OBEZİTE VE TEDAVİ

OBEZİTE VE TEDAVİ
Günümüzde gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerin en önemli sağlık sorunlarından olan ülkemizde her üç kişiden birinde olan sıkça duyduğumuz, karşılaştığımız, çoğu zaman kendi kendimize çözüm arayışına girdiğimiz kronik hastalık ‘obezite’.
Dünya Sağlık Örgütü, sağlığı bozacak ölçüde vücutta aşırı yağ birikmesi, olarak tanımlıyor.
Obezite nedenleri: aşırı ve yanlış beslenme alışkanlıkları, az hareket, genetik, çevresel, nörolojik, fizyolojik, psikolojik, sık aralıklarla çok düşük enerjili diyetler uygulama, sigara-alkol kullanma durumu, doğum sayısı ve diğer doğumlar arası süre gibi faktörlerden biri veya birkaçı olabilirken nedeni tam da açıklanamamakta.
Obezitede en önemli ve dikkat edilmesi gereken konulardan biri ilk 6 ay anne sütü. 6. aydan sonra emzirme ile birlikte destek alınan sağlık personeli tarafından önerilen tamamlayıcı besinlere başlanıp ve en az 2 yıl emzirme devam ettirmek obezite riskini azalttığı biliniyor.
Çoğu zaman kendi kendimize diyet uygulamaya çalıştığımız obezitenin tedavisi nedir peki?
Obezitenin nedenlerinin fazla ve karmaşık olması tedavi sürecini de önemli derecede etkilemektedir.
Kişinin kararlı ve istikrarı olması tedavi sürecinin en önemli faktörüdür.
Diyetisyen, hekim, psikolog, fizyoterapistten oluşan bir ekip ile birlikte kullanılacak yöntemler kabaca şöyle sıralanabilir:
Diyet: Düzenli ve dengeli beslenme, beden kitle indeksinin 18,5-24,9 arasında olmasına yönelik diyet uygulanır.
Spor yapmak: Enerji tüketiminde etkilidir. (Ağırlık kaybındaki etkisi hala tartışılan bir konu)
Psikolojik tedavi: Davranışsal olarak değişim, yemek yeme ile ilgili olumsuz davranışları düzenli hale getirmek amaçlanır.
İlaç tedavisi
Cerrahi tedavi: Estetik ağırlıklı tedavi türüdür.
Sağlık Bakanlığı tarafından önümüzdeki yıl açılması planlanan obezite merkezleri hem bu kronik hastalığın çözülmesinde hem de diyetisyenlerin sahada aktif bir rol almasında etkili olacak. En yakın zamanda açılmasını umut ediyoruz…

Habersaglikcilar gönüllü köşe yazarı

Dilek YİĞİT