Öğretmenlere 3+1 Düzenlemesi Geliyor Peki ya Sağlıkçılara

2
35

Öğretmenlere 3+1 Düzenlemesi Geliyor Peki ya Sağlıkçılara

Bilindiği üzere, sözleşmeli öğretmenler 4+2 yıl görev yapmaktadır. Sadece öğretmenler değil sağlık personelleri de 4+2 kuralına tabidir. Yani 4 yıl bulunduğu yerde çalışan sözleşmeli öğretmen ve sağlıkçılar kadroya geçmekte ve 2 yıl daha kadrolu öğretmen ve sağlıkçı olarak bulundukları yerde görev yaptıktan sonra nakil isteyebilmektedir.

Özetle bu 3+1 düzenlemesi sadece sözleşmeli öğretmenlere değil sözleşmeli sağlık personelini de kapsamalıdır. Habersaglikcilar olarak sağlık personelinin her zaman sesini duyurmaya devam edeceğiz.

Buna dair düzenleme 652 sayılı Kanunun ek 4. maddesinde şu şekilde yer almaktadır:

“(3) Bu madde uyarınca atanan sözleşmeli öğretmenler dört yıl süreyle başka bir yere atanamaz. Aile birliği mazeretine bağlı yer değiştirmelerde bu madde uyarınca istihdam edilen öğretmenin eşi bu öğretmene tabidir. Sözleşmeli öğretmenler, aday öğretmenler için öngörülen adaylık sürecine tabi tutulur. Sözleşmeli öğretmenlerden sözleşme gereği dört yıllık çalışma süresini tamamlayanlar talepleri halinde bulundukları yerde öğretmen kadrolarına atanır. Öğretmen kadrolarına atananlar, aynı yerde en az iki yıl daha görev yapar, bunlar hakkında adaylık hükümleri uygulanmaz.”

Dolaysıyla, 2023 Eğitim Vizyon belgesinde yer verilen sözleşmeli öğretmenlik düzenlemesinin 4+2’den 3+1’e indirilmesi için yasal düzenlemeye ihtiyaç bulunmaktadır. Bu konu Cumhurbaşkanlığı Kararnamesiyle düzenlenememektedir.

TBMM’ye sunulacak kanun teklifinde muhtemelen, ücretli öğretmenlerin ücretlerinin artırılması, geri kalmış bölgelerde öğretmen istihdamını özendirmek üzere teşvik verilmesi, öğretmenlik meslek kanunu gibi hususlar da yer alacaktır.

Bakalım, kanun teklifi ne zaman TBMM’ye sevk edilecek.

2 YORUMLAR

  1. yapılması gereken 1 dereceye düşmüş 1/1,1/2,1/3,1/4 ve düşecek mtüm memurlara 3600 ek gösterge verilmelidir.yada kendi alanı olsun yada olmasın tüm lisans mezunlarına 3600 ek gösterge verilmelidir.geçmişte bu şekilde yapılmıştır askerlere ve polislere lisans mezunu olanlara 3600 ek gösterge verilmiştir.kendi alanların olmayan kamu yönetimi,işletme,maliye vb lisans mezunu olmaları yeterli sayılıp 3600 ek gösterge verdiler

  2. yapılması gereken 1 dereceye düşmüş 1/1,1/2,1/3,1/4 ve düşecek tüm memurlara 3600 ek gösterge verilmelidir.yada kendi alanı olsun yada olmasın tüm lisans mezunlarına 3600 ek gösterge verilmelidir.geçmişte bu şekilde yapılmıştır askerlere ve polislere lisans mezunu olanlara 3600 ek gösterge verilmiştir.kendi alanların olmayan kamu yönetimi,işletme,maliye vb lisans mezunu olmaları yeterli sayılıp 3600 ek gösterge verdiler.şimdide öğretmenlere,saglıkçılara,polislere verilmelidir.
    askerlere varda bize yok mi.
    hatta nisan ayında askerlere yapılan 400tl ile 900 tl seyyanen iyileştirme zammı polislerede, sağlıkçılarada öğretmenlere yapılmalıdır..
    hani nerde sağlık bakalığımız hani nerde yetkili sağlık sen bir açıklama yapın haklarımızı savunun.ne yapılıyorsa askerlere,öğretmenlere yapılıyor bu ülkede
    .bir hemşire, bir sağlık memuru tedavi eden şifa dağıtan meslekler dir hastanın altını boku nu temizler gece gündüz başında durur tedavisini yapar hemşirelerin sağlık memurlarının değeri bilinmelidir hasta ile hasta yakını ile birebir ilgilenen hasta odaklı çalışan kişilerdir.bu meslek bir iş bırakırsa bir greve giderse ortalık toz duman olur hastalarda hekimlerde öylece ortada kalır .herkes kendi eğitimini yapalbilir alabilir yada kendi güvenliğini sağlayabilir ancak kişi kendi tedavisini yapamaz işte bu kadar önemlidir sağlık çalışanları

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here