Oğlunun verdiği böbrekle iyileşen güvenlik korucusu Babalar Günü’ne mutlu giriyor

Bitlis’te güvenlik korucusu olarak misyon yapan Ayhan Özdemir, Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Balcalı Hastanesinde oğlundan gerçekleştirilen başarılı böbrek nakliyle sıhhate kavuştu.

Bitlis’in Hizan ilçesinde yaşayan Ayhan Özdemir (49), 3 yıl evvel böbreklerinden rahatsızlandı. Özdemir’in, geçen yıl geçirdiği kalp krizinin akabinde böbrekleri fonksiyonunu göremez hale geldi.

Tedavisi Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Balcalı Hastanesi Organ Nakil Kliniğince sürdürülen Özdemir’e böbrek nakledilmesine karar verildi.

En büyüğü 30, en küçüğü 3 aylık olan 24 çocuk babası Özdemir’e nakille ilgili yaşları tutan evlatları bağış için istekli oldu.

Gerekli testlerin yapılmasının akabinde 24 yaşındaki oğlu Emrah Özdemir’den gerçekleştirilen başarılı operasyonla nakil gerçekleştirilen baba, böylelikle diyalize girmekten kurtuldu.

“Dünyanın en büyük armağanını oğlum bana verdi”

Baba Özdemir, AA muhabirine, oğlu sayesinde sıhhatine kavuşmanın memnunluğunu yaşadığını söyledi.

Oğlunun, Babalar Günü öncesi en hoş hediyeyi verdiğini lisana getiren Özdemir, “Diyaliz kademesine geldim. 24 çocuğum var, oğlum Emrah uyumlu çıktı. Emrah, ‘Ben istekli olarak sana böbreğimi veririm.’ dedi. O fedakarlığı yaptı, teşekkür ediyorum. Allah onun eksikliğini bana göstermesin. Babalar Günü öncesi oğlum bana dünyanın en büyük armağanını verdi. Allah bu türlü evlatları herkese nasip etsin.” dedi.

kendisinin ve oğlunun sıhhatinin güzel olduğunu aktaran baba Özdemir, bir an evvel 30 yıldan bu yana yaptığı vazifesinin başına dönmek için sabırsızlandığını belirtti.

“Bu bir fedakarlık değil, sorumluluk”

Üniversite öğrencisi Emrah Özdemir de yaptığı bağışı, “Bu bir fedakarlık değil, sorumluluk.” kelamlarıyla tanımladı.

Emrah Özdemir, organ bağışı konusunda herkesin hassas olmasını isteyerek, “Bizim insanımız bu mevzuda bilgi sahibi değil. Böbrek vereceğimi öğrendiklerinde ‘Yarım hayatın kalacak.’ dediler. Şu an ben eksikliğini hissetmiyorum, olağan hayatıma geri döndüm.” diye konuştu.

Hastanenin Böbrek Nakil Sorumlusu Prof. Dr. Erkan Demir de böbrek yetmezliği teşhisi konulan Özdemir’in diyalize girmeden oğlundan yapılan nakille sıhhatine kavuştuğunu söz etti.

Hastanın durumunun çok düzgün olduğunu belirten Demir, nakil yapılan böbreğin, işlevlerini yerine getirdiğini aktardı.

Kaynak: Anadolu Ajansı / İsmihan Özgüven