Önlisans Sağlık Personeli Lisans Tamamlama Yaparsa

0
60

Kamu kurum ve kuruluşlarında “önlisans mezunu” olarak çeşitli unvanlarda görev yapan Devlet memurları, mesleki (teknik, sağlık, dini) nitelikte olmayan alanlarda lisans eğitimi tamamladıkları da görülebilmektedir. Özellikle sağlık bakanlığının lisans tamamlama programı sayesinde önlisans mezunların lisans mezunu olabilmektedir.

Önlisans sağlık personelinin Lisans tamamlama yapabileceği bölümler ilgili haberimizde

Önlisans mezunu memurlar, mesleki (teknik, sağlık, dini) nitelikte olmayan alanlarda lisans mezunu olduklarında, derece ve kademeleri değişmez. Fakat sağlık personeli lisans tamamlama yaptığı zaman YÖK’ün üst öğrenim saydığı bölümleri bitirirse derece kademesi ilerler ve maaş artışı gerçekleşir.

Üst öğrenimi tamamlayan memurlar hakkında 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 36/A/12/d maddesine göre intibak yapılmak suretiyle kazanılmış hak aylığı bakımından derece/kademe belirlenmekle birlikte, önlisans mezuniyeti üzerine mesleki olamayan alanlarda lisans eğitim yapılmış olması, ilgililerin memuriyete başlama tarihi ve hizmet sürelerinden kaynaklı istisnai durumlar haricinde, bulundukları kademe ve derecelerde değişikliğe neden olmayacaktır

Lisans mezunu olmanın yararı

Önlisans mezunu sağlık personeli lisans tamamlama yaptığı zaman, sağladığı bazı yararlar da vardır.

Örneğin;

-Görevde yükselme ve unvan değişikliği uygulamalarında, bazı görevlere atanabilmek için lisans mezunu olmak gerekmektedir.

-Bazı hizmet sınıflarındaki çeşitli unvanlarda ilk dört dereceli kadrolara atanmada aranan en az hizmet süresi şartı, önlisans mezunu olanlar için (lisans mezunlarına göre) 2 yıl daha fazladır.

-Derece kademe ilerlemesi olduğu için maaşında ve sabit ek ödemesinde artış olacaktır.

Kaynak:habersaglikcilar.com

Sağlık personelinin DGS ile geçebileceği bölümler

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here