu bilince ulaşıp herkese hak ettiği değeri vermesi gerek sağlık anca bu şekilde ilerleyebilir.

 2. bir gün olurda hemşireler, sağlık memurları iş bırakırsa veyahut iş yavaşlatırsa,izin rapor alıp işe gitmezlerse,kısaca greve giderlerse vah ozaman hastaların haline vah ozaman ülkemin haline o zaman anlaşılacağa benziyor hemşirenin sağlık memurunun önemini sağlığın sadece hekimden ibaret olmadığını hasta olan çocuğunuza hasta olan anne babanıza bir yakınınıza doktorlar baksınlar tedavilerini yapsınlar servislerde altlarını banyosunu yaptırsınlar da görelim kaçgün yapacaklar bir damar yolu bile açamazlar hastaneler tıkanır hemşireler eylem yaparsa amaliyetlar durur servisler durur hasta varsa HEMŞİREDE VARDIR BİR SAĞLIK TESİSİ VARSA SAGLIK MEMURUDA VARDIR ÖNEMİNİ O ZAMAN ANLAŞILACAKTIR. GÖRÜYORUM Kİ O GÜNLERDE PEK UZAK DEĞİL GİBİ HERKESTE BÖYLE BİR DÜŞÜNCE ALMIŞ DURUMDA YILLARDIR ÖTELENEN SAĞLIKÇI BİRGÜN MEYDANLARDA görürüseniz şaşırmayın .bir kişi eğitimini öteleyebilir bir kişi aç kalabilir bir işini yarına bırakabilir ancak sağlığını aciliyetinin değil bir gün sonraya 1 saat sonrasına bile öteliyemez .herkes işini eğitimini tarımını güvenliğini vb işlerini yaopabilir ancak sağlığını tedavisini kendisi yapamaz

 3. bir gün olurda hemşireler, sağlık memurları iş bırakırsa veyahut iş yavaşlatırsa,izin rapor alıp işe gitmezlerse,kısaca greve giderlerse vah ozaman hastaların haline vah ozaman ülkemin haline o zaman anlaşılacağa benziyor hemşirenin sağlık memurunun önemini sağlığın sadece hekimden ibaret olmadığını hasta olan çocuğunuza hasta olan anne babanıza bir yakınınıza doktorlar baksınlar tedavilerini yapsınlar servislerde altlarını banyosunu yaptırsınlar da görelim kaçgün yapacaklar bir damar yolu bile açamazlar hastaneler tıkanır hemşireler eylem yaparsa amaliyetlar durur servisler durur hasta varsa HEMŞİREDE VARDIR BİR SAĞLIK TESİSİ VARSA SAGLIK MEMURUDA VARDIR ÖNEMİNİ O ZAMAN ANLAŞILACAKTIR. GÖRÜYORUM Kİ O GÜNLERDE PEK UZAK DEĞİL GİBİ HERKESTE BÖYLE BİR DÜŞÜNCE ALMIŞ DURUMDA YILLARDIR ÖTELENEN SAĞLIKÇI BİRGÜN MEYDANLARDA görürüseniz şaşırmayın .bir kişi eğitimini öteleyebilir bir kişi aç kalabilir bir işini yarına bırakabilir ancak sağlığını aciliyetinin değil bir gün sonraya 1 saat sonrasına bile öteliyemez .herkes işini eğitimini tarımını güvenliğini vb işlerini yaopabilir ancak sağlığını tedavisini kendisi yapamaz.ÖZELLİKLE HASTANE PERSONELİNİN ÇALIOŞANININ MAAŞLARI,DÖNER SERMAYELERİ,ÖZLÜK HAKLARI İYİLEŞTİRİLMELİDİR.HASTANEDE ÇALIŞANLA MASA BAŞLARINDA MÜDÜRLÜKLERDE,HALK SAĞLIK MERKEZLERİNDE,ASM LERDE OLANLA LA DENK TUTULMAMALIDIR MAAŞA BAŞINDA ÇALIŞAN BİRİ DAHA AZ MAAŞA DAHA DÖNER SERRMAYE RAZIYIM DEMEKTİR ÇÜNKÜ HASTANEDE ÇALIŞMIYORSA İŞ YÜKÜ AZ İSE HASTA İLE HASTA YAKINIYLA UĞRAŞMIYORSA BULAŞICI ENFEKSİYONU MARUZKALMIYORSA BİR FARK OLMALIDIR
  Yıllardır oyaladık sağlıkçı sırtından siyaset yapildi meydanlarda yüzlerce kanun cıktı isteyince bir gecede ama sağlıkçının hakkı sanki bir lütuf gibi görüldü kimse bize sahip çıkmadi iş yukumuz attı başka bir kazanımız olmadi sendika nerede hiç sağlıkçıya sahip çıkmayan sesini duyurmayan sendika artık sağlıkçının akp hükümetine güveni yoktur cunki sağlıkçı için hiç bir şey yapılmamıştır seçimlerde akp sağlıkçı dan oy beklemesin diğer liderler sağlık çalışanları için ne yapacak bunları duymak istiyoruz ona göre yeni liderlerden birine oy vereceğiz
  seçim sonunda saglıkçıların ne kadar çok etkin ne kadar güçlü olduklarınımaalesef hükümet anlayacak ancak işişten geçmiş olacak.hükete oy yok reise oy diyen yüzlerce saglık çalışanı var.
  seçim sonunda saglıkçıların ne kadar çok etkin ne kadar güçlü olduklarını
  maalesef hükümet anlayacak ancak iş
  işten geçmiş olacak..seçim sonuda saglık sen yetkiyi kaybedecek .hükümetin bizleri kaybettiği gibi.yüzlerece saglık çalışanın fikri bu yönde.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here